plasterkultury

Dotknij Teatru 2017, 35. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi, XXIV Łódzkie Spotkania Baletowe, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt 2017, VII Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela 2017, XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi – to kandydaci do wydarzenia teatralnego 2017 roku.

Poza poniższymi kandydaturami w trakcie obrad dyskutowaliśmy nad m.in. 50-leciem Teatru Wielkiego w Łodzi, Festiwalem Perspektywy 2017, Konfrontacjami Teatrów Młodzieżowych Centrum 2017, Letnią Sceną, Festiwalem MONOfest, Teatralnym Pasażem Róży, szwalnia.DOK 2, 30. ŁóPTA, Inauguracją Teatru DOM oraz 40. Łódzkimi Spotkaniami Teatralnymi.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: w 2013 był to XIX Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, w 2014 XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, w 2015 XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, a w 2016 XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Dotknij Teatru 2017

Plaster.7

Od 23 marca do 3 kwietnia w Łodzi odbyła się kolejna odsłona projektu Dotknij Teatru. To ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru.

Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia. Udział w wydarzeniach głównych jest bezpłatny. Dodatkowo w dniach 5-24 czerwca zorganizowano Dotknij Teatru na Bis. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

35. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Plaster.8

Pomiędzy 8 a 14 maja studenci polskich szkół teatralnych zaprezentowali swoje spektakle dyplomowe na scenach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka oraz Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi. Publiczność obejrzała aż 15 spektakli oraz, tradycyjnie już – jeden dyplomowy film (“Soyer” w reż. Ł. Barczyka, dyplom studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi). Na Festiwalu Szkół Teatralnych zadebiutowali: Wydział Lalkarski we Wrocławiu (Wydział PWST Kraków Filia we Wrocławiu), Wydział Teatru Tańca w Bytomiu (Wydział PWST Kraków), oraz Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (Wydział AT Warszawa). Niezmiennie goszczono Wydziały Aktorskie: Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi.

Festiwal Szkół Teatralnych organizowany jest od 1983 roku – jego pomysłodawcą był Jan Machulski, wybitny aktor, wieloletni wykładowca i dziekan wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Każda edycja FST to najlepsza okazja do wywołania artystycznego poruszenia. Spotkanie środowiska teatralnego, porównywanie metod kształcenia aktorów, wymiana doświadczeń. A dla studentów to pierwsza w aktorskim życiu okazja do doświadczenia obecności dużej, wymagającej widowni, zderzenia się z krytyką, okazja do wymiany myśli oraz nawiązania zawodowych relacji. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

XXIV Łódzkie Spotkania Baletowe

Plaster.9

Łódzkie Spotkania Baletowe odbyły się w Łodzi już po raz dwudziesty czwarty. Od pierwszej edycji w 1968 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi gościły wszystkie najbardziej liczące się na świecie zespoły baletowe, a sam festiwal – dzięki odpowiedniemu doborowi repertuaru i zespołów – stał się wyjątkowym forum konfrontacji tego, co w sztuce baletu i teatru tańca najwartościowsze, aktualne i godne odnotowania. Program XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych został skonstruowany tak, by był kontynuacją założeń festiwalu – idei otwartości na to, co nowe i wartościowe w sztuce tańca przy zachowaniu pamięci o wielkiej klasyce baletowej.

Dyrekcja Teatru Wielkiego w Łodzi zaprosiła do udziału w XXIV edycji Łódzkich Spotkań Baletowych światowej klasy zespoły taneczne: English National Ballet z Wielkiej Brytanii (po raz pierwszy w Polsce), nowo powstały kubański zespół Acosta Danza (po raz pierwszy w Polsce) oraz Akram Khan Company z Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy w historii festiwalu publiczność miała możliwość obejrzeć zespół z Chin – BeijingDance/LDTX z Pekinu. Zaprezentował się także zespół z Kanady – RUBBERBANDance Group z Montrealu. Tradycyjnie zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi w ramach festiwalu przygotował swoją premierę. W tym roku zrezlizowano Spartakusa Arama Chaczaturiana w choreografii Emila Wesołowskiego.. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj i tu.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt 2017

Plaster.10

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt to największe i jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, poświęcone kompleksowo sztuce animacji – zarówno tej filmowej, jak i teatralnej. Jego trzecia edycja odbyła się w Łodzi w dniach 29 września – 5 października 2017 roku.

Przez siedem dni AnimArt odbywał się w pięciu miejscach w Łodzi (Teatr Lalek Arlekin, ŁDK, EC1, Muzeum Kinematografii, Manufaktura). W sumie przyjechało 260 gości z 20 krajów świata, pokazano 33 spektakle na trzech scenach w teatrze i w plenerze. Zorganizowano ponad 30 projekcji, blisko 20 warsztatów dla prawie 1500 widzów. Festiwalowe przedstawienia obejrzało blisko 3000 widzów w budynku Arlekina, a w samym tylko miasteczku animacji zrobiono z dziećmi ponad 400 lalek. Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

VII Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela 2017

Plaster.11

Po raz siódmy Teatr Pinokio organizował Teatralną Karuzelę. Festiwal to spektakle, warsztaty, projekcje, debaty, koncerty, animacje i inne wydarzenia. Hasłem przewodnim zeszłorocznej edycji było pytanie – “Kto ty jesteś?”.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

Plaster.12

4 marca rozpoczął się w Łodzi XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W zeszłym roku festiwalowa publiczność przez trzy tygodnie obejrzy dziewięć spektakli w tym m.in. trzy z teatrów narodowych, a także z Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Polonia w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Widzowie będą mogli również wziąć udział w dyskusjach, spotkaniach z twórcami, koncercie, projekcji i wystawie. Dodatkowo w maju i w czerwcu Teatr Powszechny zorganizował premiery – kolejno Arcydzieła na śmietniku i Dryla.

W części konkursowej Festiwalu brały udział spektakle: „Triumf woli” w reżyserii Moniki Strzępki (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie), „Wszystko o mojej matce” w reżyserii Michała Borczucha (Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie), „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” w reżyserii Wiktora Rubina (Teatr Polski w Bydgoszczy),  „Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii” w reżyserii Grażyny Kani (Teatr Polski w Poznaniu),  „Punkt Zero. Łaskawe” w reżyserii Janusza Opryńskiego (Teatr Provisorium w Lublinie), „Arcydzieło na śmietniku” w reżyserii Justyny Celedy (Teatr Powszechny w Łodzi),  „Dryl” w reżyserii Marty Streker (Teatr Powszechny w Łodzi). Więcej o festiwalu można znaleźć tutaj.Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie “Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.


Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury


WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
jezioro_labedzie-3
Moscow City Ballet w Łodzi
kiedykotaniema
Kiedy kota nie ma… w Teatrze Muzycznym
III Ogólnopolski Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*