05Pracownia architektoniczna RWSL przedstawiła metodę trójwymiarowego skaningu laserowego na przykładzie wpisanego na listę remontów w ramach programu „Mia100 Kamienic” Domu Otto Gehliga.

Inwentaryzacja za pomocą skanera 3D jest najnowszą technologicznie, najdokładniejszą, najszybszą i bezinwazyjną metodą zbierania danych o obiekcie. Wykorzystanie tej technologii pozwala na wykonanie specjalistycznych i niezwykle precyzyjnych pomiarów, dokładne odwzorowanie detali architektonicznych budynku oraz przetworzenie uzyskanego z lasera modelu 3D budynku w dowolne rysunki 2D, jak rzuty, przekroje i elewacje. Takie rozwiązania nawet nie śniły się Ottonowi Gehligowi, który zaprojektował w Łodzi wiele reprezentacyjnych gmachów użyteczności publicznej, m.in. pierwszą siedzibę filharmonii czy pałac Juliusza Heinzla, w którym dzisiaj mieści się Urząd Miasta. Gehlig pozostawił po sobie także własną rezydencję przy ul. Tuwima 17, w której po latach zaniedbań wkrótce ruszy kapitalny remont. RWSL przygotowuje jego dokumentację, powstającą przy zastosowaniu technologii skanowania laserowego.

– Skaning laserowy zastosowaliśmy po raz pierwszy przy modernizacji kaplicy na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Zabieg ten znacznie poprawił dokładność pomiarów i pozwolił na lepsze odzwierciedlenie zastanej rzeczywistości – mówi Maciej Rydzyński, członek zarządu RWSL.

Dom Otto Gehliga w pierwotnym założeniu był budynkiem wielorodzinnym, nawiązującym symetrią i gabarytami do słynnego „domu tkacza”. Od kiedy w 1879 kupił go Gehlig, budynek przeszedł kilka istotnych zmian. W pierwszej fazie dobudowano sień o strony zachodniej, którą w kolejnej przebudowie wciągnięto do skrzydła zachodniego . W tym samym czasie tj. w końcówce lat 90. powstało skrzydło wschodnie i budynek uzyskał zbliżony do dzisiejszego kształt. Później dobudowano na tyłach, od strony południowej, oranżerię, która niestety się nie zachowała. Na skutek zmiany lokalizacji pasa drogowego i chodnika zlikwidowano piękne ogrodzenie zastępując je kratami w oknach.

Wyremontowany budynek zyska drugie życie. – Przygotowując projekt modernizacji budynku zależało nam na tym, żeby przy poszanowaniu wartości historycznej, umożliwić funkcjonowanie dwóch niezależnych lokali usługowych – mówi Maciej Rydzyński. Ponieważ na tak wczesnym etapie nie jest wiadomo kto wynajmie przestrzeń, przyjęto założenie, że jednym z nich może być klubokawiarnia, drugim księgarnia połączona z czytelnią. – Żeby zoptymalizować przestrzeń pod kątem atrakcyjności najmu, oba lokale będą podobnej wielkości, a ich okna wyjdą zarówno na ulicę jak i na stronę podwórka. By to osiągnąć zaproponowaliśmy prawie symetryczny podział – dodaje Rydzyński. Wejście do jednego z lokali będzie od strony zachodniej, tam, gdzie znajdowało się ono pierwotnie, natomiast drugie umiejscowione zostanie na ścianie wschodniej. Dzięki temu zabiegowi na elewacji frontowej nie pojawią się drzwi i będzie ją można po odnowieniu podziwiać w pełnej krasie. W środku przywrócony będzie pierwotny, rezydencjonalny podział.

Pracownia architektoniczna RWSL specjalizuje się w projektowaniu architektonicznym dla firm i instytucji. W portfolio RWSL znajdują się sieciowe marki odzieżowe Reserved, House, Mohito, Sinsay, Monnari, Venezia, Kappahl, Stradivarius, sieci restauracji DaGrasso, Hana Sushi, koncern Shell oraz plejada instytucji, z których należy wymienić Pocztę Polską, PGNiG, Miasto Łódź czy MSW. Projekty rewitalizacji i modernizacji zabytkowych kamienic przynoszą RWSL satysfakcję z możliwości odtwarzania historycznej tkanki oraz specjalistyczną wiedzę z zakresu rekonstrukcji.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kultowe „Siódemki” zyskały nowy ogródek (foto)
ferrari_na_piotrkowskiej_20130816_1500228971
Pomnik Łódzkiej Dumy
25maja_182
Flashmob – Recycle it! (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*