Premiery sztuk: Don Kichot, Echo Nobember Delta, Merkucjo i Tybalt nie żyją, Seks dla opornych oraz Jubileusz 70.lecia Teatru Lalek Arlekin. To nas czeka w grudniu.

1 grudnia w Teatrze Pinokio odbędzie się premiera Don Kichota Miguela de Cervantesa. Pinokio wraz z Grupą Coincidentia wyrusza w podróż do zapomnianych zakątków wrażliwości otwartej na metaforę budowaną przez obraz i poezję. Don Kichot jest próbą odnalezienia artystycznej subtelności i zindywidualizowanej wewnętrznej refleksji, która współcześnie została wypchnięta przez teatr komentujący i twardo stąpający po ziemi. Tym razem Don Kichot staje w obronie wyobraźni, w obronie ducha, w obronie wartości miękkich i kruchych, które są tak potrzebne by zasypać podziały.

1 grudnia w AOIA odbędzie się prapremiera, a dzień później premiera sztuki Echo Nobember Delta w realizacji Studia Saturator. Aktorzy napisali scenariusz bazując na ankietach, w których młodzi ludzie mówili o wpływie współczesnych, niepokojących zjawisk na ich życie. Przebodźcowani informacjami o dramatach, konfliktach zbrojnych, politycznych niepokojach, problemach społecznych w skali mikro i makro, wreszcie dziejącym się niemal co roku końcu świata. Na drodze wspólnych rozmów i improwizacji, młodzi i twórcy zbudowali miejsce, w którym rozegra się historia tylko na pozór wyobrażona. Sześć przypadkowych postaci i próba wydostania się z klaustrofobicznej zbiorowej halucynacji. Tylko czy aby na pewno halucynacji….?

Także 15 i 16 grudnia w AOIA zobaczymy premierowe pokazy sztuki Merkucjo i Tybalt nie żyją. T przewrotna, utrzymana w duchu twórczości Terry’ego Gilliama i Toma Stopparda, reinterpretacja nieśmiertelnej opowieści o dwójce zakochanych z Werony. Kto tak naprawdę był postacią pozytywną, a kto negatywną w historii„Romea i Julii? Czym jest opresyjne środowisko? Jak głęboko jest w stanie odcisnąć się na dążeniach, pragnieniach i uczuciach, żeby aparat opresji był całkowicie zbędny w tworzeniu własnych, codziennych dystopii?

15 grudnia w Teatrze Nowym pierwszy pokaz Seksu dla opornych. Alice i Henry, dwoje pięćdziesięcioparolatków, wybrali się do ekskluzywnego hotelu żeby odświeżyć swoje małżeństwo i wyrwać się z codziennej rutyny. Przy pomocy poradnika szukają sposobu na dodanie pikanterii związkowi. Jednak każde z nich koncertowo psuje romantyczne chwile uniesienia. Ona oczekuje czarującego i odważnego mężczyzny, który zaskakiwałby ją kwiatami. On pragnie jedynie świętego spokoju i uśmiechu na twarzy żony. Czy w poradniku znajdą odpowiedź na swoje problemy?

2 grudnia w ŁDK odbędzie się spektakl Laureata 31. ŁóPTA – Aktorzy Czytania Performatywnego i Teatr Wewnętrzna Emigracja pt. Starość jest. Piękna. 3 grudnia w Teatrze Muzycznym zobaczymy Królowę Śniegu – świąteczną galę baletową autorstwa Niepublicznej Szkoły Baletowej – Szkoły Sztuki Tańca w Łodzi.

15 grudnia czeka nas Jubileusz 70.lecia Teatru Lalek Arlekin. W programie znalazły się: panele dyskusyjne poświęcone Henrykowi Rylowi i Reginie Elkanowej: „Duch Ryla – duch pokoleń czy mit ducha”, „Balladyna” – inscenizowane czytanie performatywne dramatu Juliusza Słowackiego wg adaptacji Henryka Ryla oraz do muzyki Tadeusza Paciorkiewicza, z realizacji Teatru Lalek Arlekin W 1957 r. Obchodom towarzyszyć będzie wystawa retrospektywna „Lalki z pamięci” w Galerii A „Akwarium” na górnym foyer oraz wystawa fotografii „Cztery piętra Arlekina: kadry i ludzie” w Galerii A „W piwnicy”.

26 grudnia w Teatrze Nowym zobaczymy Impro Atak! Historia Twojego prezentu. Ciekawi jesteście o czym śpiewałby wasz sweter z reniferem? Jakie historie podejrzały wasze stopy przez dziurawe skarpetki zanim dostaliście nowe? Wszystko to i jeszcze więcej możliwe jest w ten wyjątkowy wieczór.

31 grudnia łódzkie teatry zapraszają na imprezy sylwestrowe – Teatr Jaracza na sztukę Spróbujmy jeszcze raz, Teatr Muzyczny na The Best Of Muzyczny, Teatr V6 na Ciao Italia!, Teatr Powszechny na Manewry weselne oraz Dryl, Teatr Nowy na Czego nie widać oraz Seks dla opornych, Teatr Arlekin na Sylwester jak z bajki – KrUlewna Śnieżka i Impro Atak! Sylwestrowy kryminał improwizowany z Michałem Fajbusiewiczem, Teatr Mały na Wieczór sylwestrowy, a Teatr Wielki na Sylwestrową Galę Musicalową.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych – 6 grudnia Rękopis znaleziony w Saragossie, 12 grudnia Balonowe Show w Teatrze DOM, 7 grudnia DalidAmore, czyli kochaj, całuj i płacz w Teatrze Jaracza, 9 grudnia Klimakterium… i już oraz Klimakterium 2, czyli menopauzy szał, 11 grudnia Czarna Komedia w Teatrze Muzycznym, 9 grudnia Królowa Śniegu – Teatr Piasku Tetiany Galitsyny w Filharmonii Łódzkiej, 9 i 10 grudnia występi Moscow City Ballet w Teatrze Wielkim.

GRUDNIOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
1 grudnia Don Kichot (w Teatrze Pinokio)
1 grudnia Echo Nobember Delta (w AOIA)
15 grudnia Merkucjo i Tybalt nie żyją (w AOIA)
15 grudnia Seks dla opornych (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi(
WYDARZENIA
15 grudnia Jubileusz 70.lecia Teatru Lalek Arlekin

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
brzydal
Brzydal w Fabryce Sztuki
fst11
XXIX Festiwal Szkół Teatralnych – informacje, program
dzejba
Dziejba w Teatrze Muzycznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*