letnie_powtorki_z_Teatru_Bolszoj_w_Multikinie_plakatW kinach sieci Multikino latem 2016 roku widzowie mogą zobaczyć aż trzy tytuły, najgoręcej przyjęte w minionym sezonie przez publiczność na całym świecie – „Giselle”, „Poskromienie złośnicy” oraz „Don Kichota”.

Spektakle baletowe transmitowane i retransmitowane z Teatru Bolszoj w Moskwie cieszą się coraz większą popularnością. Dlatego Multikino przygotowało dla widzów serię letnich powtórek największych przebojów na wielkim ekranie.

„Giselle”
26 lipca 2016, 18:00
 
Balet romantyczny w dwóch aktach (1841)
Muzyka: Adolphe Adam | choreografia: Jurij Grigorowicz
Przedstawienie transmitowano na cały świat 11 października 2015 roku.
Ukoronowanie stylu romantycznego w balecie, tytuł uwielbiany przez baletomanów z całego świata. Wiejska dziewczyna Giselle zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną, ma już zresztą narzeczoną. Gdy prawda wychodzi na jaw, Giselle umiera z rozpaczy i dołącza do wił – duchów dziewcząt, które zmarły przed ślubem. Z bliżej nieznanych powodów „Giselle” od kilkunastu lat jest nieobecna na polskich scenach, nadarza się zatem wyjątkowa okazja do obcowania z tym arcydziełem sztuki tańca.
W rolach głównych: Swietłana Zacharowa jako Giselle, Siergiej Połunin jako książę Albert, Denis Sawin jako Hans, myśliwy, Jekaterina Szypulina jako Mirta, królowa willid
Przedstawienie trwa około 2 godzin i 25 minut (w tym jedna przerwa). | Przedstawienie w jakości HD i DD Surround.

„Poskromienie złośnicy”
16 sierpnia 2016, 18:00
 
Balet w dwóch aktach (2014)
Muzyka: Dmitrij Szostakowicz | choreografia: Jean-Christophe Maillot
Przedstawienie transmitowano na cały świat 24 stycznia 2016 roku.
Dyrektor i główny choreograf Baletu Monte Carlo Jean-Christophe Maillot specjalnie dla baletu Teatru Bolszoj stworzył swoją taneczną wersję Szekspirowskiej komedii „Poskromienie złośnicy”. Bogaty mieszczanin Baptista ma dwie córki na wydaniu: miłą i dobrze wychowaną Biankę oraz pełną temperamentu złośnicę Katarzynę. Liczni wielbiciele chętnie wzięliby Biankę za żonę, ale ojciec stawia warunek – najpierw musi się znaleźć mąż dla Katarzyny. Tymczasem panna swoimi fochami potrafi zniechęcić każdego. Czy Petruchio z Werony poradzi sobie z nieznośną Kasią?
W rolach głównych: Jekaterina Krysanowa jako Katarzyna, Władisław Łantratow jako Petruchio, Olga Smirnowa jako Bianka, Siemion Czudin jako Lucientio
Przedstawienie trwa około 2 godzin (w tym jedna przerwa). | Przedstawienie w jakości HD i DD Surround.

„Don Kichot”
6 września 2016, 18:00
 
Balet w trzech aktach (1869)
Muzyka: Ludwig A. Minkus | choreografia: Aleksiej Fadejeczew
Przedstawienie transmitowano na cały świat 10 kwietnia 2016 roku.
Widzowie kochają baletowe komedie, a najbardziej „Don Kichota”. Nic dziwnego: ten luźno oparty na wątkach powieści Cervantesa balet aż kipi od tanecznych popisów, stylizowanych ognistych hiszpańskich tańców i przezabawnych scen pantomimicznych. Kitri, córka oberżysty, kocha z wzajemnością biednego cyrulika Basilia, ale ojciec chce ją wydać za bogatego szlachcica. Na szczęście sprytny Basilio i rezolutna Kitri z pomocą błędnego rycerza Don Kichota oraz jego giermka Sancho Pansy wywiodą ojca dziewczyny w pole i otrzymają rodzicielskie błogosławieństwo.
W rolach głównych: Jekaterina Krysanowa jako Kitri/Dulcynea, Siemion Czudin jako Basilio, Aleksiej Łoparewicz jako Don Kichot, Roman Simaczew jako Sancho Pansa
Przedstawienie trwa około 3 godzin (w tym dwie przerwy). | Przedstawienie w jakości HD i DD Surround.

O Balecie Bolszoj
Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy baletomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku, gdy Moskwa znów stała się stolicą państwa i ośrodkiem władzy, Teatr Bolszoj rozkwitł i stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Tu jaśniały talenty Galiny Ułanowej, Mai Plisieckiej, Jekateriny Maksimowej, Władimira Wasiliewa czy Irka Muchamiedowa. Również dziś wirtuozeria zespołu i solistów stoi na najwyższym poziomie i jest wzorem do naśladowania dla innych kompanii baletowych na całym świecie.

Zespół pod kierownictwem Jurija Grigorowicza, choreografa i przez ponad 30 lat dyrektora artystycznego baletu (lata 1964 – 1995), wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz akrobatyczny styl. Ikonami tego stylu stały się spektakle w choreografii Grigorowicza: „Spartakus”, „Złoty wiek”, „Iwan Groźny” i „Romeo i Julia”. W 2008 roku Grigorowicz powrócił do Teatru Bolszoj jako baletmistrz i choreograf. Realizuje nowe wersje swoich baletów, jak m.in. „Śpiąca królewna”, która była wystawiona na otwarcie dużej sceny Bolszoj po remoncie.

Obecnie zespołowi baletowemu Teatru Bolszoj szefuje jego były pierwszy tancerz Siergiej Filin. Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, od Balanchine’a po Jeana-Christophe’a Maillot oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny. Wszystko to dzięki transmisjom satelitarnym i retransmisjom w jakości HD można oglądać w kinach całego świata.

Wszystkie retransmisje w jakości obrazu HD i dźwięku DD Surround.

Ceny biletów na letnie retransmisje Oper MET i Baletu Bolszoj:
o    35 zł – bilet normalny
o    30 zł – bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją)
o    30 zł – bilet Senior (dla osób powyżej 60 roku życia)
o    30 zł – bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)

Bilety już w sprzedaży w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dorian_plakat_mniejszy
Dorian w Teatrze Nowym
Trzy siostry w Teatrze Jaracza
XX Letnia Scena 2018 – nabór spektakli

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*