IMG_3183Od 28 sierpnia w Domu Literatury można oglądać ekspozycję pod nazwą Textus, niedostrzegalny wątek część druga. Na całość składają się trzy instalacje autorstwa francuskiej performerki Sylvii Kaptur-Gint. Pierwszą część wystawy można oglądać w Muzeum Regionalnym w Brzezinach.

Autorka w swoich projektach przybliża historię mieszkańców łódzkiego i brzezińskiego getta.  W Łodzi można zobaczyć instalacje: „Dla poduszki tylko łzy”, „Szept ciszy”, „Inny”. Pierwsza z nich to „poetycki wzlot” haftowanych poduszek przywołujących   przestrzeń sypialni, która przynosi smutek, żal i bolesne wspomnienia. Artystka wyszyła twarze znajomych kobiet, przez które wyraża pewną formę człowieczeństwa, w jego wymiarze organicznym, jednocześnie silnym i kruchym, przemijającym.

„Szept ciszy” składa się z siedmiu tałesów wiszących tak, jak gdyby ktoś je nosił. Na pierwszym tałesie jest wyszyta mapa świata. To rodzaj manifestu, „żeby już nikt na świecie nie był prześladowany z jakiegokolwiek powodu” – stwierdza artystka. Pozostałe tałesy, których tkanina się zużyła, są połatane, zacerowane, co stanowić ma ślad życia. (Tałes, dla osoby, która go nosi, jest towarzyszem codziennego życia, ale i śmierci, bo jak turban u szyitów, staje się całunem w momencie pochówku.)

Ostatnia instalacja – „Inny” to walka artystki o myślenie etyczne i odpowiedzialność za swoje działania. W Domu Literatury każdy będzie mógł usiąść na krześle ustawionym przed lustrem, przez którego środek przechodzi drut kolczasty… i spojrzeć sobie w twarz.

Zobacz także:

Brave Old World w Parku Ocalałych (foto)

Deportacja Żydów z Luksemburga i Trewiru do Getta Łódzkiego (foto)

Nieobecni na Rynku Starego Miasta (foto)

Perły z getta. Twórczość w obliczu tragedii (foto)

Zabrali nas od starca do niemowlęcia (foto)

Litzmannstadt Getto 1940-1944 (foto)

Gaba Kulka w Monopolis (foto)

Getto XXI w Monopolis (foto)

Uratowane od zniszczenia – albumy z łódzkiego getta (foto)

Inauguracja projektu trwałego zaznaczania granic Litzmannstadt Getto (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
P1010064
Dźwięki elektrycznego ciała w ms2 (foto)
glowne_ldk_17_maja
Sztuka włókna roślinnego w Galerii Nowej ŁDK (foto)
IMG_8464
Fotofestiwal 2017 – Common Codes (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*