Totem w pasażu Rubinsteina (foto)

Totem_2W przestrzeni pasażu Rubinsteina (przy wejściu od ul. Piotrowskiej) został ustawiony prawie czterometrowy totem złożony z elektroczęści. To „Beothuk” – nowa instalacja artystyczna autorstwa Tomasza Kajszczarka – artysty ze Szczecina. Powstała ona w ramach projektu „Przecieki sztuki” organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Instalacja inspirowana jest totemami, czyli pionowymi przedmiotami, które w obyczajach ludów pierwotnych były obiektem kultu religijnego lub pełniły funkcję godła rodziny, klanu lub danej grupy. Nazwa „Beothuk” odnosi się do rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy – ze względu na zwyczaj malowania swoich ciał ochrą – zwani byli także Czerwonymi Indianami. Nazwę tę zaczęto następnie stosować do większości rdzennych Amerykanów. Kultura i język Beothuków bezpowrotnie przepadła na początku XX wieku.

Instalacja została stworzona z różnych elementów sprzętu elektronicznego, płyt głównych komputerów oraz anten satelitarnych – przedmiotów, dzięki którym możliwa jest komunikacja międzyludzka. Przewidywany okres ekspozycji instalacji to jeden miesiąc. Instalacja ma na celu interakcję z przechodzącymi obok niej ludźmi, został do niej podłączony modem wi-fi, tak aby stanowiła ona źródło ogólnodostępnego Internetu. Nazwa sieci: beothuk

Autorem instalacji jest Tomasz Kajszczarek – absolwent kierunku multimedia na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Instalacja jest częścią dyplomu magisterskiego artysty, który uzyskał w Pracowni Street Artu pod kierunkiem dr. Mariusza Warasa.

Tomasz Kajszczarek na temat instalacji:Totem  odnosi się kondycji relacji ludzkich w czasach technocentryzmu. XXI wiek to czas, kiedy liczba KOMunikatów z KOMunikatorów na KOMputerach wpływa na upośledzenie KOMunikacji samej w sobie. Zanikająca fizyczność kontaktu jest wynikiem akceptowania odgórnie przyjętych norm w formie komunikacji na odległość, nie znającej jak nigdy wcześniej bariery czasu czy odległości. W związku z cyfrowym życiem ludzi coraz częściej pojawiają się takie stany jak: depresja, przygnębienie czy niepokój, ale przede wszystkim pogarsza się jakość relacji międzyludzkich. Nie tego ludzie spodziewali się po globalnej wiosce. Być może, tak jak wymierały wcześniejsze sposoby komunikacji, tak i teraz ludzkość stoi przed kolejnym upadkiem.

Instalacja artystyczna powstała w ramach projektu „Przecieki sztuki” organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *