PLAKAT_POKAZY_drukW niedzielę, 10 listopada o godz. 18 w Owocach i Warzywach rozpocznie się TheOneMinutes – Festiwal Filmów i Form Jednominutowych / The Best 2006-2011, czyli wybór 56 nagradzanych filmów jednominutowych z poprzednich edycji Festiwalu. Wstęp jest bezpłatny.

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych jest polską edycją docierającego już do ponad stu krajów na całym świecie, a koordynowanego przez Tom Foundation w Amsterdamie festiwalu „THE ONE MINUTES”!

Jednominutówki powstały po to, by promować film jako jedną z form ekspresji i aby stworzyć przestrzeń dla młodych twórców poszukujących sposobu na zaprezentowanie własnej twórczości, również poza Internetem. Promując artystyczne oraz społecznie zaangażowane produkcje zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, festiwal nie tylko zdobył sobie wierną publiczność w całym kraju, ale stał się również pilnie obserwowanym konkursem filmu krótkometrażowego, dzięki czemu jednominutówkowe retrospekcje coraz częściej pojawiają się podczas większych przeglądów filmowych.

Jednominutówki otwarte są dla wszystkich – podczas festiwalu prezentowane są najlepsze filmy autorów zafascynowanych możliwościami eksperymentowania z obrazem, ludzi traktujących film jako jedną z form tworzenia osobistych manifestów, autorów bawiących się sytuacjami, bohaterami i ich historiami. Jedyną zasadą i wymogiem jest długość filmu trwającego dokładnie 60 SEKUND!

Selekcja najlepszych jednominutowych filmów i form zakwalifikowanych do pokazu finałowego trafia również do Amsterdamu i corocznie bierze udział w międzynarodowych finałach The One Minutes – wśród nominowanych, co roku znaleźć można również polskie filmy. W 2006 roku podczas światowych finałów TOM nagroda główna przyznana została Kasi Kijek i Przemkowi Adamskiemu za animowany film pt. „Pracownik”.

W ramach międzynarodowego festiwalu „The One Minutes” 2009, który odbył się w Szanghaju, film autorstwa Karoliny Breguły pt. „Zwykła Lewitacja I” został włączony do selekcji najlepszych filmów jednominutowych jako jeden z pięciu z obszaru Europy i ukazał się w chińskiej stacji telewizyjnej w stworzonym specjalnie na tą sposobność programie TV.

Rok 2010 przyniósł kolejne sukcesy polskim twórcom. „The One Minutes” 2011 – wśród 8 filmów nominowanych w kategorii „Small history” znalazł się film Rainmirror aut. Krzysztofa Barana oraz film „Things I know” aut. Marin Kinzay.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
preview_Filmteractive_gradient
Filmteractive Festival 2016 – informacje
rzez
Premiery kinowe – styczeń 2012
PLAKAT_OPLA_autor_Monika_Kuczyniecka_-_Kopia_2
Wielki Finał O!PLA

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*