antygonaAntygona, Anna Bolena oraz Traviata. W kwietniu czekają nas tylko trzy premiery teatralne. Jednak to i tak deser przed nadchodzącym Festiwalem Szkół Teatralnych.

7 kwietnia na Dużej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka odbędzie się premiera Antygony Sofoklesa w reżyserii Marcina Libera. Realizatorzy tego klasycznego dramatu zadają pytania: Kim jest dzisiaj Antygona? Czy może być współczesna i mówić o społeczeństwie, w którym przyszło nam żyć, skoro liczy sobie niespełna dwa i pół tysiąca lat? A może manifest Antygony wybrzmi nieco inaczej, jeśli założyć, że była ona świadkiem ceremonii pogrzebowych wielkich postaci polityki XXI wieku? W spektaklu występują: Dominika Biernat, Monika Buchowiec, Beata Kolak, Agnieszka Kwietniewska (gościnnie), Wojciech Bartoszek, Marek Cichucki, Wojciech Droszczyński, Łukasz Gosławski, Artur Gotz, Gracjan Kielar, Jerzy Krasuń, Michał Kruk, Wojciech Oleksiewicz, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Piotr Trojan, Bartosz Turzyński, Patryk Zwoliński (gościnnie)

6 i 7 kwietnia w Teatrze Wielkim długo oczekiwana premiera Anny Boleny w reżyserii Janiny Niesobskiej. To zarazem powrót do siedziby łódzkiej opery po rocznym remoncie. Prapremiera 26. opery Donizettiego miała miejsce 26 grudnia 1830 roku w Teatrze Carcano w Mediolanie. To pierwsze przedstawienie z Giudittą Pastą, niekwestionowaną gwiazdą ówczesnej opery w partii tytułowej, odniosło ogromny sukces i sprawiło, że w niedługim czasie opera “opanowała” największe teatry świata, stając się drugą po Łucji z Lammermooru, najczęściej wystawianą operą seria Donizettiego. Libretto Felice Romaniego przedstawia dramat ostatnich wydarzeń z życia Anny Boleyn – królowej Anglii, drugiej żony Henryka VIII. Henryk zakochany już w tym czasie w Joannie Seymour, a znudzony i zirytowany władczymi zapędami żony, pragnie za wszelką cenę się jej pozbyć. Aranżuje więc cały wachlarz intryg – wykorzystując w nich dawną płomienną zażyłość Anny z lordem Ricardem Percy’em – które w konsekwencji prowadzą do eliminacji Anny.

27 i 28 kwietnia również w Wielkim nowa, odświeżona realizacja Traviaty Giuseppe Verdiego. Powstała z inspiracji Damą Kameliową Aleksandra Dumasa, powieścią napisaną pod wpływem osobistych doświadczeń autora. Namówiony przez przyjaciela adaptował swój tekst dla potrzeb sceny. Początkowo cenzura nie wyrażała zgody na premierę. W końcu złagodziła swoje sankcje i Verdi, podczas wizyty w Paryżu w 1852 r., zobaczył ją w teatrze. Od razu uznał, że temat idealnie nadaje się na libretto jego nowej opery. Choć wybrany przez niego librecista, Francesco Piave, złagodził obyczajowy wątek i nadał operze nowy tytuł („traviata” oznacza zbłąkaną), premiera okazała się skandalem, bo ówczesna operowa publiczność nie akceptowała kobiet lekkich obyczajów jako bohaterek scenicznych.

Warto wspomnieć również o kilku spektaklach, które czekają na nas w kwietniu. W Teatrze im. Stefana Jaracza pokaz specjalny Niżyńskiego (7 kwietnia), czyli jednorazowy powrót Kamila Maćkowiaka oraz pożegnanie z Polaroidami (18 i 19 kwietnia). Teatr Mały w Manufakturze jako jedyny otwarty będzie 1 kwietnia. Wtedy zostanie wystawiona Wydmuszka. Poza tym 21 kwietnia pożegnanie z Emigrantami Mrożka.

Nie zabraknie również spektakli wyprodukowanych w innych miastach. Teatr Rozrywki Lutnia w kwietniu proponuje dwa przedstawienia – Dwie połówki pomarańczy – 14 kwietnia oraz Klub Mężusiów – 19 kwietnia. W Teatrze Muzycznym zostaną wystawione: 7 kwietnia Bóg Mordu i 22 kwietnia Ja. Feuerbach z Piotrem Fronczewskim w roli tytułowej. W Jaraczu 13 kwietnia zostanie wystawiona Komedia Polska, czyli z życia mrówek. W Teatrze Nowym 19 kwietnia odbędzie się pokaz Jabłka, a 26 kwietnia Sex Guru. 21 kwietnia w Wytwórni Pojedynek z udziałem ojca i syna – Jana Peszka i Błażeja Peszka.

Kwiecień to miesiąc festiwali teatralnych. Od 11 do 14 kwietnia odbywać się będą Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych Konfrontacje 2013 (więcej tu), a od 16 do 19 kwietnia XIII Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla (informacje tutaj). To przedsmak przez nadchodzącym Festiwal Szkół Teatralnych (więcej informacji tutaj). Organizowany będzie od 23 do 28 kwietnia br.

PREMIERY W KWIETNIU 2013

6 i 7 kwietnia Anna Bolena (w Teatrze Wielkim)
7 kwietnia Antygona (w Teatrze Nowym)
27 i 28 kwietnia Traviata (w Teatrze Wielkim)

Aktualny repertuar łódzkich teatrów znajdziesz tutaj

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
zofia
Zofia w Teatrze Nowym
Open_mic
Świąteczny Open Mic w Szafie
letnia_scena_-_internet1
Teatr na wakacje – informator cz. 2

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*