Operetka, Pomysłowe mebelki z gąbki, Taniec albatrosa, Tragedia Jana, Trzynasta klatka, Impro Atak! Podglądacze, 50 słów, Wyklęci, Sklep to żaden interes. W listopadzie czeka nas wiele ciekawych premier teatralnych.

9 listopada, z okazji 130 lecia Teatru, Jaracz zaprasza na premierę Operetki Witolda Gonbrowicza w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. 37 osób na scenie. Śpiew, taniec i muzyka w wykonaniu kameralnej orkiestry. Żart na najwyższym poziomie i zastygający uśmiech. Witold Gombrowicz we wstępie do sztuki pisał: O ile opera jest czymś niemrawym, beznadziejnie wydanym pretensjonalności, o tyle operetka w swym boskim idiotyzmie, w niebiańskiej sklerozie, we wspaniałym uskrzydleniu się za sprawą śpiewu, tańca, gestu, maski jest dla mnie teatrem doskonałym, doskonale teatralnym. (…) Monumentalny idiotyzm z monumentalnym patosem dziejowym – maska operetki, za którą krwawi śmiesznym bólem wykrzywione ludzkości oblicze – to byłaby chyba najlepsza inscenizacja „Operetki” w teatrze. Także od 20 listopada Teatr Jaracza zaprasza na przedpremierowe pokazy Nocy Helvera, premiera w grudniu.

10 listopada w Teatr Studyjny odbędzie się pierwsza w tym sezonie premiera – sztuka Pomysłowe mebelki z gąbki w reżyserii Mariusza Grzegorzka.

10 listopada nowość na deskach Teatru Powszechnego pt. Taniec albatrosa. Thierry – mężczyzna w pewnym wieku, nieugięty kawaler, zoolog – zaprasza swoją siostrę i przyjaciela do nowo kupionego domu na wsi. Stara posiadłość ma być swoistym azylem dla niego i jego znacznie młodszej partnerki. Jednak weekend za miastem w gronie bliskich, który miał być przyjemną odskocznią od codzienności, okazuje się być pełnym komplikacji wstępem do czasem śmiesznych, czasem gorzkich perypetii bohaterów. Thierry, jego siostra Françoise i przyjaciel Gilles za wszelką cenę chcą bowiem zatrzymać czas i sami sobie udowodnić, że wciąż są młodzi i mogą zacząć wszystko od nowa. Chodząc na marsze w obronie pokoju, a mądrościami rodem z gazetowych poradników o zdrowym stylu życia pokrywając swój lęk przed samotnością, starością, nie przyznają się sami przed sobą, że życie przecieka im przez palce. A w głębi duszy nieustannie marzą by choć raz zatańczyć tytułowy „taniec albatrosa”.

17 listopada Teatr Chorea zaprasza do Art_Inkubatora na premierę sztuki Tragedia Jana. Spektakl opowiada biblijną historię Jana Chrzciciela podejmującego walkę z trawiącymi świat grzechami rozpusty, pychy, tchórzostwa i pazerności. Popada on w konflikt z prowadzącym hulaszcze życie Herodem, który przywłaszczył sobie żonę własnego brata. Kluczowym elementem intrygi jest mityczny taniec córki Herodyjady (popularnie zwanej Salome), wskutek którego niepokorny święty pozbawiony zostaje głowy. Jednak u Gawatowica – niczym w średniowiecznym misterium – zło zostaje potępione, a winni niesprawiedliwości – ukarani.

Także 17 listopada premiera Teatru Szwalnia w ramach szwalnia.DOK3 – Trzynasta klatka. Każda narracja jest prawdopodobna. Jak prawdopodobne było to, że spotkamy Pana Gabriela. Ciekawość, posiadanie skrawków czyjejś historii, spotkanie z człowiekiem do tej historii przynależącym postawiło nas przed pytaniem: „jak bardzo wyrzucone pozwala być odnalezionym?”. Działanie jest próbą rozliczenia się z posiadania cudzej historii. To wielogłosowa opowieść o pamiętaniu i zapominaniu, o wyrzucaniu i przechwycaniu, o ponownym odkrywaniu i szukaniu śladów obecności w materii, która nie jest widoczna gołym okiem…

22 listopada nowy Impro Atak! w Teatrze Nowym. Przyznajmy szczerze. Każdy z nas ma w sobie coś z podglądacza. Zdarza nam się, oczywiście całkowicie przypadkowo, podsłuchać w drodze do pracy czyjąś rozmowę w autobusie, czy spojrzeć w niezasłonięte okno mijane w trakcie niedzielnego spaceru. Z naturą nie wygramy. Wyjdźmy jej zatem naprzeciw. Podglądacze – najnowszy, autorski, improwizowany spektakl grupy IMPRO Atak!, w którym śledzimy życiowe perypetie mieszkańców jednej z łódzkich kamienic. Rodzina, praca, sąsiedzkie relacje, wstydliwe sekrety, romanse i zdrady. Co jeszcze może wydarzyć się w przeciągu zaledwie 24 godzin?

24 listopada w AOIA odbędzie się kolejna premiera Fundacji Kamila Maćkowiaka – 50 słów. Adam i Janine są małżeństwem od dziesięciu lat, mają dziewięcioletniego syna. Na co dzień zapracowani zawodowo i bardzo opiekuńczy wobec niego. Dzięki temu, że po raz pierwszy w życiu nocuje on u swojego kolegi, Adam i Janine mają szansę na spokojną kolację z winem, lekką erotyczną rozmowę i seks. Oboje są w sobie zakochani, jednak ich miłość przejawia się w skrajnych emocjach. Kariera zawodowa bohatera staje się ucieczką w wypalonym codziennością związku, anektuje całą uwagę i energię. Seks staje się walutą i bezradną próbą znalezienia antidotum, chwilową iluzją bliskości. Tak właśnie zaplanowali ten wieczór – bez syna, Adam i Janine zjadają uroczystą, wspólną kolację. Niestety sprawy od początku układają się nie tak jak oboje sobie to wymyślili. Z każdym kwadransem napięcie rośnie. Atmosfera między małżonkami staje się nie do zniesienia.

26 listopada w Teatrze Nowym kolejna premiera pt. Wyklęci. Społeczeństwo, hierarchia, wielopokoleniowe tradycje i wartości. Jednostka, podmiotowość, podążanie za uczuciami silniejszymi od rozsądku. Dojrzałość to wiek decyzji i poczucie ogromnej odpowiedzialności wobec rodziny. Dojrzałość to skierowanie swojej przyszłości na odpowiednie drogi naznaczone wychowaniem i śladami przodków. Czy na pewno musimy wybierać to, czego chcą inni, pomimo że najbliżsi? Czy miłość i jej nieracjonalne skutki mają prawo akceptacji w stereotypowym świecie hermetycznych zasad, obrzędów i tradycji? Czy inny znaczy gorszy, odtrącony, wyklęty?

25 listopada Teatr Piccolo zaprasza na premierę prasową przedstawienia Doktor Nieboli. 28 listopada Teatr Powszechny organizuje 62. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. 30 listopada Teatr Mały zaprasza na premierę sztuki pt. Sklep to żaden interes.

W soboty listopada Teatr Szwalnia zaprasza na finał projektu szwalnia.DOK3. 24 listopada Teatr Zamiast organizuje pożegnanie z Wimą.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych: 4 listopada Złodziej w Filharmonii Łódzkiej, 19 listopada Pikantni, 26 listopada Weekend z R. w Teatrze Jaracza, 9 listopada Casting. Poczekalnia, 12 listopada Ocalona, 28 listopada Kolacja Pożegnalna w Teatrze DOM, 18 listopada Klimakterium… i już oraz Klimakterium 2, czyli menopauzy szał, 28 listopada Skok w bok w Teatrze Muzycznym, 17 listopada Ludzie Inteligentni, 29 listopada Russian National Ballet – Kostroma w Teatrze Wielkim.

LISTOPADOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
9 listopada Operetka (w Teatrze im. Stefana Jaracza)
10 listopada Pomysłowe mebelki z gąbki(w Teatrze Studyjnym)
10 listopada Taniec albatrosa (w Teatrze Powszechnym)
17 listopada Tragedia Jana (Teatru Chorea w Art_Inkubatorze)
17 listopada Trzynasta klatka (w Teatrze Szwalnia)
22 listopada Impro Atak!. Podglądacze (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka)
24 listopada 50 słów (Fundacji Kamila Maćkowiaka w AOIA)
26 listopada Wyklęci (Centrum Artystyczne Paczka w Teatrze Nowym)
30 listopada Sklep to żaden interes (w Teatrze Małym)
WYDARZENIA
22 września – 24 listopada szwalnia.DOK3
24 listopada Pożegnanie Teatru Zamiast z  Wimą

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dobrze
Dobrze powiedziane w New Yorku
letnia_scena_-_internet1
Letnia Scena 2017 – informacje
WPresia
30-lecie swojej pracy artystycznej Waldemara Presia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*