Głos Ludzki / Trouble in Tahiti, Stosunki Prawne, Wojna na trzecim piętrze, Don Carlos, Calineczka. Pretty Woman, Edward drugi, Bajka Zjajka, Mizantrop, Dobra zmiana plus Dotknij Teatru.

O ile nie powrócą obostrzenia marzec w łódzkich teatrach przedstawia się ciekawie.

5 marca Teatr Wielki zaprasza na primerę dwóch jednoaktowych oper – Głos Ludzki / Trouble in Tahiti. Pierwsza część, tego jakże ekscytującego wieczoru, to opera Leonarda Bernsteina Trouble in Tahiti. To dzieło, które zaskakuje niebanalnymi rozwiązaniami dramaturgicznymi, a w muzyce – nowatorstwem i inwencją, nie brakuje w niej także charakterystycznych „amerykanizmów” i soulowych nastrojów – tak lubianych przez publiczność całego świata. Druga część wieczoru Głos Ludzki Francisa Poulenca – dzieło całkowicie odmienne, będące wstrząsającym monologiem – niezwykle osobistym wyznaniem Kobiety (nieprzytomnie zakochanej), która za scenicznego partnera ma jedynie… słuchawkę telefoniczną.

6 marca premiera w Teatrze Małym Stosunków Prawnych Szymona Turkiewicza. W spektaklu występują Magdalena Drewnowska i Witold Łuczyński, całość reżyseruje Mariusz Pilawski.

12 marca Teatr Jaracz zaprasza na pokaz sztuki Wojna na trzecim piętrze Pavla Kohouta. Podszyta kafkowskim absurdem sztuka urzeka prawdziwie czeskim humorem oraz niezwykłą aktualnością, co czyni ją zarówno śmieszną, jak i przerażającą. W tej groteskowej, bardzo przystępnej formie zawiera się opowieść o determinizmie jednostki i mechanizmach manipulowania właściwym systemom totalitarnym. Głównym bohaterem jest „układ”, w wyniku którego mecenas Blaha otrzymuje w środku nocy wezwanie do wojska, zaś jego mieszkanie zamienia się w plac boju…

19 marca druga w tym miesiąca premiera Teatru Wielkiego – Don Carlos Giuseppe Verdiego. Opera jest doprowadzonym do perfekcji dramatem muzycznym, w którym muzyka mocno charakteryzuje poszczególne postaci, efektowne sceny zbiorowe nie pojawiają się wyłącznie „same dla siebie”, a są integralną częścią scenicznej akcji, podkreślają ją, komentują i dynamizują. Każda aria i ansamble to nie tylko wokalne popisy, ale przede wszystkim emocje i charakterystyka charakterologiczna poszczególnych postaci; zawsze trafna i zawsze robiąca wrażenie! Zawiłości uczuć, przyjacielskie zawody, intrygi polityczne i walka o władzę, to wszystko jest w dramacie Friedricha Schillera.

20 marca Teatr Arlekin zaprasza na nową wersję Calineczki.

Także 20 marca długo oczekiwana premiera Teatru Muzycznego – Pretty Woman. To ponadczasowa historia miłosna, którą znają wszyscy dzięki kinowemu przebojowi z Julią Roberts i Richardem Gere. Musical na jego kanwie powstał zaledwie dwa lata temu, kompozytorem jest Bryan Adams.

26 marca Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka zaprasza na sztukę Edward drugi. Tto gorzka satyra obnażająca mechanizmy wszelkiej władzy, z jej kłamliwą perswazją, uwodzeniem utartym frazesem czy udawaniem pozorów głębi. Edward drugi to także obraz ludzi „wydrążonych” o wybujałych ambicjach, gargantuicznych Sarmackich rojeniach rodem z bryków szkolnych i katechetycznych notatek.

27 marca Teatr Pinokio zaprezentuje Bajkę Zjajka. Puc i Ciut – bohaterowie i przyjaciele – podczas wspólnej zabawy odkrywają… jajko. Z jajka wykluwa się gąsienica – Zjajka. Młodzi odkrywcy postanawiają się o nią zatroszczyć. Efekt przechodzi ich najśmielsze oczekiwania. Bajka Zjajka to opowieść o dostrzeganiu świata, o poznawaniu i postrzeganiu rzeczywistości, która równie prawdziwie otacza najmłodszych. Spektakl DLA i O najnajach.

Także 27 marca premiera w Teatrze Powszechnym – Dobra zmiana. Spektakl będzie kontynuacją cyklu komedii, których bohaterką jest pomoc domowa Nadia. Reżyserem i autorem sztuki jest Jakub Przebindowski. To komedia, której akcja rozgrywa się w Łodzi, a sztuka zbudowana jest wokół pomocy domowej Nadii. W dotychczasowych spektaklach była ona postacią porządkującą rzeczywistość i to ona rozwiązywała problemy, mając receptę na wszystko. W najnowszej premierze jest inaczej – Nadia staje się elementem gry i musi sobie w tej sytuacji poradzić – mówi Jakub Przebindowski, autor i reżyser sztuki. Sztuka jest komentarzem do współczesności.

27 marca na drugą w marcu premierę, pt. Mizantrop, zaprosi Teatr Jaracza. Reżyserii jednej z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej osobistej komedii Moliera w mistrzowskim przekładzie Jerzego Radziwiłowicza podjął się Edward Wojtaszek.

Nie zabraknie spektakli improwizowanych – Improbajki Impro Atak! ITO – 7 marca w Artkombinacie Scenie Monopolis i tego samego dnia O!Impro – Dzień Kobiet. Naga prawda w Teatrze Małym, a także spektakli przyjezdnych – 14 marca St. Nicolas w Artkombinacie i 28 marca Nerwica natręctw w Teatrze Muzycznym. 27 marca powinno rozpocząć się Dotknij Teatru.

MARCOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
5 marca Głos Ludzki / Trouble in Tahiti (w Teatrze Wielkim)
6 marca Stosunki Prawne (w Teatrze Małym)
12 marca Wojna na trzecim piętrze (w Teatrze Jaracza)
19 marca Don Carlos (w Teatrze Wielkim)
20 marca Calineczka (w Teatrze Arlekin im. Henryka Ryla)
20 marca Pretty Woman (w Teatrze Muzycznym)
26 marca Edward drugi (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka)
27 marca Bajka Zjajka (w Teatrze Pinokio)
27 marca Dobra zmiana (w Teatrze Powszechnym)
27 marca Mizantrop (w Teatrze Jaracza)
WYDARZENIA
od 27 marca Dotknij Teatru
 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
amok
Premiery teatralne – listopad 2014
pinokio
Lato z Pinokiem
impreza
Impreza w Teatrze Powszechnym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*