TR_poster_est_print-kopia10 stycznia o godz. 20 w Bajkonurze rozpocznie się koncert Tenfold Rabbit i Sjón. Wstęp wynosi 20 zł.

Tenfold Rabbit to estońska grupa folk-rockowa powstała w Tallinnie w 2011. Ich pierwszy singiel „Oblivion” zwrócił dużą uwagę publiczności, mediów i przedstawicieli branży muzycznej.

W 2012 zespół zagrał pierwsze koncerty zagraniczne, wystąpił na dużych scenach festiwali takich jak Postivus i Rabarock, wydał debiutancki album i zagrał koncert promujący wydanie płyty na największej scenie w Estonii (Nokia Tallinn Concert Hall), a także zorganizował trasę akustyczną po Estonii w grudniu (bilety były wszędzie wyprzedane).

Ich prosty i wyraźny styl zdradza inspiracje muzyką country/western, indie-rockiem i folkiem z nutą progresywną. Entuzjastyczny kwartet szybko trafił do serc publiczności, docierając do finałowych rund lokalnych kwalifikacji do konkursu Eurowizji i ostatecznie kończąc na 3. pozycji. Ich debiutancki album „Travel the World” ujrzał światło dzienne 12 września 2012. Występ w Bajkonurze jest częścią trasy koncertowej zespołu, który poza Łodzią odwiedzi m.in. Rygę, Wilno, Pragę oraz Berlin.

Sjón powstał w 2011 w Łodzi z inicjatywy Kacpra Kaczmarka, który przez długi czas przed uformowaniem się składu zajmował się aranżowaniem oraz nagrywaniem swoich kompozycji. Zaprosił on do współpracy swojego brata Bartosza Kaczmarka (gitara basowa), z którym dzielił wspólne muzyczne zainteresowania. Następnie do składu dołączył Kornix Maiordomus (gitara elektryczna) oraz Michał Kowalczyk (perkusja)

Nazwa zespołu pochodzi od islandzkiego pisarza i prozaika Sigurjóna Birgira Sigurðssona (ur. 1962 w Reykjavíku) szerzej znanego jako Sjón. Inspiracja islandzką literaturą wiązała się z zamiłowaniem muzyków do krajów północy oraz do islandzkiej artystki Björk.

Zespół zaczął występować w łódzkich klubach spotykając się z bardzo przychylnymi opiniami. Pierwszym wielkim sukcesem grupy był występ w 2012 roku na festiwalu Heinekeen Open’er. Sjón wystąpił wtedy pierwszego dnia festiwalu na scenie Talent Stage. Warto zauważyć, iż zespół doczekał się koncertu na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych po niespełna roku istnienia.

Ważnym momentem dla zespołu było przypadkowe spotkanie lidera grupy Kacpra Kaczmarka i Marcina Powalskiego, który szybko dołączył do zespołu jako pianista, gitarzysta i autor efektów.

Styl muzyczny zespołu Sjón wytworzył się na drodze inspiracji zarówno muzyką rockową jak i elektroniczną. Obszar zainteresowań członków grupy Sjón dotyczy głównie muzyki brytyjskiej (Radiohead, Portishead, Block Party) oraz muzyki krajów nordyckich (Björk, Sigur Ross). Przestrzenne brzmienie kompozycji uzyskane jest poprzez szerokie użycie efektów, głównie gitarowych oraz elektronicznych. Zespół znany jest również z wyrazistego falsetowego głosu wokalisty, którego charakterystycznym zabiegiem jest nakładanie na wokal głębokiego pogłosu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
POP_LODZ_FEST_B1_2
Top Łódź Festiwal 2016
Powrót Parady Wolności
Dziady Kazimierskie w TU

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*