plasterkultury

III Festiwal Małych Form Wokalno-Aktorskich OFF-Północna, XXV Łódzkie Spotkania Baletowe, 32. ŁóPTA, 37. Festiwal Szkół Teatralnych oraz Festiwal Retroperspektywy 2019 – to kandydaci do wydarzenia teatralnego 2019 roku.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: w 2013 był to XIX Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, w 2014 XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, w 2015 XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, w 2016 XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, w 2017 Dotknij Teatru, a w 2018 Festiwale Teatru Szwalnia. W 2019 roku Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi otrzymał dożywotnio Mega Plaster, co wiąże się z nieuwzględnianiem wydarzenia w kolejnych edycjach Plastrów.

III Festiwal Małych Form Wokalno-Aktorskich OFF-Północna Plaster.6

Przejmujące i kontrowersyjne? A może lżejsze z komediowym zabarwieniem? Dla miłośników wszelkich odcieni teatru offowego i małych form wokalno-aktorskich propozycję drugi rok ma Teatr Muzyczny w Łodzi. Od 2017 roku organizuje Festiwal OFF-Północna, podczas którego spektaklom niezależnych polskich grup teatralnych towarzyszą spotkania, interaktywne wykłady, rozmowy o teatrze muzycznym i offowym.

W ramach III edycji OFF-Północna zaprezentowano trzy spektakle, cztery recitale, koncerty, panel dyskusyjny, masterclass, warsztaty oraz II Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. W programie: Konrad Imiela, Marcin Januszkiewicz, Marcin Wortmann czy Aneta Todorczuk oraz ukraiński Majdan w spektaklu Teatru Navpaky, nowe spojrzenie na Hemara od Teatru Muzycznego z Torunia i Masłowska w wykonaniu AST z Krakowa. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

XXV Łódzkie Spotkania Baletowe Plaster.7

Od 11 maja do 23 czerwca Teatr Wielki w Łodzi organizował XXV edycję Łódzkie Spotkania Baletowe. To taneczne biennale ma już 50-letnią tradycję.

Rangę i niepowtarzalność Łódzkich Spotkań Baletowych określały tej miary nazwiska choreografów i ich zespoły co: Maurice Béjart, Alicia Alonso, Jiří Kylian, William Forsythe, Daniel Ezralow, Boris Ejfman, Mats Ek, Birgit Cullberg i wielu innych, których dzieła sceniczne wyznaczały dla świata kierunki rozwoju sztuki choreografii i baletu w ogóle. Przez 50 lat funkcjonowania festiwalu na scenie Teatru Wielkiego tańczyli najlepsi tancerze i tancerki nie tylko klasyki baletowej, ale także innych form tańca.

W 2019 roku na deskach Teatru zaprezentowano sześć spektakli z całego świata, w tym premierowo Ciszę/Silence w realizacji łódzkiej opery. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

32. ŁóPTA Plaster.8

Od 10 do 14 października w Łódzkim Domu Kultury odbywała się 32. edycja ŁóPTY – Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich. przesłuchaniach wzięło udział 19 grup teatralnych z całej Polski, m.in. z Gdańska, Kutna, Warszawy, Tomaszowa Mazowieckiego, Łasku, Piaseczna czy Olsztyna. Każdy dzień Przeglądu rozpoczęty został warsztatami teatralnymi skierowanymi do uczestników ŁóPTA, które poprowadziły Anna Guzik i Katarzyna Pawłowska. Na zakończenie Jury ponownie spotykało się z uczestnikami i widzami, aby omówić zaprezentowane spektakle.

Jury w składzie: Karolina Maciejaszek, Piotr Krukowski i Sławomir Sulej przyznało nagrodę dla Najlepszego Spektaklu Niezawodowego, 2 nagrody ex equo za kreację aktorską, nagrodę dla reżysera za oryginalną propozycję teatru autorskiego, 3 wyróżnienia aktorskie oraz 2 wyróżnienia dla zespołów. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

37. Festiwal Szkół Teatralnych Plaster.9

Od 6 do 12 maja organizowano w naszym mieście 37. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. Do naszego Łodzi zjechali się studenci ostatniego roku wszystkich szkół z całego kraju – z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Białegostoku i Bytomia. Na Festiwalu zobaczyć można było dyplomy dyplomy Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (wydział zamiejscowy AT Warszawa), Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (wydział zamiejscowy AST w Krakowie), Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – Filia we Wrocławiu, Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – Filia we Wrocławiu oraz Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi.

Poza spektaklami teatralnymi podczas festiwalu odbył się warsztaty, panele dyskusyjne, spotkanie promujące antologię Polska jest mitem. Nowe dramaty oraz projekcje Laureaci FST na Wielkim Ekranie. Więcej informacji o festiwalach można znaleźć tutaj.

Festiwal Retroperspektywy 2019
Plaster.10

Artyści i grupy teatralne z USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Szwecji, ale też polskie uznane zespoły – w sumie 30 wydarzeń, w tym prapremiery i premiery ogólnopolskie, wystawy, master class z Rosanną Gamson, koncerty i po raz pierwszy Małe RPS dla najmłodszych.Tag wyglądał zeszłoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy.

RETROPERSPEKTYWY zbiegły się z jubileuszem 15-lecia istnienia Teatru CHOREA, stąd pierwsze wydarzenia w programie związane było właśnie z teatrem-gospodarzem: jubileuszowa wystawa, koncert czy premiera katalogu i premiera spektaklu „ja, bóg” w wykonaniu Tomasza Rodowicza i Joanny Chmieleckiej. Na festiwalowej scenie natomiast pojawili się artyści i zespoły, z którymi Teatr CHOREA współpracował przez te lata, ale też zupełne nowości. Więcej o festiwalu można znaleźć tutaj tutaj.

Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie “Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 23 lutego, do godz. 23:59.

 

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

 

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
retro2017
Festiwal Perspektywy 2017 – informacje
plakatkonfrontacje_teatralne_2017-min
Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych Centrum 2017
letniascena2014
Letnia Scena 2014 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*