Letnie wieczory z miastem w tle i starannie wyselekcjonowane filmy. Po zeszłorocznej edycji nie zwalniamy tempa — ponad 100 projekcji filmowych w rekordowej liczbie lokalizacji na terenie całej Łodzi. Będzie ich aż 15! Piętnasta edycja festiwalu TME Polówka wystartuje 28 czerwca i potrwa do połowy września. Projekcje tradycyjnie rozpoczynać się będą po godzinie 21:00.

Bez POLÓWEK nie ma lata w Łodzi. Widzowie siedzący na leżakach lub kocach przed wielkim ekranem już na stałe wpisali się w wakacyjny krajobraz miasta. Nie inaczej będzie w tym roku.

Program 15 edycji TME Polówka obfituje w doskonałe okazje do spędzania wieczorów na plenerowych pokazach. To także idealny pretekst do spotkań towarzyskich, niezależnie od tego, w której części Łodzi mieszkacie. Z okazji 15 edycji wybraliśmy aż 15 różnorodnych lokalizacji na terenie całego miasta.

Zaczynamy już 28 czerwca w Parku na Zdrowiu pokazem nagradzanego „Na Rauszu”. Tu także będziemy się spotykać w każdy wtorek. Ale nie tylko tutaj! W niektóre dni tygodnia polówkowicze będą mieli do wyboru seanse w dwóch różnych lokalizacjach.

LOKALIZACJE
W tym roku, po ostatnich latach pełnych ograniczeń, wracamy do najbardziej znanych i lubianych łódzkich parków — Parku Julianowskiego i Parku na Zdrowiu. Ponownie zagościmy także w doskonale rozpoznawalnych przez polówkowiczów miejscach takich jak Poleski Ośrodek Sztuki czy EC1. Najgłośniejszą nowością na polówkowej mapie będzie Letnisko Księży Młyn, gdzie dzień po energicznych koncertach będzie można obejrzeć najlepsze filmy, których tematem przewodnim jest muzyka.

Łącznie we wszystkich 15 lokalizacjach wyświetlimy 104 filmy. Trzydzieści projekcji – na Kozinach, Teofilowie, w Parku im. Zaruskiego na Stokach i na Widzewskiej Górce – sfinansowane zostaną ze środków z Budżetu Obywatelskiego. Oprócz tego zawitamy: na parking TME, na Piotrkowską 217 i Pałacu Biedermana. W tym roku nie ma wymówek, wybraliśmy lokalizacje z różnych, nawet najbardziej odległych części miasta — każdy będzie miał blisko!

Na koniec czas na jedną z najprzyjemniejszych tegorocznych informacji: „Dzisiaj możemy też na 100% powiedzieć, że LFF TME Polówka odbędzie się również za rok i za dwa lata, bo zarówno z Łódzkim Centrum Wydarzeń, jak i z TME podpisaliśmy 3-letnie umowy gwarantujące realizację festiwalu na dotychczasowym poziomie.” – zdradza Wojtek Augustyniak, prezes Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Plaster, organizującej wydarzenie.

SEKCJE TEMATYCZNE
Co polówkowicz to inny gust filmowy. Wiadomo — o gustach się nie dyskutuje. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, więc w programie TME Polówka każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można się pobujać do muzyki, pośmiać, zachwycić, wzruszyć czy zaczerpnąć inspiracji. W tym roku sekcje są wyjątkowo zróżnicowane. Znajdzie się coś zarówno dla zagorzałych fanów hollywoodzkich blockbusterów, jak i niszowego kina artystycznego. Na Polówce odnajdą się zarówno fani dobrego jedzenia, jak i miłośnicy czworonożnych przyjaciół. Wyświetlimy tytuły dla zakochanych, całych rodzin, jak i silnych, niezależnych kobiet. Dla każdego coś dobrego!

W tym roku wyświetlimy filmy w następujących kategoriach tematycznych: JESZCZE POLSKA!, THE BEST OF, SMACZNEGO, GIRL POWER, STEREO, ART HOUSE, ART & SCIENCE, MOTO-POLÓWKA: ALL YOU NEED IS LOVE. Sekcje TEO-SEANS, KINO LETNIE NA KOZINACH “HAU HAU”, KINO PLENEROWE NA WIDZEWSKIEJ GÓRCE — FILMOWA ŚMIETANKA i KINO PLENEROWE W PARKU IM. ZARUSKIEGO — W GÓRY! to projekty realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. W ramach tych sekcji odbędzie się ponad 30 projekcji.

Jedną z najciekawszych tegorocznych sekcji jest DOBROGO WIECZERA — MY Z UKRAINY. W tej sekcji wyświetlimy najciekawsze ukraińskie produkcje ostatnich lat. Zarówno te komercyjne, doceniane na europejskich festiwalach, jak i te mniej znane. Nie zabraknie także krótkich metraży prosto z Ukrainy. Także w ramach tej sekcji część filmów w różnych lokalizacjach zostanie wyświetlona z ukraińskimi napisami. Ta sekcja finansowana będzie z programu MOCE NADŁÓDZKIE organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

BEZ BILETÓW I BEZ STRESU
Podobnie jak w zeszłym roku wejściówki w formie tzw. “wjazdówek” będą obowiązywały jedynie w sekcji Moto-Polówka: All you need is love. Wstęp na wszystkie pozostałe seanse jest darmowy, nie wymaga wcześniejszej rejestracji, ani zakupu biletu. Tym samym nie musicie się martwić, że nie zostaniecie wpuszczeni na seans, lub przyjedziecie za późno. Jedyne co możecie stracić to fragmenty świetnych filmów. Wszystkie informacje i pełen program festiwalu dostępny będzie na stronie www.tmepolowka.com

PARTNERZY
Jest także kilka instytucji, bez których tegoroczna, jubileuszowa edycja TME Polówki nie mogłaby się
odbyć w tak spektakularnym kształcie. Oto one:
Organizator: Fundacja Inicjatyw Kulturalnych Plaster
Partner Główny: Miasto Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń
Sponsor Tytularny: TME
Sponsor Wyjątkowy: Profit Development
Sponsorzy: Nordea
Partner merytoryczny: Uniwersytet Łódzki
Partner logistyczny: Grupa Jaszpol
Partnerzy Miejsc: Piotrkowska 217, Strefa Progress, Zielona Łódź, Orientarium ZOO Łódź, Zarząd
Zieleni Miejskiej w Łodzi
Partnerzy: Sztuka Plakatowania, Festiwal Retroperspektywy, Festiwal Łódź 4 Kultur, Festiwal
Retroperspektywy, Kino Bodo, Teatr Nowy, Ravekjavik, Fotofestiwal,
Patroni medialni: Radio Eska, Telewizja Toya
Sekcje:
Wybieramy Teofilów: Kino Letnie dla Teofilowa „Teo Seans”
Kino Letnie na Kozinach “Hau Hau”
Kino plenerowe na Widzewskiej Górce – Filmowa Śmietanka
Kino plenerowe w parku im. Zaruskiego – W góry!

 

Zostały sfinansowane z budżetu miasta Łodzi w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2022.
Dobrogo Wieczera – My z Ukrainy
Została sfinansowana z budżetu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach programu Moce
Nadłódzkie.

OPISY SEKCJI WRAZ Z HARMONOGRAMEM PROJEKCJI
Jeszcze Polska
Poniedziałek, EC1
lipiec/sierpień

Jak to mówią: “cudze chwalicie, swego nie znacie”. Nadeszła pora to zmienić! Sekcja Jeszcze Polska to najlepsze polskie produkcje, które mogą przekonać nawet największych kinosceptyków. W tej sekcji znajdziecie między innymi sensację zeszłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – “Wszystkie nasze strachy”, polskiego kandydata do oscarowej nominacji “Żeby nie było śladów”, a także szeroko docenioną polsko-szwedzką koprodukcję “Sweat”. W tej sekcji Wasze serca z powodzeniem skradnie “Najmro” – opowieść o jednym z najsłynniejszych złodziei epoki PRL.

Lista filmów:
04.07.2022 Moje wspaniałe życie, reż. Łukasz Grzegorzek
11.07.2022 Najmro, reż. Mateusz Rakowicz
18.07.2022 Sweat, reż. Magnus von Horn
25.07.2022 Mistrz, reż. Maciej Barczewski
01.08.2022 Sniegu już nigdy nie będzie, reż. Małgorzata Szumowska
08.08.2022 Żeby nie było śladów, reż. Jan P. Matuszyński
15.08.2022 Wszystkie nasze strachy, reż. Łukasz Ronduda / Łukasz Gutt
22.08.2022 Zupa nic, reż. Kinga Dębska
29.08.2022 Lokatorka, reż. Michał Otłowski

The Best of 2021/2022
Wtorek, Park na Zdrowiu, amfiteatr
lipiec/sierpień


Nic dodać, nic ująć – najlepsi z najlepszych. The Best of to sekcja pełna kinowych sław – wybitnych reżyserów, najlepszych aktorów, oraz najbardziej docenionych i wyczekiwanych produkcji. Czerwony dywan wśród wszystkich polówkowych sekcji. Zaprezentują się na nim między innymi: najnowszy film Pedro Almodovara “Matki Równoległe”, luksusowy “Dom Gucci” Ridley’a Scotta, czy “Najgorszy człowiek na świecie” – norweski dramat, który zachwycił publiczność w Cannes.

Lista filmów:
28.06.2022 Na rauszu, reż. Thomas Vinterberg
05.07.2022 Matki równoległe, reż. Pedro Almodóvar
12.07.2022 Aida, reż. Jasmila Zbanic
19.07.2022 C’mon, C’mon, reż. Mike Mills
26.07.2022 Jeden gniewny człowiek, reż. Guy Ritchie
02.08.2022 Najgorszy człowiek na świecie, reż. Joachim Trier
09.08.2022 Licorice Pizza, reż. Paul Thomas Anderson
16.08.2022 Dom Gucci, reż. Ridley Scott
23.08.2022 Annette, reż. Leos Carax

Girl Power
Środa, Park Julianowski, amfiteatr
lipiec/sierpień

Podziwiane za wewnętrzną siłę i wytrwałość w dążeniu do celu. Za sukcesy i osiągnięcia, niezależność i wiarę we własne możliwości. Dokładnie takie są bohaterki sekcji Girl Power. W końcu siła również jest kobietą. W tej kategorii znajdą zarówno filmy takie jak “Lady Bird” – poświęcone tym, które swoją kobiecość dopiero odkrywają, jak i historie silnych, pewnych siebie i walczących o swoje pozycje – tak jak bohaterki “Faworyty” – kobiet.

Lista filmów:
06.07.2022 Joy, reż. David O. Russell
13.07.2022 Wojna płci, reż. Jonathan Dayton / Valerie Faris
20.07.2022 Lady Bird, reż. Greta Gerwig
27.07.2022 Sufrażystka, reż. Sarah Gavron
03.08.2022 Ukryte działania, reż. Theodore Melfi
10.08.2022 Faworyta, reż. Yorgos Lanthimos
17.08.2022 Narodziny gwiazdy, reż. Bradley Cooper
24.08.2022 Gra o wszystko, reż. Aaron Sorkin
31.08.2022 Godziny, reż. Stephen Daldry

Smacznego
Czwartek, Piotrkowska 217
lipiec

Sprawdzony przepis na udane towarzyskie spotkanie to kolacja a później kino. A gdyby tak połączyć obie te rzeczy? Sekcja Kulinaria to zestaw najsmaczniejszych filmowych kąsków. W karcie dań tej sekcji znajdziemy między innymi niezwykle wzruszający “Ramen. Smak wspomnień”, “Smak głodu” opisujący wyboistą drogę po najważniejsze kulinarne odznaczenie – gwiazdkę Michelin, a na deser “Czekolada” z gwiazdorską obsadą. Sekcja organizowana jest w partnerstwie z Piotrkowska 217 i strefą Progress.

Lista filmów:
07.07.2022 Smak głodu, reż. Christoffer Boe
14.07.2022 Podróż na sto stóp, reż. Lasse Hallstrom
21.07.2022 Czekolada, reż. Lasse Hallstrom
28.07.2022 Ramen. Smak wspomnień, reż. Eric Khoo

Stereo
Niedziela, Księży Młyn
lipiec/sierpień

Sekcja Stereo to miejsce dla tych, którzy stojąc na przystanku podśpiewują pod nosem, a jadąc tramwajem oczami wyobraźni widzą siebie grających główną rolę w teledysku. To także sekcja dla tych, którzy zwykle uważniej słuchają, niż oglądają. Znajdziecie tutaj takie filmy, jak rozmarzony “La La Land”, “Bohemian Rhapsody” czyli porywającą opowieścią o zawrotnej karierze zespołu Queen, a także kultową już “Ósmą Milę” z Eminemem w roli głównej. Sekcja organizowana jest w partnerstwie z festiwalem Letnisko Księży Młyn.

Lista filmów:
03.07.2022 Aleja gówniarzy, reż. Piotr Szczepański
10.07.2022 Aline. Głos miłości, reż. Valérie Lemercier
17.07.2022 Sugar Man, reż. Malik Bendjelloul
24.07.2022 8 mila, reż. Curtis Hanson
07.08.2022 Amy, reż. Asif Kapadia
14.08.2022 Zacznijmy od nowa, reż. John Carney
21.08.2022 Bohemian Rhapsody, reż. Bryan Singer
28.08.2022 La La Land, reż. Damien Chazelle

Art & Science vol 1
Sobota Pałac Bidermanna ul. Franciszkańska 1/5

Zwykle najbardziej fascynuje nas rzeczy o których wiemy niewiele lub te, które ciężko nam pojąć. W sekcji Art & Science skupimy się na najciekawszych naukowych odkryciach, eksperymentach, wynalazkach i badaniach. W tej kategorii znajdą się takie tytuły jak: “Kinsey”, którego szokujące badania skutecznie podzieliły amerykańską społeczność, “iHuman” – dokument przybliżający ideę sztucznej inteligencji, czy kultowy już “Interstellar”. Partnerem merytorycznym sekcji Art & Science jest Uniwersytet Łódzki.

Lista filmów:
02.07.2022 Kinsey, reż. Bill Condon
09.07.2022 Przebłysk geniuszu, reż. Marc Abraham
16.07.2022 Mój rok z Salingerem, reż. Philippe Falardeau
23.07.2022 Interstellar, reż. Christoper Nolan

Art & Science vol 2
wtorek, Centrum Kultury Uniwersytetu Łódzkiego ul. Skłodowskiej – Curie 11

09.08.2022 Analogowy wizjoner, reż. Jens Meurer
16.08.2022 Beuys. Sztuka to rewolucja, reż. Andres Veiel
23.08.2022 iHuman, reż. Tonje Hessen Schei
30.08.2022 Nowy, lepszy człowiek, reż. Tommy Pallotta, Femke Wolting

Art House – Poleski Ośrodek Sztuki ul. Krzemieniecka 2a
lipiec

W sekcji Art House znajdą się filmy niszowe, ambitne, często także szokujące i niezrozumiane. To sekcja dla tych, którzy są ciekawi jak robi się jakościowe kino z wielkimi gwiazdami, jednak przy dużo mniejszych
budżetach i często w kontrze do hollywoodzkich hitów. Znaleźć można tutaj między innymi “Titane”, który z powodzeniem zszokował niemalże każdy europejski festiwal filmowy, krótkometrażowy “Ludzki Głos” z
fenomenalną Tildą Swinton w roli głównej, czy utrzymana w konwencji współczesnej baśni “Mała mama”.

Lista filmów:
01.07.2022 Szef roku, reż. Fernando León de Aranoa
08.07.2022 La Gomera, reż. Corneliu Porumboiu
15.07.2022 Mała mama, reż. Celine Sciamma + Ludzki głos, reż. Pedro Almodovar
22.07.2022 Titane, reż. Julia Ducournau
29.07.2022 Hazardzista, reż. Paul Schrader

All you need is love. Moto-Polówka na parkingu TME
Niedziela, parking TME, ul. Rozalii 1
II poł lipca/sierpień

Miłość jest wszystkim czego potrzebujemy… Także na ekranie! Sekcja All you need is love to idealne miejsce dla wielbicieli wzruszających historii, delikatnych miłosnych uniesień i burzliwych romansów. W tej
sekcji znajdziecie zarówno miłosne klasyki takie jak “Pamiętnik” i “Holiday”, ale także te mniej oczywiste tytuły, takie jak “Lato ‘85” które ukazują całe spektrum miłosnych wyborów i możliwości. Moto-Polówka to esencja wyjątkowego klimatu kin samochodowych, które wprost przeznaczone są na randkowe miejsca dla zakochanych. Na Moto-Polówki obowiązywać będą tzw. “wjazdówki” – bilety uprawniające do wjazdu na pokaz, które będzie można odbierać na kilka dni przed wybranym seansem.

Lista filmów:
17.07.2022 American Beauty, reż. Sam Mendes
24.07.2022 Terminal, reż. Steven Spielberg
31.07.2022 Pamiętnik, reż. Nick Cassavetes
07.08.2022 Holiday, reż. Nancy Meyers
14.08.2022 Czas na miłość, reż. Richard Curtis
21.08.2022 Lato 85, reż. Francoise Ozon
28.08.2022 Love, Rosie, reż. Christian Ditter
04.09.2022 Był sobie chłopiec, reż. Chris Weitz / Paul Weitz
_______________________
Kina Letnie w ramach Budżetu Obywatelskiego, odbywające się pod patronatem TME Polówka:
Kino Letnie na Kozinach “Hau Hau”
Poniedziałek, skwer przy fontannie, ul. Długosza 26/28

Tyle się mówi o pieskim życiu. A co z pieskim kinem? Tego dowiemy się z sekcji Kino Letnie na Kozinach “Hau Hau”, gdzie znaleźć można najciekawsze produkcje z czworonożnymi przyjaciółmi w rolach głównych. W tej kategorii znajdą się filmy, które kojarzy każdy, takie jak “Lassie, wróć”, ale nie zabraknie także nieoczywistych tytułów do których zaliczyć można zachwycających i subtelnych “Truflarzy”. Projekcje w sekcji Kino Letnie na Kozinach “Hau Hau” finansowane są z Budżetu Obywatelskiego 2022 i realizowane są pod patronatem TME Polówka.

Lista filmów:
18.07.2022 Lassie, wróć!, reż. Hanno Olderdissen
25.07.2022 Truflarze, reż. Michael Dweck / Gregory Kershaw
01.08.2022 Jak rozmawiać z psem, reż. Gil Junger
08.08.2022 Był sobie pies, reż. Lasse Hallstrom

Teo Seans
Niedziela, Wodny Raj / Czwartek, Żubardź – skwer przy Inowrocławskiej

Filmowe creme de la creme zawitało na Teofilów. Choć w sekcji Teo Seans znajdą się tylko cztery tytuły, to
będą to jedne z najbardziej docenianych i nagradzanych filmów ostatnich lat. W repertuarze: wzruszający
“Green Book”, trzymający w napięciu “Na noże”, bawiący do łez “Palm Springs” i skłaniający do refleksji “Na Rauszu”. Projekcje w sekcji Teo Seans finansowane są z Budżetu Obywatelskiego 2022 i realizowane są pod patronatem TME Polówka.

Lista filmów:
24.07.2022 Palm Springs, reż. Max Barbakow
31.07.2022 Green Book, reż. Peter Farrelly
18.08.2022 Na Noże, reż. Rian Johnson
25.08.2022 Na Rauszu, reż. Thomas Vinterberg

Kino plenerowe w Parku im. Zaruskiego – W góry!
Czwartek, Park im. Zaruskiego

Pozornie najważniejszym tematem sekcji Kino plenerowe w Parku im. Zaruskiego – W góry! jest walka z siłami natury. Przede wszystkim są to jednak historie bohaterów stawiających czoła własnym słabościom i przeciwnościom losu. W tej sekcji znajdziemy między innymi “Wszystko za życie” – zaskakującą opowieść o ryzykownej podróży autostopem, “Na Granicy”, którego akcja dzieje się w odludnej, tajemniczej części Bieszczad, czy kultowe “Siedem lat w Tybecie” z Bradem Pittem w roli głównej. Projekcje w sekcji Kino plenerowe w Parku im. Zaruskiego – W Góry! finansowane są z Budżetu Obywatelskiego 2022 i realizowane są pod patronatem TME Polówka.

Lista filmów:
30.06.2022 Everest, reż. Baltasar Kormákur
07.07.2022 Wszystko za życie, reż. Sean Penn
14.07.2022 Na granicy, reż. Wojciech Kasperski
21.07.2022 Siedem lat w Tybecie, reż. Jean-Jacques Annaud
28.07.2022 Pomiędzy nami góry, reż. Hany Abu-Assad
04.08.2022 Z najwyższego szczytu, reż. Serge Hazanavicius
11.08.2022 127 godzin, reż. Danny Boyle
18.08.2022 Ściana cieni, reż. Eliza Kubarska
18.08.2022 Jurek, reż. Paweł Wysoczański

Kino plenerowe na Widzewskiej Górce – Filmowa Śmietanka
Środa, Widzewska Górka

Zachwycające, intrygujące, wciągające i zapadające w pamięć. Tak w skrócie można opisać filmy z sekcji Kino plenerowe na Widzewskiej Górce – Filmowa Śmietanka. To staranny wybór najciekawszych produkcji z ostatnich lat. Znaleźć można tutaj zarówno szalony i trzymający w napięciu “Parasite”, pełen intryg i rodzinnych tajemnic “Na Noże”, ale także rozmarzony i pełen nadziei “La La Land”. Projekcje w sekcji Kino plenerowe na Widzewskiej Górce – Filmowa Śmietanka finansowane są z Budżetu Obywatelskiego 2022 i realizowane są pod patronatem TME Polówka.

Lista filmów:
29.06.2022 Pies, reż. Reid Carolin / Channing Tatum
06.07.2022 Włoskie wakacje, reż. James D’Arcy
13.07.2022 Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, reż. Paolo Genovese
20.07.2022 Na noże, reż. Rian Johnson
27.07.2022 Rozumiemy się bez słów, reż. Eric Lartigau
03.08.2022 Jutro będziemy szczęśliwi, reż. Hugo Gélin
10.08.2022 Babyteeth, reż. Shannon Murphy
17.08.2022 Cudowny chłopak, reż. Stephen Chbosky

24.08.2022 Sokół z masłem orzechowym, reż. Tyler Nilson / Michael Schwartz
31.08.2022 Pamiętnik, reż. Nick Cassavetes
01.09.2022 Green Book, reż. Peter Farrelly
02.09.2022 Parasite, reż. Joon-ho Bong
07.09.2022 La La Land, reż. Damien Chazelle
08.09.2022 Toni Erdmann, reż. Maren Ade
09.09.2022 Na rauszu, reż. Thomas Vinterberg
To co, widzimy się na Polówkach?

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Festiwal Filmów Antydepresyjnych – Relanium 2019
targowa2011
Targowa Street Film&Music Festival 2011
sprawiedliw
Otwarty przegląd filmów o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*