XXIV_LoPTA_plakat14 października rozpoczyna się dwudziesta czwarta edycja Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich. W tym roku spektakle będą pokazywane w Łódzkim Domu Kultury, Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury.

Całodniowy karnet na spektakle kosztuje 10 zł. Można go nabyć w ŁDK lub przed pierwszym pokazem danego dnia.  Bilety w cenie 3 zł do nabycia przed każdym spektaklem. W tym roku klubem festiwalowym będzie SFK, w którym po 21 będą organizowane wolne dyskusje na temat i nie tylko. Patronem medialnym ŁÓPTY jest Plaster Łódzki.

Program ŁóPTY

14 października (piątek)
           
15:45 (ŁDK, Duże Kino) UROCZYSTE OTWARCIE XXIV ŁÓPTA
            
16:00-16:30 (ŁDK, Duże Kino)    

TEATR GAMBIT Panna Nikt (Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim)
 
Scenariusz powstał na podstawie powieści Tomka Tryzny o tym samym tytule.
reżyseria, scenariusz, scenografia: Małgorzata Kowalczyk
występują: Michalina Kowalczyk (Marysia), Dominika Derendarz (Matka, Ewa), Anna Ortyl (Kasia) Justyna Błaszczyk (Szkapa),Mateusz Warchoł (Dżigi, Diabeł I), Michał Płóciennik (Ojciec, Diabeł II), Miłosz Stachaczyk (Diabeł III)
      
16:45-17:15 (ŁDK, s. 6)

STUDENCKI TEATR WYJŚCIE EWAKUACYJNE Kopiuj – wklej (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach, Filia w Piotrkowie Trybunalskim)

Kopiuj-Wklej jest bardzo nasz i bardzo o nas. To pełna cytatów, odniesień i zapożyczeń próba opisania świata pozorów, w którym wszyscy Graja nie swoje role, świata pękniętego, w którym częściej pojawia się tęsknota niż spełnienie. Nasza inscenizacja jest zbiorem różnych odniesień do rzeczywistości, wtrąceń, cytatów, kalek i klisz. Do końca nie wiemy czy to nasz świat. Stąd tytuł Kopiuj-Wklej.

reżyseria: TSWE
występują: Agata Miedzińska, Anna Kościołek, Martyna Wołoszyn, Igor Gutowski, Adam Gajda, Małgorzata Sajda
     
19:00-20:15 (ŚFK – Dom Literatury)
   
TEATR WEWNĘTRZNA EMIGRACJA Dzień przed jutrem
TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

Spektakl na motywach powieści Kazuo Ishiguro Nie opuszczaj mnie i scenariusz Alana Benetta The History boys.

reżyseria: Kinga Zajdel-Karasińska i zespół
scenariusz, scenografia: zespół
pomoc scenograficzna : dwie Ewy z ASP w Łodzi
pomoc choreograficzna: Katarzyna Jędrzejkiewicz
muzyka: Chór Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze Kołysanka, Michael Jackson Thriller
występują: Anna Jankiewicz (Alicja), Natalia Perek (Anastazja), Magdalena Siek (Anita), Agata Staroń (Aniela), Piotr Maszorek (Andrzej), Kinga Karasińska (Panna Lucy)
       
ok. 20:30 (ŚFK – Dom Literatury)
SPOTKANIE Z JURORAMI (Otwarte Forum Dyskusyjne)
     
ok. 21:00 (ŚFK – Dom Literatury)
KLUB FESTIWALOWY W ŚFK – DOMU LITERATURY
           
15 października (sobota)   
      
12:30-13:15 (ŁDK, s. 323)

TEATR PST (NIE)WINNA

Zaczęło się, gdy jakiś gatunek małp z przyczyn bliżej nieznanych zaczął rodzić się z większym mózgiem, ale słabo owłosiony, bo i mózg i skóra tworzą się u embriona z tego samego płatka zarodka. Ten gatunek był skazany na zagładę, bo żeby przeżyć, małpiątka potrzebują gęstego futra matki, w które mogą się wczepić i wtulić, i wtedy są bezpieczne. Małpy nie mogły już chronić się na drzewach, bo z dołu niepokoił je płacz ich porzuconych dzieci. I tak powoli musiały rozwinąć inne zdolności – stawały prosto i rozglądały się, żeby z daleka zobaczyć wroga, nauczyły się nosić swoje dzieci i trzymać je za rękę. Ludzka miłość powstała, gdy utraciliśmy futro.

monodram w wykonaniu Katarzyny Kocemby
reżyseria: Przemysław Sowa

13:30-14:45 (ŁDK, s. 6)

TEATR CALIFORNIA Baranek

Scenariusz powstał na podstawie powieści Christophera Moore’a pod tym samym tytułem. Ta pełna absurdalnego humoru opowieść o dzieciństwie Chrystusa, opowiedziana z punktu widzenia jego najlepszego przyjaciela Biffa, to spojrzenie na biblię oczami Vonneguta i Allena. To szczera refleksja na temat podstawowych idei chrześcijaństwa. Wreszcie jest to wzruszająca opowieść o przyjaźni i miłości, która przetrwała wieki. Parafrazując Moore’a, zapraszamy na spektakl tych, którzy szukają śmiechu, próby lub potwierdzenia wiary.

scenariusz i reżyseria: Piotr Maszorek
obsada: Łukasz Przywara, Nikodem Księżak, Remigiusz Pilarczyk, Jasiek Grobliński, Mateusz Kusy, Magdalena Siek
     
15:00-15:45 (ŁDK, s. 323)

TEATR PST Letni dzień

reżyseria: Przemysław Sowa
występują: Paulina Bryszewska, Piotr Gudala, Kamil Kołodziejczyk

       
16:00-16:45 (ŁDK, s. 6)

TEATR NON GRATA GROUP Kaspar (Łowicz)

Kaspar nigdy nie był tworem wyobraźni. Był cenny. Miał doświadczać – jako człowiek nieznający zasad, człowiek pusty w środku, który chłonie wrażenia. Ubrudzony błotem przekracza bramę miasta. Ktoś go tu wysłał a to znaczy, że ma w tym sekretny cel. Jego matka wydała go na świat – dając mu jedynie ciało i imię – i zapomniała. Chłopiec jeszcze bez osobowości, przerażony Nowym był niezwykle podatny na słowa Innych. Kaspar Hauser odbywa niezwykłą podróż. Kaspar odwiedza pokoje hotelowe jednak trudno go rozpoznać, bo wciąż przyjmuje inna formę. Korytarze hotelowe prowadzą do piekła… Spektakl inspirowany historia Kaspara Hausera i twórczością Andy’ego Warhola.

reżyseria: Karol Gromek
scenografia: Róża Kosmowska
muzyka: Tim Buckley Sweet surrender            
wystęują: Magdalena Rucińka (Edie), Monika Szymańska (Mary), Michalina Iwańska (Matka), Bogusłwa Kukieła (Velvet), Anna Blus (Ingrid), Anna Wojda (Nico), Michalina Górajek (Andrea), Kamil Gawęcki (Gerard), Jakub Skoneczny (Freddie), Patryk Rondoś (Ondine)
            
17:00-18:20 (ŁDK, s. 323)    

TEATR WIELOKROPEK i POPRZECZNIE PRĄŻKOWANI Da Vinci miał rację (Młodzieżowy Dom Kultury w Zgierzu)
 
Da Vinci miał rację to zaskakujący kryminał pełen czarnego humoru, którego akcja dzieje się na francuskiej prowincji. Eleganckie spotkanie dwóch małżeństw przerywa szokujące wydarzenie. Rozpoczyna się śledztwo, w którym wszyscy są podejrzani. Spektakl to studium ludzkich charakterów. Poddaje analizie zachowania i uczucia ludzkie w obliczu ekstremalnej sytuacji.

reżyseria i scenografia: Katarzyna Żuk
występują: Katarzyna Nawrocka (Inga), Błażej Tokarski (Robert), Łukasz Górski (Alain Moreau), Agnieszka Królikowska (Colette Moreau), Leszek Zaczyński (Guy Boulin), Patrycja Dudkiewicz (Josette Boulin)     
       
19:00-19:50 (ŚFK – Dom Literatury)

TEATR W NAWIASIE Kopie robocze

Spektakl na motywach powieści Sławomira Shutego Zwał. Książkę Shutego daje się odczytać na rozmaite sposoby. Można w tym utworze zobaczyć studium specyficznego środowiska i mechanizmów w nim funkcjonujących. Szkolenie pracowników to pseudonaukowy bełkot i pranie mózgu, imprezy integracyjne to żenujące wybuchy frustracji, złości i rozczarowania. Można, biorąc oddział Firmy za ikonę wrednej Korporacji, zobaczyć, jak w trybach kapitalistycznej machiny miażdży się ludzi, jak hipokryzja i skrajny cynizm zalewają nas betonem. Mogłaby to wreszcie być powieść o alienacji… Spektakl jest tylko próbą zinterpretowania pewnych tematów zawartych w książce.

reżyseria: Kinga Zajdel- Karasińska
scenariusz: na motywach powieści Zwał Sławomira Shuty Natalia Perek i zespół
scenografia:  Marek Lewandowski i zespół
występują: Malwina Blum (Pracownik firmy), Ksenia Perek (Pracownik firmy), Marta Wiśniewska (Pracownik firmy), Karina Winiarek (Pracownik firmy), Łukasz Przywara (Pracownik firmy), Mateusz Szymczak (Gościnnie)     
       
ok. 20:15 (ŚFK – Dom Literatury)    
SPOTKANIE Z JURORAMI (Otwarte Forum Dyskusyjne)
       
ok. 21:30 (ŚFK – Dom Literatury)
   
KLUB FESTIWALOWY W ŚFK – DOMU LITERATURY:
KUBA PAWLAK LIVE      
       
16 października (niedziela)     
            
14:00-14:45 (ŁDK, Duże Kino)    

TAKI SOBIE TEATR Dobrem po oczach (Spółdzielnia Mieszkaniowa LOKATOR, Dom Kultury w Zduńskiej Woli)

Spektakl podsumowuje dotychczasowe poszukiwania grupy w formule teatru gestu oraz dopełnia problematykę poruszaną przez TST w trylogii miniatur scenicznych. Tym razem przyszedł czas na DOBRO, które jakie jest, każdy widzi – ale na swój sposób.

reżyseria i scenografia: Andrzej Majewski
występują: Joanna Dubas, Alexandra Kowalewska, Agnieszka Lepsik, Agnieszka Mataśka, Patrycja Pawlak, Katarzyna Rybkiewicz     
       
15:00-16:00 (ŁDK, s. 323)

GRUPA TEATRALNA od jutra Kąchankowie albo 100 kopniaków w brzuch (Kutnowski Dom Kultury)
 
Kąchankowie składają się z czterech scenicznych miniatur. Spektakl opowiada historie miłości, która jest pretekstem do ujawnienia i wykpienia zróżnicowanej gamy ludzkich przywar. Mamy nierozgarniętego acz zamożnego starca Kasandra, jego piekna córkę Zerzabellę i trzech zakochanych w niej mężczyzn: służącego Gila, pretendującego do Zarzebellowej ręki, Lenarda oraz jego konkurenta Doktora. Którego z nich wybierze lekko narcystyczna piękność? Całość oparta została na osiemnastowiecznym dramacie Jana Potockiego, utrzymanym w stylu komedii dell’arte. Styl ten cechuje improwizowany charakter, dzieku któremu aktorzy stają się autorami swych postaci. Spektakl jest wyzwaniem dla aktorów. Każdy z nich musi po swojemu zinterpretować granego bohatera – nadać mu indywidualny rys i konkretny charakter (mamy na przykład aż trzy wcielenia Zarzabelli, podwójną rolę Ojca). Kąchankowie są zabawą forma teatralną – jest w niej duzo humoru słownego, muzycznych komentarzy, spontanicznych reakcji aktorów i precyzyjnej reżyserii ruchu, reakcji i emocji. Choć wszystko grane jest gruba kreską – narzuca to sama konwencja dell’arte jak i materiał literacki, odbiór spektaklu jest lekki.

reżyseria: Krzysztof Ryzlak
scenografia: Marta Fijałkowska, Paulina Andryszczak
występują: Kamila Banasiak (Gil), Alicja Komur (Zerzabela I), Joanna Rybacka (Zerzabela II), Magdalena Komur (Zerzabela III), Przemek Fałowski (Kasander I), Przemek Fałowski (Doktor), Anna Bilińska (Kasander I), Dawid Jankowski (Leander)
      
16:15-16:40 (ŁDK, Duże Kino)    

GRUPA DZIWADŁO Ślepcy (Spółdzielnia Mieszkaniowa LOKATOR, Dom Kultury w Zduńskiej Woli)

Miniatura sceniczna kontynuująca problematykę Innych. Tym razem rzecz o nie widzeniu ZŁA lub bardziej o świadomej ślepocie i obojętności wobec drugiego, czasem bardzo bliskiego, człowieka.

reżyseria i scenografia: Andrzej Majewski
występują: Kamila Niewiadomska (wielokrotna), Angelika Kucharska (wielokrotna), Paulina Szczepaniak (wielokrotna), Marta Żądło (Dziewczyna 1), Natalia Jarocka (wielokrotna), Agnieszka Mielczarek (wielokrotna), Karolina Rajchel (Dziewczyna 2), Martyna Roza (Matka), Gabriel Szewczyk (wielokrotna), Adam Kliciński (wielokrotna), Bartosz Wajman (wielokrotna), Piotr Romanowicz (Ojciec)
       
17:00-17:50 (ŁDK, s. 6)

TEATR NIEOBLICZALNY Politechniki Łódzkiej Magic Afternoon

Bohaterowie spektaklu to młodzi ludzie, zagubieni w swoich pragnieniach i potrzebach. Siłę daje im młodość i przekonanie o swoich racjach, słabością każdego z nich jest skrajny egocentryzm. Czy są w stanie kochać? Magic afternoon to spektakl o poszukiwaniu siebie, nawet kosztem najbliższych osób.

reżyseria: Daria Kopiec
ruch sceniczny: Jacek Owczarek
muzyka: Maciej Werk
występują: Emilia Szymańska (Birgit), Tomasz Korzeniowski (Charly), Łukasz Frątczak (Joe), Ida Mazerant (Monika)
       
18:00-18:45 (ŁDK, Duże Kino)    

TEATR MOKRY OD ŁEZ Irena liże ostrze

Irena jest czułą kobietą źle traktowaną przez swojego mężczyznę. Jedyne oparcie ma w przyjacielu Franciszku. W ucieczce od stagnacji życia i partnera-tyrana niespodziewanie pomaga jej tajemnicza postać.

SPEKTAKL AUTORSKI

reżyseria, scenariusz, scenografia: Daniel Rusin
występują: Anna Pietrasiewicz (Irena), Bartłomiej Czubak (Tom), Jacek Gorzak (Franciszek), Marcin Janikowski (Bezdomny), Marcin Żak (Zjawa), Mateusz Jarzyński (Zjawa), Jędrzej Pagacz (Zjawa)     

19:30-20:00 (ŁDK, s. 6)

TEATR TAŃCA PRO Miss Peep* (WORK IN PROGRESS)

Panna Peep – wydaje się pospolita i nic nie znacząca, jak każdy. Gdy myśli, że nikt nie patrzy… układa ciało w bukiety, głęboko oddycha, marzy. Gdy przemyka niewidzialna ulicami smakuje świat cudzych okien. Gdy nabiera podejrzeń, że jest podglądana…
     
ok. 20:00 (ŁDK, s.323)    

ZAKOŃCZENIE PRZEGLĄDU
WRĘCZENIE NAGRÓD
SPOTKANIE Z JURORAMI (Otwarte Forum Dyskusyjne)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
smile
Kabaret Smile w Lutni
retro2017
Festiwal Perspektywy 2017
kmp
Kabaret Moralnego Niepokoju w Teatrze Wielkim

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*