The Doors – historia nieopowiedziana – recenzja

thedoorsFilm pt. „When You’re Strange”, który swoją światową premierę miał w styczniu 2009 roku trafił po raz pierwszy do polskich kin dopiero w sierpniu tego roku (w Łodzi premiera dopiero 3 września), a ponadto został opatrzony tytułem „The Doors – historia nieopowiedziana”. W związku z tym kontrowersyjnym tłumaczeniem nasuwa się pytanie: czy rzeczywiście ów paradokument przedstawia fakty nieznane wcześniej fanom zespołu? Czy istotnie nikt nie opowiedział jeszcze takiej historii?

 
Obraz w reżyserii Toma DiCillo przedstawia dzieje The Doors od czasu założenia grupy aż do śmierci jej lidera, wokalisty, Jima Morrisona. Informacje o poszczególnych wydarzeniach podawane są chronologicznie przez narratora przemawiającego głosem Johnny’ego Deppa. Film składa się z fragmentów koncertów, wywiadów, spotkań z fanami. Pojawiają się również archiwalne zdjęcia. Niektóre z materiałów uchodziły do tej pory za trudno dostępne. Tło muzyczne stanowią największe hity zespołu, zremasterowane, jednakże umieszczone niekiedy dosyć przypadkowo.

DiCillio nie odkrywa w swoim dziele niczego nowego. Z jego opowieści emanuje prostota i poprawność. Warto zauważyć, że film nie zawiera w ogóle wywiadów z ludźmi znającymi Morrisona. Wypowiedzi dotyczących legendarnego wokalisty jest generalnie niewiele. Historia The Doors została przedstawiona w niemal zupełnym oderwaniu od współczesności. DiCillio skupia się jedynie na czasach przełomu lat 60-tych i 70-tych, nie unikając społecznych i politycznych kontekstów.

„The Doors – historia nieopowiedziana” to typowa paradokumentalna prezentacja biografii grupy muzycznej. Forma nie należy do zbyt wyszukanych, ale dla osób dopiero zaczynających przygodę z twórczością Morrisona i spółki jest to z pewnością ciekawa i godna polecenia pozycja. Fani The Doors mogą poczuć się nieco rozczarowani.

{jumi [media/reklama.htm]}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy