COVER_FACEBOOKCzy młodzież da się oderwać od smartfonów i laptopów, żeby rozmawiać z nią o historii? Czy o bohaterstwie i patriotyzmie można mówić nowocześnie i zajmująco? Pasjonaci ze Stowarzyszenia Canto Sonoro przekonują, że tak i zapraszają do teatru NO TO TU na spektakl muzyczny „Zapomniani bohaterowie. Aleksander Napiórkowski i inni”. Prapremiera w niedzielę, 19 listopada o g. 17:00. Premiera 28 listopada g.17:30 

Spektakl przypomina ważne postaci związane z Łodzią i historią regionu, zasłużone dla odzyskania niepodległości w 1918 r. Są to nazwiska, które kiedyś w Łodzi wszyscy znali. Niektórymi nawet nazywano ulice. Dziś zapomniani bohaterowie osunęli się w cień historii, a oprawiona muzycznie opowieść ma przywrócić pamięć o nich. Ale nie wprost.

– Nie chcieliśmy zbędnego patosu, nie chcieliśmy nudy i języka niezrozumiałego dla młodych ludzi – opowiada Maria Terajewicz-Napiórkowska, pomysłodawczyni projektu. – Dlatego o wsparcie w realizacji spektaklu poprosiliśmy fantastycznych młodych twórców, związanych z łódzkimi uczelniami artystycznymi – wyjaśnia.

Anita Szymańska, Dominika Kamińska, Łukasz Borkowski i Konrad Jaromin – to oni zabiorą widzów w podróż w czasie. Poznamy ich w dwóch rolach – najpierw, jako bohaterów sprzed stu lat, później, jako współczesnych młodych ludzi, początkowo niezainteresowanych nudną z ich punktu widzenia historią. Z czasem okaże się, że opowieści o dziejach przodków bywają pasjonujące i niezwykłe. W poznawaniu dawnych bohaterów pomoże Bartosz Gajda, wcielający się w rolę ojca głównych postaci.

Oprawa muzyczna przedstawienie powstaje na kanwie piosenek patriotycznych i legionowych, które mają pomóc oddać ducha czasów, a sam spektakl pomyślany jest tak, żeby był odpowiedni dla widzów od 13 roku życia.

Na tle fabularnej opowieści o bohaterstwie i patriotyzmie przypomniane zostaną postaci dawnych legionistów związanych z Łodzią, przede wszystkim zaś Aleksandra Napiórkowskiego.
Napiórkowski wywodził się ze szlachty zaściankowej na Kurpiach i już jako uczeń rosyjskiego gimnazjum w Pułtusku rozpoczął działalności polityczną. Będąc trzecioklasistą brał udział w strajku szkolnym w 1905 roku, mającym na celu przywrócenie do szkoły języka polskiego. Relegowany z gimnazjum przeniósł się do Łomży, gdzie kontynuował naukę w Prywatnej Męskiej Szkole Handlowej. W tym czasie nawiązał współpracę z Polską Partią Socjalistyczną. Studiował na wydziale elektronicznym Politechniki w belgijskim Liège, kiedy wstąpił do Związku Strzeleckiego. Pod pseudonimem Kordian wstąpił w szeregi Pierwszej Kompanii Kadrowej, wraz z którą przekroczył granice Królestwa Polskiego. Awansował do stopnia kaprala, wachmistrza, a w październiku 1916 do stopnia chorążego. Brał udział m.in. w walkach o Kielce, w kampanii nad Styrem i Stochodem. Za zasługi na polu bitwy otrzymał prawo do noszenia odznaki „Za wierną służbę” przyznaną przez Józefa Piłsudskiego.

Po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 internowany w Szczypiornie, skąd uciekł rozpoczynając nielegalną działalność w szeregach PPS. W grudniu 1917 roku został skierowany pod nazwiskiem Olkowski do Łodzi. Organizował strajki robotnicze, Milicję Ludową i uczestniczył w rozbrajaniu Niemców w listopadzie 1918. W czasie wyborów parlamentarnych w styczniu 1919 wybrany na posła do Sejmu Ustawodawczego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej w połowie 1920 w czasie ofensywy Armii Czerwonej PPS współtworzył Rząd Obrony Narodowej i uczestniczył w obronie kraju. Ciężko ranny 18 sierpnia 1920 roku podczas szarży szwadronu ułanów na pozycje bolszewickie pod Ciechanowem, zmarł wskutek ran. Początkowo pochowany w Modlinie, następnie ekshumowany na Stary Cmentarz w Łodzi, gdzie ze zbiórki społecznej wystawiono mu nagrobek dłuta rzeźbiarza Władysława Czaplińskiego. Inskrypcja na grobie została zniszczona w 1950 roku, w 2000 odtworzona staraniem Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.
Po niedzielnej prapremierze 19 listopada spektakl pokazany zostanie jeszcze czterokrotnie: 27, 28, 29 i 30 listopada.
Cena biletu cegiełki to 15 złotych, a dla uczniów do 18 roku życia – 12 zł. Cegiełki można kupić na miejscu lub zamówić internetowo wysyłając informację na adres: nototuteatr @gmail.com lub telefonicznie pod nr telefonu: 883 388 871

Realizatorem spektaklu, dofinansowanego przez program dotacyjny „Niepodległa” jest Stowarzyszenie Śpiewacze Canto Sonoro im. Z. Gzelli, które od blisko trzech lat prowadzi Teatr „NO TO TU”.  Scena gości twórców, wykonujących piosenki poetyckie, autorskie i muzykę świata. Samo Stowarzyszenie wyprodukowało już dwa inne spektakle „Cień”, ora „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, w których również wzięli udział młodzi artyści związani z Łodzią.

Obsada:
Ojciec – Bartosz Gajda
Jadwiga / Iga – Anita Szymańska Elżbieta / Elka – Dominika Kamińska
Jan / Janek – Łukasz Borkowski
Feliks / Felek – Konrad Jaromin

Muzycy:
Paweł Ciesielski – gitara, śpiew
Anna Tarasiewicz – gitara basowa
Ignacy Baumberg – instrumenty perkusyjne
Krzysztof Straburzyński – instrumenty klawiszowe, trąbka
Marek Czmochowski – instrumenty klawiszowe

Scenariusz: Zdzisław Wegenko
Reżyseria: Anita Szymańska
Kierownictwo muzyczne: Paweł Ciesielski
Oświetlenie, nagłośnienie : Studio 107

Bilety-cegiełki do kupienia na miejscu, przed spektaklem w cenie:
15 zł – normalny
12 zł – ulgowy, dla osób poniżej 18 roku życia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
klubmezusiow
Klub Mężusiów w Teatrze Muzycznym
PIEKLO-NIEBO_fot.J.Krofta_3
XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych dla dzieci i młodzieży
plakat-dws-zm
Dzieła wszystkie Szekspira w Teatrze Małym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*