operetka“Operetkę” Witolda Gombrowicza, spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego, reżyseruje Waldemar Zawodziński. Premiera w Teatrze Studyjnym już 10 grudnia.

“Mnie zawsze zachwycała forma operetkowa, jedna z najszczęśliwszych, moim zdaniem, jakie wytworzyły się w teatrze. (…) Operetka w swym boskim idiotyzmie, w niebiańskiej sklerozie, we wspaniałym uskrzydlaniu się swoim za sprawą śpiewu, tańca, gestu, maski, jest dla mnie teatrem doskonałym, doskonale teatralnym.(…)”– pisał we wstępie do “Operetki” Witold Gombrowicz. – Trwa wieczna przebieranka, zatruty karnawał, szaleńczy pęd z jednej formie ku drugiej – mówi Waldemar Zawodziński, reżyser spektaklu – Gombrowicz pokazuje człowieka, który rezygnuje z siebie, z prawdy i poddaje się kolejnym dyktatom, kolejnym formom, które go krępują i zniewalają a przed którymi w pewnym momencie nie ma już ucieczki.

W obsadzie spektaklu studenci roku dyplomowego: Anna Bieżyńska, Mateusz Czwartosz, Paulina Walendziak, Dawid Ptak, Jakub Matwiejczyk, Weronika Asińska, Zuzanna Pawlak, Adam Gradowski, Mateusz Więcławek, Marta Wiśniewska i Oskar Borkowski a także studenci młodszych lat: Michał Surosz, Jan Napieralski, Jan Butruk, Aleksander Rudziński, Faustyna Kazimierska, Julia Szczepańska, Irmina Liszkowska, Dominika Walo, Dorota Ptaszek, Paweł Głowaty, Piotr Pacek, Filip Warot, Rafał Kowalski, Michał Włodarczyk, Dominik Mironiuk, Mikołaj Bartosiewicz. Za reżyserię i scenografię odpowiada Waldemar Zawodziński, za kostiumy – Maria Balcerek. Choreografię przygotowuje Paweł Kułaga, przygotowanie wokalne – Barbara Panek-Piętkowska, przygotowanie muzyczne – Paweł Serafiński. Muzyka Tomasza Kiesewettera. Opracowanie muzyczne: Krzysztof Jaszczak. Muzycy: wykładowcy i studenci Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Jak u Gombrowicza, tak na scenie Studyjnego, zderzenie – lekka, wdzięczna, przyjemna dla oka i ucha forma operetki, po drugiej stronie treść potężnego kalibru – dramat kolejnych pokoleń poddanych ciągle odradzającej się w nowej Formie Dyktaturze. Jak pisał autor – “Z jednej strony przeto ta operetka winna być od początku do końca tylko operetką, nienaruszalną i suwerenną w swoich operetkowych elementach; a z drugiej ma być jednakże patetycznym ludzkości dramatem”.

Partnerem spektaklu jest Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
To_miasto3
To miasto to moja opowieść w Teatrze Szwalnia
Edukacja Rity w Teatrze Jaracza
hrabi
Kabaret Hrabi w Teatrze DOM

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*