Wonderful Town, Święta Joanna szlachtuzów, Wyprawa na szklaną górę, Piaskownica, Maria Stuarda, Życie, Trzy Siostry – oto nadchodzące w październiku premiery teatralne.

Na pierwszy ogień idzie Wonderful Town Leonarda Bernsteina. Premierą tego musicalu Teatr Muzyczny chce uświetnić otwarcie swoich murów po generalnym remoncie. Realizatorzy opowiedzą historię dwóch sióstr, które przyjeżdżają do Nowego Jorku w pogoni za marzeniami. Jedna chce zostać sławną aktorką, druga pisarką. Widzowie zobaczą wiele scenek rodzajowych, typowych dla NY lat 50-tych. Wszystko oprawione jest różnorodną muzyką. Nie zabraknie swingu, rock and rolla i bluesa. Do realizacji premiery zaangażowano artystów z Łodzi i z Polski. Premiera już 1 października.

Również w pierwszy weekend października do repertuarów wchodzi Święta Joanna Szlachtuzów, Bertolta Brechta. Premiera w Teatrze Nowym. Akcja oryginału rozgrywa się w rzeźni w ubiegłym stuleciu i dotyczy zupełnie innego świata – pod względem społecznym i ekonomicznym – niż ten, w którym żyjemy współcześnie. Czy zatem twórcom przedstawienia uda się zaadaptować tekst do współczesnych realiów? Przekonamy się już wkrótce.

Wyprawa na szklaną górę to najnowsza propozycja Teatru Arlekin – tym razem dla najmłodszych. Przedstawienie, którego premiera odbędzie się 8 października, adresowane jest do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. „Prosta opowieść o smoku kidnaperze, dzielnym kominiarczyku i królewnie, oprócz zawartego w niej przesłania o tym, że nie wszyscy od razu stają się bohaterami, a droga, by to osiągnąć najczęściej prowadzi przez uczciwość, wiarę w siebie i rozsądek jest zrealizowana w konwencji zbliżonej do musicalu.” – tak opisują spektakl realizatorzy.

8 października to także data premiery Piaskownicy w Teatrze Nowym. Akcja przedstawienia Michała Walczaka rozgrywa się w piaskownicy, na miejskim osiedlu. Nie jest jednak opowieścią o przedszkolakach, a służy poruszeniu ważnych spraw, zwłaszcza dotyczących miłości. Jako główny atut spektaklu realizatorzy wymieniają język: „Najciekawszym żywiołem Piaskownicy jest potoczysty i dowcipny język, balansujący na granicy dorosłości i dzieciństwa.”

Fani opery na pierwszą premierę sezonu muszą poczekać aż do 15 października. Na deskach Teatru Wielkiego po raz pierwszy zostanie wystawiona wtedy Maria Stuarda. Fabuła opery, częściowo oparta na faktach z życia Marii Stuart, zawierająca wątki biograficzne, skupia się wokół zawiłych relacji pomiędzy nią a jej kuzynką – królową Elżbietą I. Fundamentem, na którym Donizetti zbudował swoją operę, była adaptacja tragedii Schillera Maria Stuart.

22 października Teatr Powszechny zaprezentuje sztukę nagrodzoną w drugiej edycji konkursu Komediopisanie pt. Życie Jarosława Jakubowskiego. Sztuka, jak sugeruje tytuł, opowiada o życiu. Za sprawą przedstawienia widzowie będą mogli zastanowić się nad odpowiedziami na bardzo trudne pytania: Gdybyśmy już po śmierci mogli przyjrzeć się swojemu życiu raz jeszcze, to do jakich wniosków byśmy doszli? Co byśmy odkryli? Czy samotność jest nieodzownym elementem naszego istnienia? I na ile możemy wpłynąć na boski plan? Nie zapominajmy jednak, że jest to komedia, może więc to wszystko to tylko żart?

Ostatnią premierą października (29 października) są Trzy siostry – spektakl na podstawie opowiadania Czechowa jest kolejną propozycją Teatru Nowego. W sztuce zobaczymy samych młodych aktorów, gdyż jest to przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Aktualny repertuar łódzkich teatrów znajdziesz tutaj.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ja, bóg Teatru Chorea
10386763_1017218908292804_1165850855155351455_n
Ławeczka na Piotrkowskiej specjalnie na 8 marca
Scena-na-wypadek-deszczu
Scena na wypadek deszczu w Teatrze Powszechnym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*