Premiera “Rodziny” Antoniego Słonimskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata zakończy XXVI edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi. Emisję spektaklu w wersji online zaplanowano na 18 grudnia.

– W marcu COVID-19 napisał nieoczekiwany – nie tylko dla teatrów – scenariusz. Choć udało nam się pokazać zdecydowaną większość przedstawień zaplanowanych w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, nie mogliśmy zagrać trzech ostatnich spektakli. Musieliśmy zmienić plany, dlatego 18 grudnia zakończymy tę edycję Festiwalu premierą “Rodziny” Antoniego Słonimskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata. Ze względu na pandemię i przerwaną intensywność Festiwalu wyjątkowo w tym roku nie będziemy rozstrzygać Plebiscytu Publiczności – poinformowała PAP dyrektorka artystyczna Festiwalu Ewa Pilawska.

Podkreśliła, że “Rodzina” to przenikliwy, inteligentny portret Polaków. “Można by powiedzieć, że Słonimski był wizjonerem – sztuka napisana w 1933 roku jest uniwersalna, ani trochę się nie zestarzała” – dodała Pilawska.

Wojciech Malajkat chciałby, aby wyreżyserowana przez niego sztuka Słonimskiego była głosem w prowadzonej współcześnie społecznej dyskusji.

– Żyjemy w napiętych czasach, kiedy nasze światopoglądy ścierają się w bardzo wysokiej temperaturze. Szukamy tożsamości – czasem na siłę. “Rodzina” Słonimskiego próbuje tonować te napięcia, pokazuje sytuację z dystansu. Poddaje pod wątpliwość, czy wszystkie spory, które prowadzimy, rzeczywiście mają sens? Czy naprawdę ważne jest, jaka krew płynie w czyich żyłach? Czy potrzebujemy identyfikować się jako patrioci albo narodowcy? – podkreślił.

Odpowiadając na pytanie czy przedstawienie – zgodnie z intencją reżysera – uporządkuje pomieszane pojęcia i definicje, Malajkat powiedział, że “byłby skrajnym optymistą, gdyby zakładał, że spektakl teatralny może zmienić rzeczywistość”. – Z pewnością jednak “Rodzina” postawi szereg ważnych pytań, które mogą mieć udział w tej zmianie – podkreślił.

Premiera odbędzie się 18 grudnia o godz. 19.00 online. Bilety można kupić na stronie www.powszechny.pl w symbolicznej cenie 20 groszy.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
przepraszam
Przepraszam, co Pan tu robi? w Teatrze Jaracza
studyjny
Maria Stuart w Teatrze Studyjnym
kmp
Kabaret Moralnego Niepokoju w Teatrze Wielkim

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*