Rozpoczyna się kolejny sezon Internetowego Teatru TVP, dzięki któremu młodzi widzowie z całej Polski mogą oglądać najciekawsze spektakle teatralne ostatnich sezonów. W czwartek 11 października o 10:00 w ramach projektu zaprezentowany zostanie „Ony” Marty Guśniowskiej w reżyserii Ewy Pilawskiej i Andrzeja Jakubasa. To kolejny spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi, który został zaproszony do prezentacji na antenie TVP.

„Projekt iTeatru oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony” – informuje na swojej stronie internetowej Telewizja Polska. Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół, w szczególności tych, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest za pośrednictwem kodowanych transmisji internetowych realizowanych przy wsparciu każdego z 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej. „[…] To nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do młodej widowni” – podkreśla na swojej stronie Ninateka.

„Ony” powstał w ramach tworzonego z myślą o dzieciach i młodzieży „Dziecka w sytuacji” – autorskiego cyklu Ewy Pilawskiej, który realizuje ona społecznie. Na cykl składa się siedem spektakli połączonych z warsztatami prowadzonymi przez aktorów, psychologów, filozofów i edukatorów seksualnych. „Ony” jest kolejnym już spektaklem z cyklu, który został wyróżniony ze względu na walory artystyczne i edukacyjne. Inne tytuły z cyklu (m.in. „Dziewczyna jak ta” czy „Siedemnaście”) ze względu na nowoczesne podejście do problemów dzieci i młodzieży prezentowane były dotychczas na przykład podczas Regionalnego Kongresu Edukacyjnego 2018 czy konferencji poświęconej cyberprzemocy. „Ony” został z kolei podwójnie wyróżniony za reżyserię podczas XX Międzynarodowego Festiwalu „Korczak”.

Znakomity, wielopoziomowy tekst Marty Guśniowskiej to bajka à rebours. To filozoficzna opowieść o ludzkich zmaganiach i lękach, tych obecnych od zawsze, wpisanych w naszą naturę, i tych powstałych na gruncie współczesnych uwarunkowań. Główny bohater to na początku spektaklu ośmioletni chłopiec, który po stracie mamy wyrusza w podróż w poszukiwaniu ojca, którego nigdy nie znał. Droga, którą przebywa w onirycznej, bajkowej scenerii staje się metaforą dojrzewania. Podczas podróży Ony spotyka korowód bajkowych postaci, zdobywa serce Księżniczki, ma niesamowite przygody, by w finale osiągnąć szczęście i spokój. Siłą tekstu Marty Guśniowskiej jest bogactwo słów i skojarzeń, trafna metaforyka i siła wyobraźni.

Szkoły zainteresowane obejrzeniem transmisji na żywo powinny skontaktować się z łódzkim ośrodkiem TVP w celu uzyskania hasła do transmisji na żywo.

Marta Guśniowska
„Ony”
Reżyseria: Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek i Iwona Staniek
Obsada: Małgorzata Goździk, Katarzyna Grabowska, Marta Jarczewska, Jarosław Dziedzic, Jakub Firewicz, Damian Kulec, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
38. Festiwal Szkół Teatralnych
2fotkacper_zamarlo
Premiery teatralne – czerwiec 2012
plakat_-_Stanislaw_Fijalkowski
XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*