W grudniu 2018 Teatr Arlekin świętować będzie jubileusz 70-lecia działalności. W ramach urodzinowych obchodów planowany jest szereg wydarzeń, które nawiązywać będą do historii i bogatego dorobku Teatru.

W programie jubileuszu znajdą się m.in. czytanie performatywne „Balladyny” Juliusza Słowackiego, jako szczególne odwołanie do pionierskiej realizacji tego dzieła z 1957 roku, podjętej na scenie Arlekina przez jego założyciela i pierwszego dyrektora, Henryka Ryla. Zasadniczym celem nowej, czytanej realizacji „Balladyny”, przygotowanej przez obecnego dyrektora sceny – Wojciecha Brawera, jest niezwykłe wielopokoleniowe spotkanie aktorów współpracujących z Arlekinem na przestrzeni minionych dziesięcioleci.

Do prac nad tym niecodziennym wydarzeniem włączyli się także dziekani obu polskich uczelni wyższych prowadzących kształcenie z zakresu sztuki teatru lalek – Aneta Głuch-Klucznik z Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia we Wrocławiu oraz Artur Dwulit z Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W trakcie czytania performatywnego planowane jest m.in. wykonanie na żywo partytury Tadeusza Paciorkiewicza, napisanej ponad sześćdziesiąt lat temu specjalnie na potrzeby pierwszej Arlekinowej inscenizacji „Balladyny”.

Kolejnym punktem obchodów jubileuszu jest panel dyskusyjny przywołujący początkowe lata działalności teatru, ze szczególnym uwzględnieniem osoby samego Henryka Ryla – wybitniej postaci polskiego lalkarstwa, zasłużonego działacza polskiej kultury i oczywiście „ojca” Arlekina.

PROGRAM JUBILEUSZU 70-LECIA TEATRU LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA W ŁODZI „MY, DZIECI RYLA…” 15 GRUDNIA 2018

GODZ. 12.00 – SCENA KAMERALNA
PIERWSI DYREKTORZY
– panel dyskusyjny poświęcony Henrykowi Rylowi i Reginie Elkanowej: „Duch Ryla – duch pokoleń czy mit ducha” „Regina Elkanowa – zapomniana dyrektor Teatru Lalek Arlekin w Łodzi”
prowadzenie: Michał Kowalczyk

GODZ. 18.00 – DUŻA SCENA
GALA JUBILEUSZOWA
„Balladyna” – inscenizowane czytanie performatywne dramatu Juliusza Słowackiego wg adaptacji Henryka Ryla oraz do muzyki Tadeusza Paciorkiewicza, z realizacji Teatru Lalek Arlekin w 1957 r.

Reżyseria:
Aneta Głuch-Klucznik
Wojciech Brawer
Artur Dwulit

Aranżacja muzyczna i wykonanie: Bolewski&Tubis
Projekcje i opieka scenograficzna: Mateusz Mirowski
Reżyseria światła: Małgorzata Sendke

Obsada: Agata Butwiłowska, Patrycja Czyszpak-Pawlak, Emilia Dryja, Aleksandra Gałaj, Klaudia Kalinowska, Katarzyna Pałka, Beata Sadkowska, Katarzyna Stanisz, Małgorzata Wolańska, Anna Zadęcka, Karolina Zajdel, Szymon Nygard, Jan Tomasz Pieczątkowski, Tomasz Pietrasik, Maciej Piotrowski, Wojciech Schabowski, Marcin Sosiński, Wojciech Stagenalski, Kamil Witaszak

Obchodom Jubileuszu 70-lecia Teatru towarzyszyć będą:
– wystawa retrospektywna „Lalki z pamięci” w Galerii A „Akwarium” na górnym foyer przygotowana we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi
– wystawa fotografii „Cztery piętra Arlekina: kadry i ludzie” w Galerii A „W piwnicy” poświęcona pracownikom teatru, a przygotowana we współpracy z Urban Periscoqe i 24 fotografami podczas dwóch tegorocznych Fotodejów w Teatrze Lalek Arlekin

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Vladimir_-_plakat_
Vladimir w Teatrze Powszechnym
TWL_DonKichot_fot_Michal_Grabowski_2
Gala Baletowa. Od romantyzmu do współczesności
Dotknij Teatru 2019 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*