Transatlantyk Instant Composition ContestTM

TRANSSSTransatlantyk Instant Composition ContestTM (TICC) to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie; jedyny na świecie konkurs symultanicznej kompozycji, czyli improwizacji synchronicznej do obrazu. Każdy z młodych artystów obejrzy (po raz pierwszy) za kulisami krótki materiał filmowy, do którego od razu – ale już na scenie, na oczach widzów  i jury – zagra na fortepianie kompozycję spójną z obrazem.

Pierwszym etapem Transatlantyk Instant Composition ContestTM są przesłuchania otwarte, do których mogą przystąpić wszyscy zgłoszeni uczestnicy. Do finału, stanowiącego drugi etap przesłuchań konkursowych, jury wybiera 10 młodych najbardziej kreatywnych muzyków. W komisji w ubiegłych latach zasiadały wybitne i znane osobistości świata filmu i muzyki, m.in.: John Debney (nominacja do Oscara za muzykę do „Pasji”), Richard Gladstein (dwukrotnie nominowany do Oscara: za produkcję „Marzyciela” i „Wbrew regułom”), Marco Beltrami (dwukrotnie nominowany do Oscara: za muzykę w „3.10 do Yumy” i „Hurt Locker”), Jóhann Jóhannsson (laureat Złotego Globa, dwukrotnie nominowany do Oscara: za muzykę w „Teorii wszystkiego” i „Sicario”), Roy Conli (laureat Oscara za produkcję “Wielkiej szóstki”), Leszek Możdżer, znakomity pianista i kompozytor, Michael Phillips (laureat Oscara za produkcję “Żądła”), oraz Jan A.P. Kaczmarek (laureat Oscara za muzykę do „Marzyciela”, twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk).

Transatlantyk Instant Composition ContestTM (TICC) jest jednym z flagowych projektów Festiwalu, wyjątkowym wydarzeniem opartym na idei spontanicznego muzycznego reagowania na obraz. Wymaga także biegłości technicznej w grze na fortepianie. W intencji twórcy konkursu Jana A.P. Kaczmarka, TICC ma służyć budowaniu warsztatu kompozytora, a w szczególności rozwijaniu umiejętności instynktownej interakcji z obrazem. Każdy z finalistów zaraz po wykonaniu swojego utworu udziela na scenie krótkiego wywiadu. W dotychczasowej historii konkursu udział wzięło kilkuset uczestników z aż sześciu kontynentów. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie muzyczne odbędzie się w Teatrze Nowym w Łodzi w dniach 19 i 20 lipca. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Gali Zamknięcia Festiwalu, 21 lipca.

Zwycięzca konkursu otrzyma:
Tytuł: Transatlantyk Instant Composer 2017 – First Prize – 15 000 PLN

Jury przyzna również:
Transatlantyk Instant Composer – Second Prize – 7 500 PLN
Transatlantyk Instant Composer – Third Prize  –  5 000 PLN

Terminy:
29 maja 2017 – Ogłoszenie konkursu
5 lipca 2017 – Termin nadsyłania zgłoszeń oraz wpłaty wpisowego
19 lipca 2017 – Eliminacje
20 lipca 2017 – Finał konkursu (jurorzy wyłaniają finalistów, którzy następnie grają przed międzynarodowym Jury i publicznością)
21 lipca 2017 – ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród podczas Gali Zamknięcia
Wstęp na eliminacje oraz finał konkursu Transatlantyk Instant Composition ContestTM jest bezpłatny, pierwszeństwo przy wejściu na salę będą mieli posiadacze akredytacji festiwalowych. Przypominamy, że sprzedaż akredytacji odbywa się za pośrednictwem naszej strony www.transatlantyk.org – ich liczba jest ograniczona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *