plakat-aniaWołanie Miasta, Więcej niż możesz zjeść, Piękna i Bestia, Ania z Zielonego Wzgórza, Maria Stuart, Próby, Książę Niezłomny oraz ŁóPTA. W październiku teatralna łódź rozkręca się i proponuje coraz ciekawsze spektakle.

Wołanie Miasta to projekt Teatru Pinokio, którego premiera odbędzie się 2 października na terenie przed Wigencją (Sienkiewicza 75/77). Sztuka powstała na podstawie tekstu dramatycznego Andrzeja Barta – Tu mówi miasto, którą zrealizował w oparciu o historie mieszkańców Łodzi. Poza placem przy Sienkiewicza przedstawienie zobaczymy na terenie WI-My, przy Jaracza 20 i przy Łagiewnickiej 5 (więcej informacji tutaj)

Także 2 października – Więcej niż możesz zjeść Doroty Masłowskiej. To pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Literacki stand-up, pamiętnik spożywczy albo po prostu Masłowska all inclusive w felietonach parakulinarnych. Po czasopismach, popularnych programach telewizyjnych i instruktażowych filmikach na youtube, moda na gotowanie wędruje na scenę. Już nie rekwizyt, pretekst do żartu czy tragicznej intrygi. Jedzenie – główny bohater teatralnego działania to zupełna nowość. To nie jest spektakl o kulinarnej spuściźnie naszych dziejów, zdrowym stylu życia i kultowych jadłodajniach, ale o smakowaniu świata, do stworzenia którego użyto jednej dozy humoru, deko kpiny i masę wyobraźni.

3 października czeka na nas premiera Pięknej i Bestii na deskach Teatru Arlekin im. Henryka Ryla.  Arlekinowska interpretacja może być doskonałą rozrywką dla widzów w każdym wieku – co ważne – rozrywką pełną szlachetności. Spektakl grany jest w niezwykle rzadkiej technice marionetkowej, której trudność polega na animowaniu lalek zawieszonych na dwumetrowych niciach.

Ania z Zielonego Wzgórza to natomiast propozycja Teatru Małego, której premiera odbędzie się 9 października. To historia Ani Shirley dla każdego. Czuła i życiowa zarazem. O poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa, o wielkiej symbiozie człowieka z naturą. O sprawach dotyczących każdego z nas. O postrzeganiu piękna w przyrodzie, ale też o niełatwym dojrzewaniu dziewcząt i chłopców. O  pierwszych natchnieniach w odnajdywaniu pierwiastków przyjaźni, a potem miłości czyli najważniejszych drobinkach konstruujących życie. A rytm wszystkiemu nadaje bezustannie upływający – sprawiedliwy czas…

10 października pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Studyjnego – Maria Stuart w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Studenci IV roku Wydziału Aktorskiego zapragnęli klasyki, a jednocześnie – tematu manipulacji w świeci wyższych sfer, namiętności targających wielkimi tego świata. Wybór padł na powstały w 1800 roku tekst Fryderyka Schillera. Na scenicznej arenie dwa potężne charaktery – królowa Elżbieta i więziona przez nią, skazana na zgładzenie Maria Stuart. Walka między nimi toczy się nie tylko o życie. Gigantyczne znaczenie w rozgrywce kobiet ma władza, duma i prawdziwie zwierzęce, choć jednocześnie tak ludzkie, instynkty.

24 października w AOIA premiera Prób Scheffera oraz Inauguracja działalności fundacji “teatr/studio/Łódź”.

30 i 31 października premierowy Książę Niezłomny w Teatrze im. Stefana Jaracza w reżyserii Pawła Świątka. W spektaklu zobaczymy Magdalenę Jaworską, Iwonę Karlicką, Mariusza Jakusa, Huberta Jarczaka, Radosława Osypiuka i Pawła Paczesnego.

Od 9 do 11 października w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się kolejna ŁóPTA. 2 października w Pasażu Schillera zobaczymy plenerową wersję Jesus Christ Superstar. 24 października w Pinokiu druga odsłona bajki-robotow.txt – performatywne czytanie Maszyny Trurla. 28 października w Teatrze Powszechnym odbędzie się 46. premiera teatru dla niewidomych i słabo widzących. Warto wspomnieć, że w dniach 9-11 października w AOIA odbędą się pokazy reaktywowanego monodramu Bronisława Wrocławskiego – Seks, prochy i rock’n’roll.

Poza tym – 9 października w Teatrze Wielkim zobaczymy Balet Igora Moisiejewa, a 26 października Cud albo Krakowiaki i Górale. 9 października w Teatrze Rozrywki Lutnia Single i Remiksy, 10 października musical Metro w Atlas Arenie. Tego samego dnia Watermelon w Teatrze Szwalnia, 13 i 14 października Imię Teatru Dramatycznego/Sceny na Woli im. T. Łomnickiego w Muzycznym, a 18 października Klimakterium… i już w Teatrze im. Jaracza. Tego samego dnia w Szwalni Niewiarygodne. 29 i 30 października w Teatrze V6 anglojęzyczny The life and death of Martin Luther King.

Wielbiciele kabaretów także znajdą coś dla siebie m.in. 3 października w Lutni Improskład, 12 października w Teatrze Muzycznym Filharmonia Dowcipu, 16 października w Teatrze Wielkim Kabaret Moralnego Niepokoju, 25 października w Muzycznym Neo-nówka, a 27 października w Lutni Stand-Up Polska.

REPERTUAR DOSTĘPNY JEST TUTAJ

PREMIERY – PAŹDZIERNIK 2015

2 października Wołanie Miasta Teatru Pinokio
2 października Więcej niż możesz zjeść (Teatr Nowy)
3 października Piękna i Bestia (Teatr Arlekin)
9 października Ania z Zielonego Wzgórza (Teatr Mały)
10 października Maria Stuart (Teatr Studyjny)
24 października Próby (AOIA)
30 października Książę Niezłomny (Teatr im. Jaracza)
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
nienarodzona2
Premiery teatralne – czerwiec 2010
grubaska
Grubaska w AOIA
Premiery teatralne – maj 2010

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*