chlopcyzplacubroniChłpcy z Placu Broni, Cudowna terapia, Krawiec Pan Niteczka, IMPRO ATAK! Kryminał improwizowany w 2-ch aktach, Ekomisie, 30-lecie Teatru Logos, a także finał projektu szwalnia.DOK oraz Festiwalu Perspektywy. To nas czeka w listopadzie w łódzkich teatrach.

12 listopada premiera klasyki w Teatrze Pinokio – Chłopcy z Placu Broni Ferenca Molnara. Nad głowami świszczą pociski słów. Ktoś komuś wypowiada wojnę. Jeden przeciw drugiemu. Nieustannie toczą się małe i duże wojny. Trwa wielkie zawłaszczanie. Moje-Twoje. Po której jesteś stronie? I czy w ogóle musisz być po czyjejś stronie? Place zabaw, boiska, podwórka stają się polem bitwy. Nie ma czasu na refleksję. Wśród okrzyków nie słychać głosów rozsądku, nie słychać propozycji dialogu. W bitewnym hałasie nie słychać cichego śpiewu dziecięcej wrażliwości, nie słychać odgłosów zabawy i radości. Plac, o który toczy się walka to przestrzeń, w której każdy chce być zwycięzcą, gdzie realizują się instynkty walki i obrony. Wszystko po to, by zaspokoić głód własności, tożsamości i społecznej przynależności. W „Chłopcach z Placu Broni” tematom walki, bohaterstwa i ofiary, kształtującym wyobraźnie i postawy młodego odbiorcy, towarzyszą rodzące się podziały, wrogość i zawężenie optyki, będące efektem ubocznym powstających w grupie norm i ideologii. Głównym sensem i zadaniem spektaklu jest uchwycenie momentu, w którym instynkty i systemy wartości zaczynają przejmować kontrolę nad zbiorowością.

18 listopada w AOIA odbędzie się kolejna premiera zrealizowana przez Fundację Kamila Maćkowiaka. Cudowną terapię wyreżyserował Waldemar Zawodziński.  W spektaklu zobaczymy Patrycję Soliman, Mariusza Słupińskiego i Kamila Maćkowiaka.

Joanna i Wiktor są małżeństwem od kilkunastu lat, mają dzieci, prowadzą ustabilizowane i dość przewidywalne życie. Są typowymi przedstawicielami klasy średniej, nie mają problemów finansowych. Niegdyś bardzo w sobie zakochani, dziś, dobiegając czterdziestki, są emocjonalnie wypaleni, sfrustrowani; zgrany zespół stanowią już tylko podczas kłótni. Zgodni są co do jednego – winę za rozpad związku ponosi współmałżonek. Na takim właśnie zakręcie życiowym trafiają na terapię. Cudowną terapię. Błyskotliwa przewrotność sztuki, w myśl zasady „lekarzu lecz się sam” pokazuje, że życie osobiste terapeuty jest równie splątane jak życie jego pacjentów. Sztuka w mistrzowski i bardzo atrakcyjny sposób, nierzadko komediowy, dotyka tych wszystkich problemów, dając w finale widzowi nieoczywiste zakończenie – szansę na emocjonalne katharsis jak i refleksję nad własnym życiem osobistym. Struktura spektaklu opiera się na błyskotliwych dialogach i nieoczywistych emocjonalnych woltach.

25 listopada w Teatrze Arlekin zobaczymy premierę sztuki Krawiec Pan Niteczka. To sceniczna wersja opowieści Kornela Makuszyńskiego okraszona pięknymi piosenkami. Pan Niteczka, ceniony krawiec z miasteczka Tajdarajda rusza w świat, na spotkanie z przygodą. Trafia do Pacanowa, w którym od dawna pada i pada bez końca. Czy Niteczce uda się pomóc mieszkańcom i jaka czeka go nagroda – przekonacie się oglądając spektakl.

Także 25 listopada premiera w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi – IMPRO ATAK! Kryminał improwizowany w 2-ch aktach. Wyobraźmy sobie zwyczajne, spokojne, małe miasteczko. Miasteczko, w którym wszyscy się znają i lubią… Czy jednak rzeczywiście tak jest? A może są tam ukryte waśnie, animozje, ciche romanse? Pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z mieszkańców, a o dokonanie zbrodni podejrzany może być właściwie każdy… Poznajmy mroczne tajemnice tej na pozór sielankowej mieściny… Poznajmy najciemniejsze zakamarki ludzkiego umysłu. Sprawdźmy jak zaskakujące mogą być motywy popełnionej zbrodni. Stworzycie tę historię razem z nami, bo to Wy zdecydujecie kto zginie i w jaki sposób zostanie popełnione morderstwo. My zaś, w oparciu o Wasze sugestie, zagramy dla Was Improwizowany Kryminał.

5 listopada Teatr Piccolo zaprasza na premię sztuki dla dzieci – Ekomisie. 22 listopada Teatr Powszechny zaprasza na 58. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących.

Do tego dochodzą finały projektów szwalnia.DOK w Teatrze Szwalnia oraz Festiwalu Perspektywy Teatru Chorea (program tutaj). Od 2 do 13 listopada Teatr Logos zaprasza na obchody swoich trzydziestych urodziny (program tutaj).

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych – 6 listopada For Our Freedom and Yours  w AOIA, 6 listopada Edukacja Rity, 17 listopada Przepraszam, co Pan tu robi?, 18 i 19 listopada Kłamstewka w Teatrze Jaracza, 11 listopada Ludzie inteligentni, 14 listopada SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw, 19 listopada obie części Klimakterium  w Teatrze Muzycznym, 24 listopada Kobieta pierwotna w Teatrze DOM.

LISTOPADOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY

5 listopada Ekomisie (w Teatrze Piccolo)
12 listopada Chłopcy z Placu Broni (w Teatrze Pinokio)
18 listopada Cudowna terapia (w AOIA)
25 listopada Krawiec Pan Niteczka (w Teatrze Arlekin)
25 listopada Impro Atak! Kryminał improwizowany w 2-ch aktach (w Teatrze Nowym)
WYDARZENIA
2-13 listopada 30-lecie Teatru Logos
4, 18, 25 listopada szwalnia.DOK
17-19 listopada Festiwal Perspektywy 2017
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
niepowaznasmierc
Niepoważna śmierć w Teatrze Małym
Hawaje_1
Hawaje, czyli przygody siostry Jane w Teatrze Muzycznym
golgotaicnic
Golgota Picnic w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*