Tomasz Wysocki w Galerii Re:Medium (foto)

glowne_remedium_2015

Exodus kojarzy się nam z wyjściem Izraelitów z Egiptu, a historia ta oparta jest na wątku, uważanym za autentyczny. Natomiast „Exodus” Tomasza Wysockiego, jest wizją świata przyszłości z 2064 roku i przez to wydaje się nam bardziej nierealnym obrazem.

Dotyczy przyszłości, czyli tych zdarzeń, hipotetycznie mogących mieć miejsce, ale których nie możemy potwierdzić czy przewidzieć żadnymi badaniami […] W przeciwieństwie do aspektu przeszłości, fotografie z serii „Exodus2064”Tomasza Wysockiego ukazują futurystyczną opowieść, która ma szansę się wydarzyć […]

Fotografie Wysockiego to inscenizacja, to precyzyjnie zbudowane przez autora przedstawienie. Futurystyczny spektakl w kilku odsłonach. Charakterystyczne jest to, że ukazane są pozornie statyczne sceny. Ledwo widoczny ruch postaci wydobywa ukryte znaczenia. Tak minimalna ekspresja obrazu każe widzowi intensywniej szukać sensu i klucza do jego odszyfrowania.

[…] Tak jak postaci z fotografii Wysockiego, dopiero w czasie snu lub podczas podświadomych skojarzeń jesteśmy w stanie zobaczyć nasze więzienie i uświadomić sobie role przypisane nam przez pęta cywilizacji. Fotografie Wysockiego odsłaniają coraz towiększą ingerencję w naszą wolność wyboru sposobu życia. Jego fotografie ukazują ukryte zagrożenia, zakamuflowane w pozornie atrakcyjnej ofercie iluzji pięknego i wygodnego życia, wzorców pseudo-wartości i wszechobecnego szczęścia. Poprzez wręcz teatralną inscenizację fotografie Wysockiego z serii „Exodus” mają konkretny i silny przekaz – prowokują do buntu, świadomego i wolnego wyboru naszej egzystencji […]

Fragment tekstu do folderu wystawy – Grzegorz Przyborek

Tomasz Wysocki (ur. 1990r.) – student Szkoły Filmowej w Łodzi. Swoje fotografie pokazywał na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, m.in.: 45 frames from PhotoVogue, organizowanej przez redakcję włoskiego „Vogue” w Leica Gallery w Mediolanie, 2015, The National Film & Photo School podczas Copenhagen Photofestiwal 2013, KOLEKCJA/ASSEMBLAGE, Øksnehallen, Kopenhaga, Dania 2014, a także na wystawie indywidualnej In-visibilis w ramach Fotofestiwalu 2014 w Łodzi.

Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendysta Ministra Nauki w 2014 roku. Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną dającą możliwość kreowania „idealnych”, wyobrażonych światów.

(Tekst – Źródło; Fot. Agata Kobierska)


Jeden komentarz do “Tomasz Wysocki w Galerii Re:Medium (foto)

 • 25 września 2015 o 12:24
  Bezpośredni odnośnik

  Dzięki wielkie, dużo czasu zajęło mi szukanie w
  internecie artykułu poruszającego ten temat. Niezwykle
  szczegółowo a jednocześnie w mało skomplikowany sposób opisane
  zagadnienie. Polecam zainteresowanym.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *