To jeszcze nie koniec wystaw w ramach tegorocznego Fotofestiwalu! Po czerwcowej odsłonie ponownie zapraszamy do centrum festiwalowego w Art_Inkubatorze na finałową wystawę „TransWspólnoty: wektory przemian”, której współorganizotorem jest Uniwersytet Łódzki. 22.09-16.10.2022!
 
___HARMONOGRAM___
 
● 22.09.2022 / czwartek ●
18:00 rozmowa wprowadzająca do wystawy, w której udział wezmą:
→ prof. Ryszard W. Kluszczyński (kurator),
→ dr Marcin Maria Bogusławski (adiunkt w Katedrze Filozofii Współczesnej UŁ. Zajmuje się m.in. (post)humanizmem i (po)nowoczesnością, w tym koncepcjami wspólnoty),
→ dr Joanna Miksa (adiunkt w Katedrze Etyki UŁ. Interesuje się m.in. etykami szczegółowymi, w tym bioetyką).
Moderatorzy:
→ Ada Florentyna Pawlak (kuratorka),
→ dr Artur Modliński (adiunkt w Katedrze Zarządzania UŁ. Interesuje się interakcjami człowieka z maszyną i zagadnieniami wspólnotowości w rozumieniu posthumanistycznym).
19:00-21:00 otwarcie wystawy (prezentacje poszczególnych projektów i rozmowy z artystami)
20:30-21:10 video performance – kolektyw AV Soundscape Mirror
21:30-23:00 afterparty i DJ set by Krzysztof Ostrowski aka Freeze
 
● 23.09.2022 / piątek ●
17:00 mini warsztaty introligatorskie (zapisy na nineteenrivers@gmail.com, ilość miejsc ograniczona, koszt: 80 zł za osobę)
19:00 otwarcie czytelni z książkami fotograficznymi we współpracy z Fotofestiwalem oraz prezentacja kolektywu 19 Rzek
20:00 dj set Eternal Shipping (Petrinela Smøl, Dj Cold Feet)
Regalia – otwarcie czytelni. Przestrzeń 19 Rzek (Wólczańska 226, Łódź) wzbogaciła się o nowy regał, na którym znajdzie się kolekcja udostępniona przez Fotofestiwal, a także książki fotograficzne produkowane i współwydawane przez kolektyw 19R. W ramach wydarzenia Bartosz Staszewski poprowadzi krótkie warsztaty introligatorskie, które wprowadzą w podstawy szycia i klejenia książek. W ramach warsztatu można będzie oprawić niewykończone egzemplarze książki „Spacer po lesie” Bartłomieja Talagi. Koszt warsztatu to jednocześnie koszt książki, którą można będzie zabrać do domu. Po warsztatach czytelnia zostanie oficjalnie otwarta, a wydarzenie zakończy się dj setem (wstęp wolny).
 
___O WYSTAWIE___
Wystawa podejmuje zagadnienia związane ze współczesnymi przeobrażeniami koncepcji wspólnotowości, do których artyści i artystki coraz częściej się odnoszą. Giorgio Agamben, rozważając niegdyś te kwestie, proklamował nadejście wspólnoty, dla której każdy uczestnik będzie przykładem. Wobec postępującej hybrydyzacji prowadzącej do wewnętrznej złożoności i różnorodności, wobec braku wspólnych właściwości, wokół których skupiały się niegdyś wspólnoty, wyłania się konieczność położenia szczególnego nacisku na więzi łączące członków i członkinie nowej zbiorowości. Dotychczas źródłem hybrydyczności wspólnot były globalne migracje oraz rozwój globalnych narzędzi komunikowania, gdyż wspólnoty te były niezmiennie zrzeszeniami ludzkimi. Obecnie, obok ludzi, zarówno w roli nowych członków i członkiń wspólnot, jak i czynników przeobrażających więzi wewnątrzwspólnotowe, pojawiają się byty nie-ludzkie i postludzkie. Nowe wspólnoty kształtują się na przecięciu dyskursów humanistycznych, post- i transhumanistycznych, stając się specyficzną, holobiontyczną bio-techno-info sferą.
Co konstytuuje nasze poczucie przynależności, na czym opieramy swoją tożsamość? Kluczowy dla pojęcia „wspólnoty” jest jej źródłosłów (munus) oznaczający szczególny rodzaj daru związany z ustanowieniem obowiązku wobec innych. Bycie we wspólnocie zmusza do częściowego wyrzeczenia się siebie na rzecz communis. Dla Roberta Esposito wspólnota jest przeciwieństwem indywidualnej przestrzeni jednostki, tworem, w którym się zatraca i przed którym musi się również bronić. Dążenie do Communitas i do immunitas to wzajemnie warunkujące się procesy.
Współczesne wektory przemian wskazują, że w technokulturze brak w tym obszarze równowagi. W myśleniu o środowisku, naszym ciele i jego doświadczeniach, afektach i seksualności technologiczna konstrukcja naszego „ja” i „my” coraz częściej realizuje się bez naszej świadomości tych procesów. Doświadczamy quasi-partycypacji absorbującej tak, że bezpośredni udział w społecznych rytuałach nie jest już możliwy.
W praktykach społecznych istotne jest współdzielenie zamieszkiwanej rzeczywistości. Współczesne hybrydyczne światy to nie tylko społeczności ludzkie, lecz także liczne nowe konstelacje podmiotów, z którymi będziemy czuć się związani. Wśród nich odnajdujemy zarówno różnorodność nie-ludzkich żywych istnień, jak i liczne formy postludzkie – formy fabrykowane. Obietnice składane przez technologiczne korporacje dotyczą dziś sztucznych światów, w których nie będziemy czuli się samotni, nieszczęśliwi, gdyż zostaniemy przywitani, otoczeni uwagą przez istoty wirtualne. Ten syntetyczny stan czuwania ku innemu może okazać się niezwykle atrakcyjny, szczególnie w zestawieniu z obojętnością realnych ludzi.
W procesie transhumanizacji społeczeństw należy pamiętać, że świat zamieszkujemy cieleśnie. Transgresja i potrzeba zbudowania więzi pomiędzy różnorodnymi składnikami TransWspólnot jawią się najważniejszymi wyzwaniami dla współczesnego świata.
Kuratorzy: Ryszard W. Kluszczyński, Ada Florentyna Pawlak
Artyści i projekty:
Xavery Deskur – Jesteś tu?
Radek Husak – Mnogie ciało (Plural Body)
Cecylia Malik – Wezbranie
Martyna Miller – Sexinsitu
Anna Konik – Najgłośniej słychać milczenie (Silence Heard Loud)
Zygmunt Rytka – Kolekcja prywatna / Some Meetings
Piotr Trojanowski – Zen dla wszystkich
Zuzanna Wołejko – Holobiont
Piotr Wyrzykowski – Runner 2.1
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Fotofestiwal 2018 – informacje
nawpsolnympodworku
Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań
Obrazy cyfrowe w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*