wpogoniPremiery sztuk W pogoni za życiem, Szelmostwa lisa Witalisa, performatywne czytanie Przyjacieli Automateusza i pokazy przedpremierowe spektaklu Maria Stuart. Plus I Międzynarodowy Festiwal Animacji AnimArt oraz 70 lat Teatru Muzycznego w Łodzi. Tak wygląda wrzesień w łódzkich teatrach.

12 września pierwsza w tym sezonie premiera – W pogoni za życiem w Teatrze Arlekin. Każdy z nas z pewnością choć raz w życiu zadał sobie pytanie: „Po co jestem, dokąd zmierzam?” Odpowiedź raz wydaje się prosta, kiedy indziej staje się niewytłumaczalnym zagadnieniem. Często wymyka się z rąk, płata figle i mieni kolorami tęczy. Niemal każdego dnia, miesiąca i z biegiem lat zmieniamy zdanie dotyczące sensu życia, dobieramy inne priorytety, stawiamy sobie kolejne cele. Lecz ile byśmy ich nie zrealizowali, zawsze ważną rolę odgrywa nieubłagany CZAS – życia, śmierci, pracy, wolny, na zabawę, na miłość, na nas… Na podstawie książki „W pogoni za życiem” Przemysława Wechterowicza, twórcy spektaklu stworzyli alegoryczną historię, w której podsuwają kilka odpowiedzi na wspomniane wcześniej trudne pytanie, które spędza sen z powiek zarówno zwykłym śmiertelnikom, jak i wielkim tego świata.

19 września Teatr Logos zaprasza na adaptację Szelmostwa lisa Witalisa Jana Brzechwy.  Także 19 września w Teatrze Pinokio Przyjaciele Automateusza – czytanie performatywne w ramach projektu bajki_robotow.txt. bajki_robotow.txt są projektem zorientowanym na alternatywne odczytanie prozy Stanisława Lema. Futurystyczne obrazy na scenę przenoszą studentki Wydziałów Reżyserii z państwowych uczelni wyższych, reprezentujące trzy odmienne języki: reżyserię filmową, dramatyczną oraz teatru lalek. Audiowizualne zdarzenia przygotowane przez młode reżyserki są streamingowane „na żywo” poprzez kanał internetowy Teatru oraz na antenie Radia Łódź. Wybrane „Bajki robotów” i ich sceniczne interpretacje wskazują na te elementy współczesności, które skłaniają do refleksji nad miejscem, jakie w naszej codzienności zajmują technologie. Maszyny świata fantasy oraz jego bohaterowie są znakami łatwo przekładalnymi na dzisiejsze realia. Bywamy Automateuszami szukającymi przyjaciół w „ciałach” z fraktali; zawierzamy nieomylności wytworów techniki, niczym  Maszynie Rozumnej; żyjemy w czasach „niewidzialnej władzy” i w pędzie ku sukcesom, często zapominając o takich wartościach, jak spotkanie z drugim – realnym – człowiekiem.

23 września Teatr Powszechny zaprasza na 45. premierę Teatr dla niewidomych i słabo widzących, a Teatr Studyjny 12, 13, 28, 29 i 30 września na pokazy przedpremierowe sztuku Maria Stuart.

Od 19 do 24 w Łodzi odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu AnimArt organizowana przez Teatr Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi. Festiwal zastąpi dwie inne imprezy kojarzone z Arlekinem – Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy i Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „TrotuArt”. Podczas festiwalu wystąpią: Voice Band, Marc Schinittger, Bernd Ogrodnik, Budrugana Gagdra, Klinika Lalek, Zdrowy Teatr ANimacji, Plama, Anu-Body, Jama.Sama, Georgian Hand Shadow Theatre. Imprezy odbędą się w Teatrze Arlekin oraz w plenerze – na Starym Rynku i w Manufakturze. Więcej o festiwalu znajdziecie tutaj.

26 i 27 września Teatr Muzyczny obchodzić będzie swoje siedemdziesięciolecie. Z tej okazji przygotowany jest występ. W pierwszej usłyszymy znane i lubiane utwory operetkowe i musicalowe w nowych, odświeżonych aranżacjach, część druga natomiast to niespodzianka – poznamy plany i marzenia muzyczne dyrekcji Teatru. Siedemdziesiąte urodziny to przecież świetna okazja do podsumowania dotychczasowej działalności, ale także do wyznaczenia nowych kierunków. I jak zawsze wystąpią wybitni i utalentowani artyści – śpiewacy, muzycy i tancerze – którzy przeniosą nas w świat magii i czarów muzyki.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych. 19 września w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka zobaczymy Jewrope. 26 września Teatr Mały zaprasza na monodram Kolega Mela Gibsona, a Teatr Wielki na Don Kichota w wykonaniu Opery Narodowej. 28 września w Teatrze Lutnia odbędzie się Stand Up Time, a 30 września w Teatrze Muzycznym komedia dla dorosłych – Swing.

REPERTUAR DOSTĘPNY JEST TUTAJ

WYDARZENIA – WRZESIEŃ 2015

12 września W pogoni za życiem (premiera w Teatrze Arlekin)
19 września Szelmostwa lisa Witalisa (premiera w Teatrze Logos)
19 września Przyjaciele Automateusza (czytanie perforatywne w Teatrze Pinokio)
19-24 września Festiwal AnimArt
26-27 września 70 lat Teatru Muzycznego w Łodzi
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Lord_630x385_1
Lord Of The Dance w Atlas Arenie
Premiery teatralne – czerwiec 2019
Matek_Rozstawacz_3
Matek Rozstawacz w Teatrze Arlekin

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*