ulotka_pokazy_druk-1Festiwal Filmów i Form Jednominutowych jest polską edycją docierającego już do ponad stu krajów na całym świecie, a koordynowanego przez Tom Foundation w Amsterdamie festiwalu „THE ONE MINUTES”! W niedzielę 24 listopada w Owocach i Warzywach pokazane zostaną filmy wyselekcjonowane na tegoroczną edycję Festiwalu. Początek o 18, wstęp jest bezpłatny.

ury Festiwalu w składzie: Jerzy Rados, Bogna Burska i Maciej Cuske wybrało 45, spośród 179 nadesłanych jednominutowych obrazów. 10 października w Gdańsku przyznano nagrody za najlepsze filmy. W kategorii Fabuła zwyciężyła Paulina Ziółkowska – Jeden dzień z życia bloku, w kategorii Forma – Gabriel Herrera Torres za „Holes”, a w kategorii Mini-dokument Paweł Przewoźny za film „Minuta z życia”.

Jednominutówki powstały po to, by promować film jako jedną z form ekspresji i aby stworzyć przestrzeń dla młodych twórców poszukujących sposobu na zaprezentowanie własnej twórczości, również poza Internetem.

Jednominutówki otwarte są dla wszystkich – podczas festiwalu prezentowane są najlepsze filmy autorów zafascynowanych możliwościami eksperymentowania z obrazem, ludzi traktujących film jako jedną z form tworzenia osobistych manifestów, autorów bawiących się sytuacjami, bohaterami i ich historiami.

Jedyną zasadą i wymogiem jest długość filmu trwającego dokładnie 60 SEKUND!

Selekcja najlepszych jednominutowych filmów i form zakwalifikowanych do pokazu finałowego trafia również do Amsterdamu i corocznie bierze udział w międzynarodowych finałach The One Minutes – wśród nominowanych, co roku znaleźć można również polskie filmy. W 2006 roku podczas światowych finałów TOM nagroda główna przyznana została Kasi Kijek i Przemkowi Adamskiemu za animowany film pt. „Pracownik”.

W ramach międzynarodowego festiwalu „The One Minutes” 2009, który odbył się w Szanghaju, film autorstwa Karoliny Breguły pt. „Zwykła Lewitacja I” został włączony do selekcji najlepszych filmów jednominutowych jako jeden z pięciu z obszaru Europy i ukazał się w chińskiej stacji telewizyjnej w stworzonym specjalnie na tą sposobność programie TV.

Rok 2010 przyniósł kolejne sukcesy polskim twórcom. „The One Minutes” 2011 – wśród 8 filmów nominowanych w kategorii „Small history” znalazł się film Rainmirror aut. Krzysztofa Barana oraz film „Things I know” aut. Marin Kinzay.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
harrypotter8
Premiery kinowe – lipiec 2011
Premiery kinowe – sierpień 2019
TME Polówka 2022 – informacje, program

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*