tommy_emmanuel_w_wytwrni_20121111_1124533223

W piątek, 17 marca o godz. 20 w Wytwórni wystąpi Tommy Emmanuel. Gość specjalny: skrzypek Ian Cooper. Bilety w cenach: 125 zł ulgowy / 135 zł normalny.

Najlepszy gitarzysta akustyczny na świecie. Australijski mistrz techniki fingerstyle (fingerpicking) oraz slapping. Genialny wirtuoz i samouk. Oddany muzyce ciałem i duszą, sercem i myślą. Rocznik 1955. Wychowywane przez muzyków dziecko nie miało wyjścia i sięgnęło po gitarę w wieku czterech lat. Jako sześciolatek Tommy grał już w rodzinnym zespole, a jako dziesięcioletni chłopak – przemierzał Australię z trasą koncertową. Nigdy nie uczył się w szkole muzycznej, nie czyta nut ani tabulatur. Każdy dźwięk wyłapuje słuchem, tworzy go w głowie i dłońmi przenosi na gitarowe struny. Pasją i umiejętnościami, a przede wszystkim radością z gry na gitarze i miłością do muzyki, dzieli się z gitarzystami i fanami z całego świata podczas niezliczonych tournée.

W jego twórczości znajdziemy ślady wielu gatunków – repertuar Tommy’ego to mikstura, której źródłem są dźwięki country, bluegrass, jazzu, bluesa, popu, a nawet flamenco, muzyki klasycznej czy muzyki Aborygenów.

Technika fingerstyle, którą perfekcyjnie operuje Emmanuel, polega na używaniu gitary do grania linii basu, melodii, akordów i dźwięków perkusyjnych jednocześnie, co sprawia wrażenie obecności kompletnego zespołu na scenie. Tommy korzysta także z „travis picking”, techniki stosowanej przez Merle’a Tarvisa, która opiera się na graniu partii basowej na strunach basowych kciukiem prawej ręki, a strun wiolinowych pozostałymi palcami (za wyjątkiem małego).

Po premierze pierwszego solowego albumu „Only” w 2001 jego popularność wzrosła do takiego stopnia, że od siedmiu lat gra około 300 koncertów rocznie. W portfolio Tommy’ego Emmanuela znajduje się obecnie ponad 20 albumów – nagranych solo, w duetach, w zespołach, a także albumów coverowych, które stworzył grając zarówno na akustycznej, jak i elektrycznej gitarze. Sześć z jego koncertów zostało wydanych na DVD. Jego płyty instruktażowe rozchodzą się jak „świeże bułeczki”.

Dwukrotnie nominowany do Nagrody Grammy, zaś przez Cheta Atkinsa, który od wczesnych lat do dziś jest mentorem Tommy’ego, został ogłoszony „Certyfikowanym Gitarzystą” (tytuł ten otrzymało tylko czterech ludzi na świecie). Wielokrotnie nagradzany przez sztandarowe profesjonalne magazyny, jak „Guitar Player Magazine”, „Acoustic Guitar Magazine”, „Juke Magazine” i „Rolling Stone”. Jest Australijskim Ambasadorem Muzyki, otrzymał także Order Australii – najwyższe odznaczenie państwowe, które przyznano mu za wkład w rozwój kraju (m.in. w edukację muzyczną).

Jego ostatnie albumy to „The Colonel and the Governor”, inspirowany jazzem i nagrany w duecie z równie utalentowanym Martinem Taylorem, oraz wydanie CD-DVD „Tommy Emmanuel cgp: Live and Solo in Pensacola, Florida”, ukazujące pełne spektrum możliwości gitarzysty oraz jego niesamowitą charyzmę sceniczną.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
luka20
The Maension w Luce
christagony
Christ Agony w Luce
lwl2
Little White Lies w Łodzi Kaliskiej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*