teatrwielki_plakat18 i 19 czerwca ostatnia przed wakacjami premiera w Teatrze Wielkim – Święto Wiosny / Krzesany.

Prawdziwe baletowe święto szykuje Teatr Wielki w Łodzi. Trudno bowiem inaczej określić spotkanie z Marthą Graham – światowej sławy tancerką, pedagogiem i choreografem oraz Henrykiem Konwińskim – legendą polskiego baletu. Rzecz tym bardziej godna jest odnotowania, że na scenie Teatru Wielkiego choreografie tych znakomitych artystów pojawią się po raz pierwszy.

Dwuczęściowy wieczór z muzyką baletową dwóch znakomitych kompozytorów – Igora Strawińskiego i Wojciecha Kilara, którzy zainspirowani: wierzeniami i obrzędami pogańskiej Rusi – Święto wiosny i niepowtarzalnością polskiego folkloru góralskiego – Krzesany, stworzyli dwa jakże różne stylistycznie i klimatycznie dzieła muzyczne. Ich wspólny mianownik to powrót do korzeni, ludowej tradycji i fascynacja tym, co w kulturach narodów ważne i bezcenne – tożsamości i oryginalności.

Premiera Święta wiosny w choreografii Marthy Graham miała miejsce 28 lutego 1984 roku w New York State Theater i wzbudziła ogromne zainteresowanie krytyki i aplauz publiczności, stając się drugim – obok tego samego dzieła w choreografii Maurice Béjarta – wzorem współczesnego języka baletowego i nowoczesnej interpretacji „starych” tematów.

Henryk Konwiński po raz kolejny sięga po muzykę Kilara. Pierwszy Krzesany tego wybitnego polskiego choreografa pojawił się w spektaklu baletowym Ad montes – Balety tatrzańskie w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1994 roku i pokazał jak bardzo popularna i ceniona jest muzyka Wojciecha Kilara; kiedy jeszcze staje się ona inspiracją dla twórcy z taką wyobraźnią sceniczną i inwencją choreograficzną jak Henryka Konwińskiego, to efekt musi być imponujący i poruszający wrażliwość każdego widza.

Muzycznie spektakl przygotowuje i poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

Realizatorzy:

ŚWIĘTO WIOSNY
choreografia: MARTHA GRAHAM
inscenizacja: MARTHA GRAHAM DANCE COMPANY
kierownictwo muzyczne: TADEUSZ KOZŁOWSKI
scenografia: EDWARD MORRIS
kostiumy: PILAR LIMOSNER
reżyseria świateł: GRZEGORZ POLICIŃSKI
producent: ŁUKASZ MITKA

KRZESANY
choreografia: HENRYK KONWIŃSKI
kierownictwo muzyczne: TADEUSZ KOZŁOWSKI
scenografia: IRENEUSZ DOMAGAŁA
reżyseria świateł: GRZEGORZ POLICIŃSKI
producent: ŁUKASZ MITKA

18.06 sobota, 19:00 – PREMIERA
Bilety: strefa I – 100 zł, strefa II – 90 zł, strefa III – 80 zł

19.06 niedziela, 19:00 – PREMIERA II
Bilety: strefa I – 75 zł, trefa II – 65 zł, strefa III – 50 zł

21.06 wtorek, 18:30 – Premiera z Expressem
Bilety: normalne 32-55 zł, ulgowe 27-45 zł

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Finał Letniej Sceny 2018
klimakteroium
Klimakterium dwukrotnie w Teatrze Muzycznym
sen-eb12-plakat
Sen nocy (nie)letniej w Teatrze Muzycznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*