barbelo-foto_GREG_NOO-WAK

Już 15 stycznia na deskach Sceny Kameralnej Teatru im. Stefana  Jaracza odbędzie się polska prapremiera znakomitej sztuki Biljany Srbljanović.

Barbelo, o psach i dzieciach – to najnowsza  sztuka,  autorstwa tej młodej serbskiej autorki, która przebojem wdarła się w ostatnich latach na europejskie sceny teatralne.  Autorka  brawurowo żongluje pozornie realną rzeczywistością.

Akcja dramatu rozgrywa się w Serbii, w czasie transformacji. Bohaterami  są  członkowie, wydawałoby się zwykłej, normalnej rodziny.  A jednak każda z postaci  dramatu została wyposażona przez autorkę  w swoisty profil.

Marko – ojciec rodziny, odnosi  sukcesy w polityce, z rolą głowy rodziny zupełnie sobie jednak nie radzi. Jest bierny, wręcz ubezwłasnowolniony przez  8-letniego syna, który ostentacyjnie przywłaszcza sobie imię ojca. Jego żona Milena, jako jedyna w rodzinie przejawia dziecięcy entuzjazm.

Zoran  jest  zamkniętym, zdystansowanym obserwatorem, osieroconym przez rodzoną matkę dzieckiem, które rozpaczliwie poszukuje miłości, dlatego autorka uczyniła go wiecznie głodnym . Ciekawym motywem w sztuce są psy, które towarzyszą bohaterom dramatu, a podobieństwo charakterów zwierząt i ludzi  jest uderzające.

 

Tematem dramatu jest  rozpad  tradycyjnych więzi międzyludzkich w rodzinie. Autorka osłania te trudne kwestie  pełnym goryczy i ironii humorem. Charakterystyczny jest również w jej dramatach obszerny drobiazgowy komentarz odautorski.  W didaskaliach autorka komentuje postępowanie bohaterów, drobiazgowo określa ich położenie i stan psychiczny, a nawet ocenia ich zachowanie.

Realizacja Anny Augustynowicz będzie polską prapremierą tej powstałej w 2007 sztuki. Uroczysta prapremiera odbędzie się 15 stycznia 2011 na Scenie Kameralnej Teatru im. Stefana  Jaracza w Łodzi.  
***

Biljana Srbljanović (ur. 1970 w Szwecji) dramatopisarka serbska, jej sztuki tłumaczone na ponad 20 języków, wystawiane są w najważniejszych teatrach europejskich i światowych. Ukończyła Wydział Sztuk Dramatycznych (FDU) w Belgradzie, gdzie obecnie wykłada. Laureatka prestiżowej Europejskiej Nagrody Teatralnej Premio Europa per il Teatro z 2007 roku.

(Tekst i fot. – mat. prasowe, źródło)

Teatr Jaracza Teatr Jaracza Teatr Jaracza
Teatr Jaracza Teatr Jaracza Teatr Jaracza

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Lamaila
Lamaila w Teatrze Wielkim
imie
Imię w Teatrze Muzycznym
celina
Teatr YETA – Cel-i-na w Domu Literatury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*