Dla każdego coś innego. Kultowy telewizor Szmaragd dla miłośników PRL-owskiego designu, zabawki dla najmłodszych czy warsztat tkacki dla fanów techniki, a wszystko pokazane tak, by każdy sam mógł decydować, jaką ścieżką chce podążać. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pracuje nad nowymi wystawami, które zaprezentuje w przestrzeniach odnowionych w ramach trwającej w muzeum inwestycji.

– Jesteśmy świadomi tego, jak bardzo zmieniają się nasi odbiorcy i sposób zwiedzania przez nich wystaw. Stąd pomysł, by ekspozycję stworzyć wokół ścieżek tematycznych, które każdy będzie mógł wybrać sam – mówi Magda Komarzeniec, zastępca Dyrektora CMWŁ i podkreśla, że goście muszą mieć powód, żeby wracać do muzeum. Nowa wystawa stała w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej jest projektowana tak, by zwiedzający mógł poznawać historie łodzian z innej perspektywy.

Kluczem do sukcesu są zróżnicowane ścieżki, które poprowadzą widza po różnych opowieściach. – Takie rozwiązanie pozwala nam nie tylko zdynamizować zwiedzanie ekspozycji, ale też zachęca do ponownej wizyty – dodaje Magda Komarzeniec.

Z jakich opowieści będzie można wybierać? Na najmłodszych zwiedzających wystawę w skansenie czeka podróż w czasie, podczas której dowiedzą się, jak w przedwojennych wielorodzinnych domach spędzano wolny czas i jak wyglądały dawne zajęcia w szkole. Znajdą się tu także historie o codziennych zabawach, które przywołają takie obiekty, jak konik na patyku czy gra w serso.

Będzie też można podążyć ścieżką mówiącą o tym, jak wyglądała domowa codzienność w różnych epokach. Dzięki niej dowiemy się na przykład, jakie przysmaki królowały w modnych przepisach XIX-wiecznej kuchni. Z kolei ścieżka poświęcona higienie pokaże warunki, w jakich żyli łodzianie, na jakie choroby zapadali i przypomni domowe sposoby walki z nimi (np. stawianie baniek).

Ścieżka techniczna przeniesie widza w świat nieustannie ulepszanych warsztatów tkackich, XIX-wiecznych maszyn domowych i nowoczesnych sprzętów późnego PRL, takich jak kuchenka Jola czy lodówka Mińsk. Ostatnia ścieżka to nie lada gratka dla wielbicieli designu, przybliży ona bowiem wzornictwo i motywy zdobnicze w dawnym rękodziele i wystroju wnętrz.

Projekt pod nazwą „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi 15 470 925, 23 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559, 18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 507 366, 05 zł.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSCF2313
Warsztaty w Muzeum Farmacji (foto)
VI_SOHF_2_dzien_spektakl_mody_Antoine_w_kosmosie_i_jego_-1
VI Sieradz Open Hair Festival – dzień 2 (foto)
masa_093
Karnawałowa Masa Krytyczna 2011 w Łodzi (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*