Kto zabił Kaspara Hausera, Wigilia, Prezesi, Tato/dram oraz szwalnia_expo i ŁóPTA. To nasz czeka w październiku.

12 i 13 października Teatr Jaracza zaprasza na premierowe pokazy spektaklu Kto zabił Kaspara Hausera. Postać Kaspara Hausera, człowieka kryjącego tajemnicę niewyjaśnioną do dziś, inspiruje od dwustu lat naukowców, poetów, pisarzy, kompozytorów, filmowców, malarzy. Jedni badają jego DNA, inni piszą jego biografie (Jakub Wasserman „Kaspar Hauser, czyli dziecię Europy”), Richard Wagner w postaci Parsifala zaklina wiele wątków z życia Hausera, a Suzanne Vega jego historię opowiada w piosence „Wooden Horse”.

19 października kolejna premiera Fundacji Kamila Maćkowiaka w AOIA. Wigilia to klasyczny dramat skomplikowanych relacji kat-ofiara. Niczym w Procesie Kafki, mamy pokazane kolejne etapy zniewolenia człowieka. Rzeczywistość sztuki (niestety przypominająca tę nas otaczającą) pokazuje, że nie istnieje strefa intymności i prywatności; że nasze życie jest nieustannie inwigilowane. To również rzeczywistość, gdzie nadzór państwa – państwa totalitarnego – myli obronę swobód i wolności obywatelskich z działalnością terrorystyczną. To próba złamania niezłomności człowieka, wartości jego ideałów. Walka bezwzględnego oraz inteligentnego urzędnika policji z intelektualistką i wolnomyślicielką przeradza się w walkę dwóch silnych osobowości.

20 października w Teatrze Małym premiera sztuki Zbigniewa Pacury pt. Prezesi. W spektaklu wystąpią Marek Kołaczkowski i Wojciech Bartoszek.

27 października w AOIA premiera monodramu pt. Tato/dram. To wzruszająca opowieść o męskości. Zapis relacji ojciec – syn. Łukasz Chrzuszcz jako reżyser z niebywałą czułością kreuje sytuacje mężczyzny zamkniętego w dziecięcych lękach. Jako aktor, brawurowo przeprowadza bohatera przez proces dojrzewania i walki z autorytetem ojca.  Zachwyca, rozczula, bawi. Jedyny w swoim rodzaju. Ważny tekst. Intymny i męski. Również dla kobiet.

Od 11 do 13 w Łódzkim Domu Kultury odbywać się będzie 32. ŁóPTA (więcej informacji tutaj). Teatr Szwalnia od 5 października do 7 grudnia zaprasza na szwalnia_expo (więcej informacji tutaj). 15 października Teatr Powszechny zaprasza na 65. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących.

24 października AOIA zaprasza na czytanie performatywne powieści węgierskiej autorki Zsuzsy Bank pt. Pływak. Historia rodzinna, opowiadana z perspektywy dziecka,  toczy się na Węgrzech w latach sześćdziesiątych. Akcję otwiera ucieczka matki do RFN, kiedy dwójka jej dzieci zostaje z nieporadnym emocjonalnie ojcem. Koniec dzieciństwa bohaterów został tu wpisany w podróż przez Węgry. Podróż wielowątkową i emocjonalną.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych – 7 października Cudowna Terapia, 8 października Narodowa Perła Gruzji, 14 października Szalone Nożyczki, 15 października Nerwica Natręctw, 19 października Dobry Wieczór Kawalerski czyli na drugą nóżkę, 24 października Klimakterium 2, czyli menopauzy szał, 25 października Selfie.com.pl, 28 października Klimakterium… i już w Teatrze Muzycznym, 11, 12 i 13 października Winny, 20 października To tylko sex w Teatrze Nowym, 12 października Pół na pół, 14 października Chcesz się bawić? Zadzwoń! w Teatrze Jaracza.

PAŹDZIERNIKOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
12 października Kto zabił Kaspara Hausera (w Teatrze Jaracza)
19 października Wigilia (w AOIA)
20 października Prezesi (w Teatrze Małym)
27 października Tato/dram (w AOIA)
WYDARZENIA
11-13 października ŁóPTA 2019
od 5 października szwalnia_expo
 
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plasterkultury
Plastry Kultury 2017 – spektakl teatralny roku
powszehcny
Premiery teatralne – marzec 2015
prac2
Finał akcji Praca Dla Miejsca

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*