7_800x600Na Rynku Manufaktury stanęło pięć stalowych rumaków – Fiat 126p, Skoda 120 L, Polonez, Wartburg 353 i Dacia 1310. Sztandarowe pojazdy Polski Ludowej przyjechały prezentować swe wdzięki tuż przed wielkim rejsem TopGear Communist Challenge.

 
Ekspozycja kultowych osiągnięć PRL-u, wypadła nader kameralnie. Pięć wiekowych aut zestawiono z oklejonym szpanerskimi kapitalistycznymi emblematami Subaru. Kuszący żółtym kołem Wartburg, czy wabiący lakierem jellow bahama „mały fiacik”, jedynie na moment przykuwały uwagę, i to głównie nastolatków. Czyżby starsze pokolenia pozostawały nieczułe na motoryzacyjne sentymenty? Tym samym kapitalizm po raz kolejny wyparł socjalizm. Zatem nie tyle dla politycznej poprawności, ale dla historycznej przewrotności, zdecydowałam się nie zamieścić zdjęcia Subaru.

Rozczarowanie budzi także niekompletność owej ekspozycji. Nie negując sztandarowej roli, jaką swego czasu odegrało zgromadzonych tu pięciu wspaniałych, zdecydowanie zabrakło kilku istotnych pojazdów. Chociażby bohaterki budzących postrach opowieści o czarnej Wołdze. Nie stawił się towarzysz Moskwicz. Co się stało ze „starą” Warszawą? No i gdzie szpanerska Syrenka?

Jeszcze dziś, 4 lipca, czterokołowi piękni trzydziestoletni, wyruszą w Polskę. Trasa wiedzie m.in. przez Łódź, Krosno, Chełm… oby do Lublina. Tam, na torze wyścigowym zmierzą się z młodszymi maszynami, stworzonymi w tych samych zakładach. Trzymam kciuki za realizację 7-etapowego planu. Oby przebiegał bezkolizyjnie, bezawaryjnie i zgodnie z postępem czasu. W przeciwnym razie, może się przeobrazić w postmodernistyczny plan pięcioletni. W Polskę Panowie!

TopGear Communist Challenge TopGear Communist Challenge TopGear Communist Challenge
TopGear Communist Challenge TopGear Communist Challenge TopGear Communist Challenge
TopGear Communist Challenge TopGear Communist Challenge
Zobacz także:

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
_MG_2186
6. Łódź Street Food Festival (foto)
Pierwszy Selfie Room w Łodzi (foto)
DSCF1479
Dzień Japoński w II LO (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*