Od 21 czerwca do 28 sierpnia w Galerii Chimera będzie można oglądać wystawę Tomka Sikory pt. Obrazy odkryte na nowo. Wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi Fotofestiwal 2022. Kuratorka: Henryka Milczanowska. Wernisaż i spotkanie z autorem – 21 sierpnia g. 18.

TOMEK SIKORA – Urodził się w 1948 w Warszawie. W latach 70. pracował jako fotoreporter dla tygodnika „Perspektywy” oraz współpracował z czołowymi polskimi grafikami, tworząc plakaty filmowe i teatralne. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 86 wydawnictw autorskich. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej (2013).

Fotografia rejestruje rzeczywistość. Czy jednak robi to obiektywnie? To my, autorzy przecież decydujemy o wyborze jej fragmentu. Zamykając ją w kadrze prostokąta lub kwadratu nadajemy jej osobisty charakter, bowiem pozbawiamy ją szerszego kontekstu. Często bywa też, że w wykadrowanym już naszym obrazie możemy doszukać się niewielkich elementów, które mogą zmienić pierwotną narrację. Odcinając je od ich kontekstu, uzyskujemy nie tylko nowe opowiadanie, ale przez fakt powiększenia małego fragmentu zdjęcia zmieniamy jego jakość plastyczną. Ostry dokument przemienia się w inny, pełen impresji obraz. Nowa jakość wciąga nas w inną rzeczywistość, pozwala na zabawę kolorem i ostrością, a więc elementami nie do ruszenia w dokumencie.
Tomek Sikora

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
imm023_22_kopia_kopia
Marcin Podolec: Rysowanie było zawsze (wywiad)
Awangardowe Muzeum w Muzeum Sztuki
plakat_ndwpalapozn_-_plazma
Niedziela w Pałacu Poznańskich – 35 lat Muzeum Miasta Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*