umarliPo istnym wysypie premier teatralnych we wrześniu i w październiku w listopadzie posucha. Tylko trzy nowości – Umarli ze Spoon River w Teatrze Małym, Rewizor Gogola w Teatrze Jaracza oraz Napewnomoże w Fabryce Sztuki. Na szczęście na dokładkę kilka równie interesujących spektakli teatrów przyjezdnych.

Już 2 listopada w Teatrze Małym premiera Umarłych ze Spoon River  na podstawie kultowej poezji Edgara Lee Mastera. Przedstawienie będzie miało formę monologów-wyznań, w których aktorzy za pomocą prostych poetyckich form opowiedzą historię zmarłych mieszkańców wyimaginowanego Spoon River. W ten sposób niespokojne duchy, które nie chcą pogodzić się ze śmiercią  dokonają ostatecznego rozrachunku ze światem zwierzając się z najskrytszych sekretów swojego życia. Ich wypowiedzi tworzą swoistą panoramę życia amerykańskiego społeczeństwa, uchwyconą w momencie rozpadu tradycyjnych wartości i więzi międzyludzkich.

12 listopada w Teatrze im. Jaracza prawdziwa klasyka – Rewizor Mikołaja Gogola. Każdy wielbiciel dramatu już zapewne zaciera ręce i z niecierpliwością czeka, by sprawdzić jak reżyser,  Marek Fiedor oraz obsada aktorska dadzą sobie radę z tym niezwykłym tekstem. Rewizor to przewrotna farsa o prowincjonalnym dygnitarzu, którzy oczekuje wizyty wysokiego rangi urzędnika. Wkrótce w miasteczku pojawia się kandydat na wyczekiwanego z obawą, ale i niecierpliwością rewizora. Choć wygląd młodzieńca i zawartość jego portfela nie sugerują zacnego stanowiska, mieszkańcy biorą go za wysłannika najwyższej władzy.

Także 12 listopada będzie miał premierę monodram Napewnomoże w Fabryce Sztuki. Małgorzata Lipczyńska zaprezentuje tekst oparty na twórczości tragicznie zmarłej rumuńskiej pisarki, Agłai Veteranyi. To opowieść o przekraczaniu granic: emocjonalnych, geograficznych, czasowych; o uzależnieniu od ciągłej intensywności, nawet jeśli prowadzi to do destrukcji.

Od 6 listopada w Łodzi odbywać się będzie Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. Tradycyjnie “mocnym punktem” tej imprezy będzie blok teatralny. Na deskach Teatru Powszechnego zaprezentują się m. in. Teatr Provisorium z Braćmi Karamazow (7 listopada) i Teatr Modrzejewskiej z Pierwszą komunia (8 listopada) oraz Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego z Celą Ojca Maksymiliana (9 listopada). W Opus Film wystąpi Teatr Witkacego i Pieśnie nad pieśniami (16 listopada). Pełen program Festiwalu znaleźć można tutaj:

12 i 13 listopada w Teatrze Wielkim będzie się odbywać Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa. To prawdziwa gratka dla wielbicieli baletu. Na 30 listopada nową premierę Teatru Czytanego zapowiedział Teatr Powszechny.

W listopadzie, o czym wspomniano na początku, także sporo pojedynczych spektakli. 5 listopada w Teatrze Muzycznym Kiedy Harry poznał Sally Teatru Kwadrat, dzień później Drugi rozdział Teatru Capitol. 7 listopada prawdziwy hit – wystąpi Russian National Balet z Jeziorem Łabędzim.

Dwukrotnie w Teatrze Nowym zaprezentuje się Pracownia Fizyczna (6 i 14 listopada). Także dwa razy zagrają tam teatry zza wschodniej granicy – Teatr ze Smoleńska ze swoimi Etiudami miłości (9 listopada) oraz Teatr Ulianowski z Uczuciami (22 listopada).

14 listopada kolejny pokaz Antoine w Teatrze im. Jaracza. 15 listopada na deskach klubu Wytwórnia zaprezentuje się Crazy Horse Paris – Forever Crazy.  Cały miesiąc w Teatrze Szwalnia spektakle przyjezdne m .in. – 5 listopada Oszalała w wykonaniu Magdaleny Tkacz, 10 listopada Zielona Gęś Teatru Kraina Czarów, 20 i 21 listopada Non-stop Wacława Mikłaszewskiego oraz 25 listopada Schola Teatru Węgajty.

PREMIERY W LISTOPADZIE 2011

2 listopada

19:15 Umarli ze Spoon River (Teatr LMały)

12 listopada

19:00 Rewizor (Teatr im. Jaracza)

12 i 13 listopada

19:00 Napewnomoże (Fabryka Sztuki)

Zobacz też:

Repertuar teatrów – listopad 2011

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Bas-Sheve – Batszeba w Centrum Dialogu
marionetka2
Międzynarodowe Warsztaty Marionetki Niciowej
lst
40. Łódzkie Spotkania Teatralne

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*