Do 27 grudnia w Ośrodku Propagandy Stuki można oglądać wystawę Teodor Durski. Coraz bliżej do kosmosu. Ekspozycja towarzyszy 17. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2020. Jej kuratorką jest Adriana Michalska.

Wystawa to wielki monograficzny pokaz twórczości Teodora Durskiego. Tytuł jest przypomnieniem jednej z pierwszych dużych realizacji graficznych artysty, wykonanej tuż po ukończeniu studiów w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Praca została dostrzeżona na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie oraz Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, gdzie otrzymała nagrodę regulaminową, stając się tym samym dla twórcy przepustką do świata grafiki.

dzieki uprzejmości Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, fot. Radosław Jóźwiak

dzięki uprzejmości Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, fot. Radosław Jóźwiak

Wystawa prac Teodora Durskiego prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi obejmuje zarówno prace najwcześniejsze, pochodzące jeszcze z okresu studiów, jak i najnowsze – z 2020 roku. Jednymi z najważniejszych wątków, które się w nich pojawiają, są motywy symboliczne, mitologiczne, religijne i eschatologiczne. Widoczne są też odwołania do czterech żywiołów. Ziemia, woda, ogień i powietrze to nieodłączne elementy życia człowieka od zarania dziejów. W starożytności filozofowie wiązali je z poszczególnymi etapami rozwoju duchowego. Głosili, że człowiek rodzi się z ziemi, a następnie przechodząc przez wodę, powietrze i ogień, ulega stopniowemu oczyszczaniu. Żywioły kojarzone są także z fazami życia człowieka: dzieciństwem, młodością, wiekiem dojrzałym i starością.

dzięki uprzejmości Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, fot. Radosław Jóźwiak

Twórczość Teodora Durskiego to zadawanie fundamentalnych pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi. Jest to refleksja snuta na temat naszej egzystencji. Ukazuje nas takimi, jacy jesteśmy dzisiaj, nasyceni kodami społecznymi i własnymi przeżyciami. Opowiada o człowieku w wymiarze społecznym, ale także o samotności, która jest jednym z podstawowych atrybutów losu ludzkiego, podejmuje także kwestię podmiotowości kobiet. Poprzez kontrasty kolorystyczne i splątane formy artysta przedstawia dramatyzm sytuacji uwikłania, opuszczenia, braku bliskości, braku zrozumienia innych i przez innych. Artysta sięga po te narzędzia ekspresji, które dają najpełniejszą możliwość wyrazu. Intuicyjnie wyraża to, co czuje, bez werbalizacji, definiowania, nazywania i teoretyzowania. Jego twórczość nie musi być ujęta w słowach, jej istota wyrażona została bowiem w kształtach, barwach, proporcjach i materiałach – Adriana Michalska, fragmenty tekstu do katalogu wystawy.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_4808
Malarstwo Mikołaja Dawidziuka w Galerii BLOK
Wystawa Moniki Bileckiej w Galerii Alliance Française Łódź (foto)
IMG_9729
Arche Piotra Ambroziaka w Galerii Imaginarium (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*