Topologie – Taniec miasta

Topologie_BensaconDla nich sceną jest miasto, a publiczność nie tylko nie zasiada na widowni, ale staje się częścią tanecznego eksperymentu, dociekającego natury codziennych zależności w przestrzeni miejskiej. Pochodzący z Francji Annie Vigier i Franck Apertet, tworzący kolektyw les gens d’Uterpan przez dziewięć dni badać będą choreografię Łodzi.

Realizowany przez francuskich artystów performance TOPOLOGIE jest częścią cyklu re|action, którego kolejne odsłony w ciągu minionych dwóch lat śledziła publiczność europejskich miast takich jak: Belfort, Besançon, Zurych, Wiedeń czy Paryż. Teraz czas na Łódź oraz pytania o jej codzienną dynamikę i swoistą miejską choreografię.

Choreografowie-performerzy do współpracy zaprosili utalentowanych polskich tancerzy: Aleksandrę Borys, Janusza Adama Biedrzyckiego, Joannę Jaworską, Urszulę Parol i Małgorzatę Pianowską. To oni, począwszy od najbliższego czwartku przez dziewięć dni (20-29.09) wyruszać będą w  podróż, żeby na ustalonej trasie stać się częścią miejskiej choreografii. Będą przyglądać się łodzianom, wkraczać stopniowo w porządek miasta, coraz precyzyjniej naśladując obserwowane proste czynności: gesty, ruch, zachowania społeczne wszędzie tam, gdzie toczy się codzienność: w sklepach, obiektach użyteczności publicznej, tramwajach. Na koniec każdego dnia tancerze spotykają się w ustalonym punkcie, z którego wyruszyli, a każda podróż zakończy się wraz z powrotem performera do domu. Za choreografię i schemat tras odpowiadają Franck Apertet i Sophie Demeyer, a oprawę muzyczną opracował Nicolas Martz. 

mapka

Widzowie mają do dyspozycji mapę z wykresem tras poszczególnych tancerzy i ścieżkę dźwiękową, którą każdego dnia o godz. 17:00 nadawać będzie radio Żak. Materiały te będzie można dostać w „punkcie odniesienia”, działającym przez cały czas realizacji performance’u w godzinach 11:00-20:00 w ms cafe, w Muzeum Sztuki / ms¹ przy  ul. Więckowskiego 36. Między godziną 11:00 a 17:00 spotkać tam będzie można również osoby zaangażowane w realizację projektu (kuratorki i choreografów). Godziny rozpoczęcia performance’u będą każdego dnia podawane na stronach internetowych: www.msl.org.pl i www.ekologiemiejskie.pl.

Projekt TOPOLOGIE jest częścią akcji Ekologie Miejskie, realizowanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi. Jej celem jest kwestionowanie podziału między naturą i kulturą, uświadamianie skomplikowanych relacji pomiędzy światem materii ożywionej i nieożywionej.

Zobacz także:

Ekologie Miejskie: Pracownia Fizyczna / SzaZa (foto)

Festiwal Błota w Łodzi (foto+wideo)

Miej Miejsce na Rynku Starego Miasta (foto+wideo)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *