W dniach 11-13 października będziemy gościć w Małej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi autorski spektakl Stanisława Brejdyganta „Winny” z Teatru Polonia Krystyny Jandy.

Wybitny aktor przygotował mądry spektakl o winie i odpowiedzialności, o próbie odkupienia, wpisany w trudną polską historię – jego bohater bowiem podczas wojny najpierw ukrywał przed Niemcami żydowskie rodzeństwo swych przyjaciół, a potem ich zamordował, zaślepiony religijnym fanatyzmem i ziejącym z gazetek kościelnych antysemityzmem.
Brejdygant nie ucieka się po żadne efektowne środki – koncentruje się na precyzyjnie skonstruowanej opowieści, jest do bólu wiarygodny. Ponad osiemdziesięcioletni aktor daje pokaz skali swego talentu i warsztatu, które w pełni podporządkowuje podjętemu tematowi.

Fabuła:
Więzienie. Bartek Sowiński jest więźniem niezwykłym. Sam wymusił na prokuraturze skazanie go za zabójstwo, które popełnił wiele lat wcześniej, w czasie wojny. Po latach udręki dźwigania tej strasznej tajemnicy nareszcie spotkała go „upragniona kara”. Teraz nagrywa swoje wspomnienia, które układają się w przejmujące wyznanie winy, a przy okazji są niezwykłą lekcją polskiej historii. Kim byli dla niego Samuel i Sara, których zabił? Dlaczego ten dobry i szlachetny człowiek dokonał tak strasznego czynu?
Winny to pasjonująca opowieść o losie wrażliwego na cudzą krzywdę człowieka, którego zmiażdżyła historia, który stał się ofiarą swoich czasów. To też kolejny, po Zapiskach z wygnania, spektakl nawiązujący do Wydarzeń Marcowych 1968 r. Polskie losy, polska historia, ale i przedstawienie niezwykle aktualne. Autorski spektakl Stanisława Brejdyganta.

łódzka premiera 11 października,
kolejne spektakle 12 i 13 października,
godz. 19:15, Mała Sala, ul. Zachodnia 93

reżyseria: Stanisław Brejdygant
scenografia i kostiumy: Małgorzata Domańska
reżyser światła: Rafał Piotrowski
producent wykonawczy i asystent reżysera: Ewa Ratkowska
obsada: Stanisław Brejdygant

STANISŁAW  BREJDYGANT , aktor, reżyser, pisarz. Debiutował przed ponad pół wiekiem rolą Hamleta. Grał też Ryszarda III, Księcia Myszkina, Raskolnikowa, Poncjusza Piłata, Stalina i dziesiątki innych ról w teatrze,  w spektaklach telewizyjnych, filmach i słuchowiskach radiowych. Wystawiał na scenach swoje dramaty, ale także dzieła klasyków, a najchętniej adaptacje powieści autora, którego zwie swym arcymistrzem – Dostojewskiego. Reżyserował także opery, słuchowiska radiowe, spektakle telewizyjne, widowiska plenerowe i filmy. Jest autorem kilku tomów prozy („Być Bogiem”; „Powiedz Im”; „Stypa”; „Maligna”; „Świt o zmierzchu”; trzy kolejne tomy czekają na wydanie), a także kilkunastu dramatów, których wybór ukazał się w tomie pod tytułem „Wyzwolony”, a także kilkunastu scenariuszy filmowych. Ma wychowanków i uczniów: aktorów, reżyserów i pisarzy w kraju i w Ameryce, gdzie nauczał przez blisko dekadę na znanych uczelniach (uniwersytetach i uczelniach teatralnych). Przewodził parokrotnie swemu środowisku, działając w zarządach Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Ceni sobie tez członkostwo w polskim Pen Clubie.

A oto kilka zdań, bardzo znamiennych, napisanych o nim przed laty przez wybitnego krytyka Konrada Eberhardta:
„Brejdygant uparcie tropi pewien wątek, pewien temat, w jakimś stopniu sformułowany pod wpływem lektur Dostojewskiego, a jednak w efekcie indywidualnych korektur – własny. Jest to temat człowieczeństwa zbuntowanego przeciw swemu ograniczeniu, małości, skończoności. Ów bunt manifestuje się przez postawy krańcowe: ofiarę, dążenie do doskonałości moralnej; a także: zbrodnie, zdradę, bezmiar nikczemności.”

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Letnia Scena 2019
Plakat_XVIII_MFSPiN
XVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 2012
Teatr Muzyczny w Łodzi przygotowuje się do sezonu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*