gala_otwarciaKilka lat temu Camerimage wyprowadził się z Łodzi. Analogicznie do naszego miasta przywędrował poznański Translantyk. To autorski projekt laureata Oscara – Jana A.P. Kaczmarka. W jego zamyśle jest to festiwal idei, otwarty i glokalny, czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania.

Impreza w Łodzi zaplanowana jest na czerwiec 2016. Podczas festiwalowego tygodnia miłośnicy kina i muzyki będą się spotykać podczas wydarzeń odbywających się miedzy innymi w zabytkowej elektrociepłowni EC1, łódzkich kinach, salach koncertowych, przestrzeniach publicznych oraz parkach.

Darmowe pokazy filmowe

Podczas festiwalu pokazanych zostanie ponad 150 filmów. Większość z projekcji będzie bezpłatna, a mieszkańcy miasta sami będą mogli zdecydować, czy niedaleko ich domu ma powstać plenerowe kino. Organizatorzy zaproponują spojrzenie na współczesne i klasyczne kino poprzez kilkanaście bloków tematycznych. Prezentowane sekcje dadzą pełen obraz najnowszych i najlepszych światowych produkcji filmowych, zdobywających nagrody na największych festiwalach, a także społecznie zaangażowane dokumenty, które mają inspirować do dyskusji.

Kino Łóżkowe

Jedną z atrakcji festiwalu będzie Kino Łóżkowe, które zostanie umieszczone w przestrzeni miejskiej. Ten unikalny w skali europejskiej projekt da możliwość oglądania filmów w dużych łóżkach z baldachimami na świeżym powietrzu w centrum miasta. Każde łóżko wyposażone będzie we własny ekran, projektor i zestaw nagłośnieniowy. Kino Łóżkowe będzie odpowiedzią na dwie, pozornie sprzeczne ze sobą potrzeby – marzenie o intymności i wygodzie łóżka oraz przyjemność wspólnego seansu w festiwalowej atmosferze.

Spotkania z gwiazdami kina

Odwiedzający festiwal będą mieli okazję poznać najznakomitszych twórców filmowych. Okazją do tego będą otwarte spotkania oraz warsztaty. Zaplanowano także cykl Coffee with…. polegający na rozmowie profesjonalistów: mistrza z uczniem, autorytetu z adeptem, tego, który osiągnął sukces, z tym, który na niego pracuje. Dodatkowo przez cały tydzień festiwalowy odbywać się będą panele dyskusyjne poświęcone ważnym i aktualnym tematom współczesnego świata, dla których pretekstem są m.in. prezentowane na festiwalu filmy fabularne i dokumentalne.

Muzyka filmowa i nie tylko

Ambicją PGNiG Transatlantyk Festivalu jest zwrócenie uwagi na muzykę w filmie, podkreślając jej niebagatelną rolę w całości dzieła filmowego oraz przybliżenie twórczości najznakomitszych kompozytorów muzyki filmowej. Festiwalowi towarzyszyć będą dwa konkursy kompozytorskie o międzynarodowym i niecodziennym charakterze. Transatlantyk Instant Composition Contest będzie polegał na tworzeniu przez artystów muzyki na żywo – w momencie oglądania przez artystę obrazu. W Transatlantyk Film Music Competition zadaniem będzie przygotowanie ilustracji do wcześniej znanej już twórcom fabuły. Ponadto zaplanowano także koncerty młodych obiecujących zespołów połączonych z otwartymi warsztatami.

Edukacja i Inspiracje

Oprócz filmu i muzyki, kluczowym filarem festiwalu będzie edukacja. Cykl wydarzeń z nią związanych polegać będzie na serii warsztatów dla dzieci, praktycznych zajęciach dla osób z niepełnosprawnościami oraz działaniach poświęconych sztuce filmowej, muzyce i ekologii. Podczas PGNiG Transatlantyk Festivalu będzie można także wziąć udział w prestiżowych Master Classes, czyli zajęciach przeznaczonych dla branży filmowo-muzycznej i osób kształcących się na kierunkach artystycznych i technicznych. Master Classes będą realizowane w formie kilkugodzinnych bloków warsztatowych, a ich celem będzie pogłębienie specjalistycznej filmowej i muzycznej wiedzy.

Całoroczny Festival

Organizatorzy PGNiG Transatlantyk Festivalu będą blisko współpracować z łódzkimi instytucjami kultury i wspólnie z nimi przygotują całoroczne wydarzenia. Będą to między innymi pokazy filmowe oraz spotkania z artystami. W przygotowaniu jest także projekt mikrograntów, które będą przyznawane organizacjom pozarządowym i lokalnym artystom.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
moto_weteran_bazar_-_lipiec_2010_20100703_1111825623
Moto Weteran Bazar – maj 2012
straw
Strawberry Tango Marathon 2017
Mix Kulturalny

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*