brundi17 grudnia o godz. 18:00, w Auli – Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych  w Łodzi odbędzie się premiera opery dziecięcej “Brundibar” czeskiego kompozytora Hansa Krasy.  Spektaklem, organizatorzy uczczą przypadającą w tym roku 75. Rocznicę Akcji Reinhardt.

W związku z przypadającą w tym roku 75. Rocznicą Akcji Reinhardt, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce wraz z Narodowym Centrum Kultury, podjęło się realizacji łódzkiej premiery opery dziecięcej “Brundibar” Hansa Krasy.

Do współpracy zaproszony został Chór Dziecięcy Miasta Łodzi oraz muzycy Filharmonii Łódzkiej. Opera, która po raz pierwszy zagrana została w hitlerowskim obozie w Terezinie w 1943 roku, po ponad 70 latach ma szanse zabrzmieć w Łodzi. Będzie to wydarzenie wyjątkowe nie tylko o walorze edukacyjnym, lecz przede wszystkim symbolicznym – w operze Brundibar to najmłodsi wykonawcy powracają do tematyki Holocaustu, wykorzystując uniwersalny charakter tego utworu.

Łódzka premiera Opery Brundibar odbędzie się 17 grudnia 2017 r. w Auli – Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Premierze spektaklu towarzyszyć będzie wystawa “Tu nie latają motyle”, która jest wyborem rysunków dziecięcych z Theresienstadt, cudem uratowanych z okresu Holokaustu. Wystawa przygotowana została w 1995 r. przez Ernestynę Hanf Boksenbaum odpowiedzialną za materiały oryginalne w Yad Vashem. Była to pierwsza poważna wystawa poświęcona tematyce Holocaustu zaprezentowaną w Hiszpanii. W Polsce po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana podczas III DNI PAMIĘCI w Łodzi, w styczniu 2013 roku, następnie w Warszawie z okazji 70.rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
balet_179
VII Gala Baletowa w Teatrze Muzycznym
sen-eb12-plakat
Sen nocy (nie)letniej w Teatrze Muzycznym
Taniec albatrosa w Teatrze Powszechnym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*