18 października o godz. 19 na scenie Art_Inkubatora Teatr Chorea zaprezentuje premierowo sztukę Schulz. Pętla.

Spektakl jest twórczą interpretacją prozy Brunona Schulza, która staje się zarówno punktem wyjścia jak i szkieletem całej historii. Twórcy poruszają się w przestrzeni metafory, zadają pytania o mit i granice pomiędzy pamiętaniem a zapominaniem oraz tego jak te doświadczenia kształtują naszą fizyczność i duchowy aspekt naszego bytu. Cytując za Schulzem:

„Nie ma ani okruszyny wśród naszych idei, która by nie pochodziła z mitologii – nie była przeobrażoną, okaleczoną, przeistoczoną mitologią. Najpierwotniejszą funkcją ducha jest bajanie, jest tworzenie „historyj”.”

Konrad Dworakowski sięgając po teksty Schulza – fragmenty „Sanatorium pod klepsydrą” i „Republiki marzeń”, bierze na warsztat pojęcie niedoskonałości i szuka w niej wartości.

– Między słowami Brunona Schulza szukamy inspiracji do opowiadania o nas samych. Idąc za sugestią autora próbujemy dotrzeć do naszego źródłosłowia, przechodząc ten proces na próbę, wiedząc, że niejednoznaczność wspomnień i wrażeń i tak nam na to nie pozwoli. Cieszy nas przesada, z jaką traktujemy słowo, przesuwając akcenty znaczeń, poprzez zmianę pola widzenia – zapowiada reżyser.

Tekst Schulza otwiera ścieżkę do próby rekonstrukcji i ukorzenienia własnych wspomnień, jest filozoficzno-poetycką refleksją o naszych ojcach, mitach i własnej tożsamości. Konfrontacja słowa z fizycznością – obecności z metaforą, otwiera nowe konteksty i sygnalizuje konflikt pomiędzy zastałym a wyobrażonym. Poprzez poszukiwanie i przekraczanie granic pomiędzy ludzkim ciałem, a materią aktorzy wejdą w proces twórczy, którego efektem ma być mityczna republika marzeń z opowiadania Schulza. Artyści metaforycznie przyjmą kompetencje Stwórcy, by wykreować na scenie człowieka „na obraz i podobieństwo manekina” z wszelkimi konsekwencjach tego nadużycia.

W spektaklu biorą udział aktorzy Teatru CHOREA: Janusz Adam Biedrzycki, Joanna Chmielecka, Michał Jóźwik, Majka Justyna, Małgorzata Lipczyńska, Tomasz Rodowicz. Spektaklowi towarzyszy muzyka na żywo w kompozycji i wykonaniu Pawła Odorowicza (altówka) przy akompaniamencie Konrada Dworakowskiego (lira korbowa, głos) i Małgorzaty Pawluk (wiolonczela). Choreografia powstała przy współpracy Joanny Jaworskiej-Maciaszek i zespołu. Scenografię według projektu Konrada Dworakowskiego wykonali Jacek Szumacher, Adam Galicki oraz Anna Adamiak, odpowiedzialna również za kostiumy.

„Schulz: Pętla” jest rozwinięciem wcześniejszej współpracy w ramach tworzenia Instalacji performatywnej pod tytułem „Schulz: Skrawki” oraz drugą po „Dialogus De Passione#Pasja Dialogu” realizacją Konrada Dworakowskiego związaną z teatrem CHOREA. Reżyser tworzy spektakle, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych widzów. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Jego sztuka „Mleko lwicy” otrzymała II nagrodę w konkursie dramaturgicznym z okazji 50-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek. W 2009 roku otrzymał nagrodę ATEST za świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego dla przedstawienia „Pippi Pończoszanka” w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Spektakl dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020”.

Schulz: Pętla” | reżyseria Konrad Dworakowski | Teatr CHOREA | Premiera
18.10.2020 | g. 19.00 | scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Teatralna (wy)Bawialnia w sieci
letniascena2014
Letnia Scena 2014 – informacje
Premiery teatralne – styczeń 2020

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*