IMG_705726 września w przestrzeni Centralnego Muzeum Włókiennictwa została otwarta wystawa – 10 Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Liceów Plastycznych. Będzie można ją oglądać do 30 listopada br.

Tkanina artystyczna to specjalizacja o najdłuższej tradycji w Liceum Plastycznym w Supraślu. Była pierwszą i aż do 1968 roku jedyną specjalizacją artystyczną w szkole. Współczesne trendy nawiązywania we wzornictwie, architekturze czy dekoracji wnętrz do ludowych tradycji rzemieślniczych m.in. tkackich, spowodowały ogromne zainteresowanie tą dziedziną sztuki w Europie i na świecie. Bardzo wysoko ceni się obecnie specjalistów w tej dziedzinie na rynku pracy, niestety głównie za granicą. Tkanina artystyczna jest jedną z najrzadszych, unikatowych dziedzin sztuki.

Uczestnikami Triennale byli: Zespół Szkół Plastycznych w Kielcach, Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie, Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie, PLSP w Nowym Wiśniczu, Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie, PLSP w Zamościu, Liceum Plastyczne w Supraślu, Liceum Plastyczne w Zduńskiej Woli, Liceum Plastyczne w Radomiu, Liceum Plastyczne w Nałęczowie oraz Liceum Plastyczne w Warszawie.

joomplu:61099

Jury w składzie: Prof. Wojciech Sadlej, Prof. Stanisław Trzeszczkowski oraz Dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi –  Marcin Oko stanęło przed niezmiernie trudnym zadaniem wyłonienia trzech laureatów i trzech prac wyróżnionych.

I miejsce – Paulina Jabłońska LP Supraśl – „KILIM”
II miejsce – Aleksandra Mazurkiewicz ZSP Lublin – „NEONOWY KWARTET”
III miejsce –Kinga Pilip PLSP Zamość – „MGŁA”

Wyróżnienia:
Artur Hanaj – LP Nałęczów „TROMBINY” zabawka
Karolina Osińska – LP Warszawa „GDY ROZUM ŚPI, BUDZĄ SĘ DEMONY”
Izabela Szwarc – Lp Supraśl „MÓJ ŚWIAT”

Zobacz także:

9. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej (foto)

14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny otwarte! (foto)

Pokaz mody na 14 Triennale Tkaniny (foto)

10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
06072012_058
Młodość sztuki naszego czasu – tkanina malowana i drukowana (foto)
IMG_7706
13 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź 2016 (foto)
FashionPhilosophy Fashion Week Poland 2011: street fashion

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*