l4kShitz, Tosca, Szary chłopiec, Chcę do nieba. LeningradŁódź, Dobre rzeczy. W maju czeka nas sześć premier oraz dwa duże festiwale – dla dzieci – Dziatwa oraz dla dorosłych – Łódź Czterech Kultur.

10 maja w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka premiera spektaklu Shitz według tekstu Hanocha Levina.  Izraelski dramatopisarz w groteskowy sposób portretuje życie żydowskiej rodziny. Ferenc wyceniając wartość córki, próbuje za wszelką cenę wydać ją za mąż. Pojawienie się narzeczonego to początek walki między młodymi a starymi. Majątek i władza, a nie rodzinne więzi, określają sposób ich życia. Hanoch Levin bawi się stereotypami. Dla Szyca człowiek to towar. Stoi za nim banknot o określonym nominale.

17 i 19 maja premierowa Tosca w wyremontowanej przestrzeni Teatru Wielkiego. Historia miłości śpiewaczki operowej Florii Toski i malarza Maria Cavaradossiego krzyżuje się niespodziewanie i dramatycznie w skutkach z polityką. I choć wydaje się, że zwycięża miłość, okazuje się jednak, że ostatecznie triumfuje zło. Warto dodać, że w bardziej kameralnej formie przedstawienie wystawiono już w listopadzie zeszłego roku w Teatrze im. Jaracza (przeczytaj recenzję).

19 kwietnia Szary chłopiec – nowa bajka Teatru Arlekin, która swoją premierę będzie mieć w budynku Uniwersytetu Łódzkiego, przy ul. Piramowicza 3. Jak właściwie mogło wyglądać stworzenie świata? Dlaczego by nie jak pyszna dziecięca zabawa przy użyciu papieru i farb? Razem z Matulą Księżycową i Ojczulkiem Niebo spróbujemy wspólnie stworzyć na pustkowiu piękne miejsce – świat. Zobaczymy też, dlaczego Matula i Ojczulek stwarzając świat nie zostawili go bezbarwnym? I jak to się stało, że ludzie tak różnią się między sobą? Poznamy w końcu postać, o którą Matula i Ojczulek zatroskają się najbardziej – Szarego Chłopca, któremu wszystko będzie obojętne i nudne.

21 maja w Nowym kolejna premiera – Chcę do nieba. LeningradŁódź. To spektakl – koncert, w którym występują: Jolanta Jackowska, Anna Werecka, Przemysław Dąbrowski oraz jazzowe trio – Lena Ledoff, Przemysław Kowalski i Artur Mostowy.

25 maja Dobre rzeczy Liz Lochhead na deskach Teatru Powszechnego. Susan, główna bohaterka spektaklu, jest pięćdziesięcioletnią rozwódką wytrwale szukającą nowej miłości. Mąż właśnie odszedł do młodszej kobiety, straciła pracę, ze zbuntowaną nastoletnią córką musiała przeprowadzić się do chorego na Alzhaymera ojca. Odnajduje schronienie w nowej pracy – sklepie charytatywnym, wśród rzeczy niepotrzebnych już nikomu i ludzi, których życie wyrzuciło na boczny tor.

W Jaraczu żadnej premiery, natomiast aż dwa pożegnania – 4 i 5 maja odbędą się ostatnie pokazy Instynktu gry, a 29 i 31 maja Zszywania. 11 maja w Teatrze Muzycznym jubileusz 30-lecia prapremiery polskiej Skrzypka na dachu. Spektakl wyreżyserowała Maria Fołtyn a w rolę pierwszego Tewiego Mleczarza wcielił się Bernard Ładysz.

Jak zwykle nie zabraknie przedstawień gościnnych. 6 maja w Atlas Arenie spektakl taneczny Lord Of The Dance. 16 maja 3 razy łóżko w Teatrze Rozrywki Lutnia, 20 maja Roma i Julian w Teatrze Nowym, 23 maja Jak się kochają w niższych sferach  w Teatrze Muzycznym, 25 i 26 maja Klimakterium…i już w Jaraczu.

Od 10 do 19 maja w Łodzi odbywać się będzie Festiwal Łódź Czterech Kultury. Tradycyjnie w jego ramach pojawi się obszerny blok spektakli teatralnych. Od 22 do 25 maja Bałuckie Ośrodki Kultury organizować będą Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych “Dziatwa 2013”.

PREMIERY W MAJU 2013

10 maja Shitz (w Teatrze Nowym)
17, 19 maja Tosca (w Teatrze Wielkim)
19 maja Szary chłopiec (Teatru Arlekin)
21 maja Chcę do nieba. LeningradŁódź (w Teatrze Nowym)
25 maja Dobre rzeczy (w Teatrze Powszechnym)

Aktualny repertuar łódzkich teatrów znajdziesz tutaj

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Teatr na wakacje – sierpień 2019
teatr_nowy
Inauguracja sceny OFF Nowy
zaproszenie_O_DIABLE_I_CYRULIKU
O diable i Cyruliku w Teatrze Arlekin

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*