mfspinMarzec miesiącem teatru. 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, a przy okazji projekt Dotknij Teatru. Poza tym XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, Festiwal Off-Północna oraz premiery sztuk: Umrzeć ze śmiechu, Królewna z drewna, Lovecraft, Samograj, Lamaila, Blackout.

8 marca w Teatrze Małym prapremiera sztuki Umrzeć ze śmiechu Paul’a Elliot. Historia zaczyna się prozaicznie i smutno niestety. Z grona czterech przyjaciółek „na śmierć i życie”, które od kilkudziesięciu lat spotykają się na partyjkę ulubionego brydża odchodzi Mary. Spytacie Państwo dokąd? Ano tam, gdzie każdy z nas odejdzie kiedyś nieuchronnie pozostawiając za sobą jedynie wspomnienia. Opuszczone i zrozpaczone Connie, Milli i Lena nie są w stanie pogodzić się z utratą tej czwartej, która nie tylko zaburza im rytm uroczych przyzwyczajeń, ale też czyni „z zaświatów” całą serię „psikusów” mogących zwalić z nóg nawet najtwardszego policjanta albo umięśnionego macho, a co dopiero kruche kobietki.

18 marca w Teatrze Studyjnym w Łodzi zobaczymy premierę sztuki Lovecraf Robert Bolesto w reżyserii Łukasza Kosa. Potworów szukali w Warszawie i w Krakowie. A teraz w Łodzi. Mapą im tekst Roberta Bolesto. Przewodnikiem: Łukasz Kos. Zakamarki warszawskiej Pragi, zatęchłe krakowskie kamienice na Zwierzynieckiej, czy grobowce Wawelu. Wyruszyli by zrozumieć obsesje oraz poczuć klimat i energię miejsc, w których mógł bywać współczesny polski Lovecraft. W Teatrze Arlekin zobaczymy sztukę Królewna z drewna. To barwna, wierszowana bajka dla nieco starszych dzieci. Przygody małej sosenki, która ratuje swoich rodziców i cały las przed złymi kornikami to rozśpiewany, bardzo zabawny a jednocześnie trzymający w napięciu spektakl. Poza walorami plastycznymi i muzycznymi jest jednocześnie wspaniałą propozycją edukacyjną, uczącą gatunków drzew, oraz w atrakcyjnej formie zachęcającą do obcowania z przyrodą.

25 marca w Teatrze Pinokio Samograj – Nic się nie dzieje samo, tylko czasem trudno nam dostrzec siłę, która zmienia rzeczywistość. Słyszymy dźwięk, ale nie wiemy skąd się wydobywa. Widzimy obrazy pełne niezliczonych barw, ale nie wiemy, do kogo należy pędzel, który je rozprasza. Przyglądamy się światu wokół nas, by odkryć kto jest autorem partytury, która czyni go tak niezwykłym, ale gubimy się w pułapce domysłów. I choć nie wiemy, w czym tkwi tajemnic,a jesteśmy przecież jej częścią. A gdybyśmy tak, odrzucając obawę przed konsekwencjami, spróbowali w przestrzeni sceny sami stworzyć świat, ulegając przemożnej sile kreacji…? Może uda nam się choć trochę zbliżyć do tajemnicy, której wszyscy szukamy. Bez zbędnych słów, za pomocą obrazu i muzyki oddamy się przyjemności animacji, poszukując świata poezji i iluzji.

Także 25 marca w Teatrze im. Stefana Jaracza odbędzie się premiera sztuki Filoktet Sofoklesa w reżyserii Wojciecha Klemma. 

Również 25 marca w Teatrze WIelkim premiera Lamaili. Historia mówi o wydarzeniach dziejących się w Krainie Dnia i Nocy, gdzie główna bohaterka, Księżniczka Dnia – tytułowa Lamaila – zostaje nagle w środku nocy obudzona przez śmiesznego stwora mieszkającego w głębinach bagna – Mr. Gulgacza. Lamaila dzięki pełni księżyca… zakochuje się w Księciu Nocy – Namadilu. Kiedy wszyscy są pewni, że ta para nigdy się już nie spotka, wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót.

Czwarta premiera 25 marca, to nowa sztuka w Teatrze Powszechnym. Blackout to utrata zasilania na znacznym obszarze. To sytuacja, która w dobie powszechnego dostępu do elektryczności i internetu jest dla rozwiniętych społeczeństw sytuacją ekstremalną. Rozległa awaria sieci elektroenergetycznej to nie romantyczny wieczór przy świecach, ale trudne do wyobrażenia odcięcie od wszelkich urządzeń w domu, na ulicy, sklepie, szkole, stacji paliw, banku, szpitalu, więzieniu i in. To brak światła, wody, ciepła, lekarstw i komunikacji. W wymiarze społecznym to rozpad lub relatywizacja zasad etycznych, chaos informacyjny, radykalna zmiana organizacji życia, gdzie wartościami stają się praktyczne umiejętności. Z drugiej strony przedłużający się kataklizm może stać się uwolnieniem od wszechobecnych mediów, swoistym „punktem zero”, szansą na tworzenie nowego porządku i nowych idei.

Do 4 marca Teatr Muzyczny organizuje pierwszą edycję Festiwalu Off-Północna, podczas którego łódzka publiczność będzie mogła poznać ciekawe małe formy dramatyczno-muzyczne z repertuaru innych teatrów oraz przedstawienia przygotowane przez artystów związanych z łódzkim Teatrem Muzycznym (więcej o festiwalu tutaj).

Od 4 do 26 marca czeka nas XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Awangarda jako stan umysłu – to temat tegorocznej edycji, który z pełną świadomością wykorzystuje intensywnie eksploatowany w tym roku termin. Słowo awangarda – odmieniane przez wszystkie przypadki, coraz bardziej oswojone, coraz mniej rewolucyjne, coraz bardziej eleganckie, z najlepszymi manierami (więcej o festiwalu tutaj).

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, od kilku lat towarzyszą mu wydarzenia w ramach Dotknij Teatru. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 27 marca – 3 kwietnia. Po raz drugi w akcji uczestniczyć będzie Fundacja Na Rzecz Wspierania Kultury “Plaster Łodzki” – 30 i 31 marca zaprezentujemy projekt Prozą do Łodzi w klubie Kij. Więcej informacji wkrótce.

7 i 8 marca w Teatrze Wielkim odbędzie się XII Koncert Galowy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, a 27 marca odbędą się Taneczne Wiraże w Teatrze Muzycznym.

Nie zabraknie sztuk przyjezdnych – 9 marca Romantycy oraz 14 i 15 marca Zofia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, 11 marca Być jak Elizabeth Taylor, 12 marca Między słowami, 13 marca Klimakterium… i już, 14 marca Jak nie oszaleć z facetem, czyli “Ranczo” na scenie, 20 marca Klub Mężusiów  w Teatrze Muzycznym, 17 i 18 marca Kłamstewka w Teatrze im. Jaracza

MARCOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY –  MARZEC

8 marca Umrzeć ze śmiechu (w Teatrze Małym)
18 marca Lovecraft (w Teatrze Studyjnym)
18 marca Królewna z drewna (w Teatrze Arlekin)
25 marca Samograj (w Teatrze Pinokio)
25 marca Filoktet (w Teatrze im. Stefana Jaracza)
25 marca Lamaila (w Teatrze Wielkim)
25 marca Blackout (w Teatrze Powszechnym)
WYDARZENIA – MARZEC
do 4 marca Festiwal Off-Północna (w Teatrze Muzycznym)
4-26 marca XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (Teatru Powszechnego)
27 marca – 3 kwietnia Dotknij Teatru
30 i 31 marca Prozą z Łodzi w Kiju (projekt Plastra ódzkiego)
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
zartyzinnejbeczki
Żarty z innej beczki i Open Mic | Vol. 5
sex_630x385_2
Sex Guru w Teatrze Nowym
Roast Koronawirusa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*