Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi i Fundacja Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza zapraszają 17 lutego o godz. 18.00 na pierwsze spotkanie rozpoczynające działania w ramach MAT. Master Class – Rozmowa z Mistrzem. Rozmowę z prof. Maciejem Wojtyszką poprowadzi prof. Józef Opalski, Mała sala Teatru Nowego, ul. Zachodnia

Celem projektu jest stworzenie w Łodzi międzynarodowego centrum badań nad nowymi metodami kształcenia artystów z różnych dziedzin sztuki związanych z twórczością teatralną.

Odwołując się do wielokulturowej tradycji Łodzi MAT będzie przestrzenią spotkania i dialogu wielu tradycji obecnych w praktyce edukacyjnej i artystycznej w kraju i za granicą. Konfrontacja odmiennych stylów myślenia i form edukacji ma być drogą do poszukiwania oryginalnych i nowatorskich metod kształcenia odpowiadających na potrzeby adeptów sztuki w XXI wieku.

Działania prowadzone w ramach MAT będą miały formę Master Class prowadzonych przez wybitnych pedagogów, artystów i uczonych z całego świata w takich dziedzinach jak: aktorstwo, reżyseria, scenografia, dramaturgia oraz w obszarze refleksji naukowej powiązanej z szeroko rozumianymi naukami o człowieku. Prezentacja najbardziej inspirujących i oryginalnych idei w zakresie sztuki i nauki przez przedstawicieli wiodących uczeni z całego świata pozwoli na stworzenie miejsca, które będzie twórczo oddziaływać na środowisko polskiej nauki, sztuki i edukacji artystycznej. W ramach działania MAT zostanie uruchomiona strona internetowa, która będzie miejscem stałej wymiany doświadczeń i idei związanych z realizowanym projektem. Przy pomocy nowoczesnych technik komunikacji internetowej będą organizowane wykłady, pokazy prac warsztatowych i panele dyskusyjne z partnerami z całego świata. Wiedza i doświadczenia zgromadzone podczas działań prowadzonych w obszarze MAT będą upowszechniane za pomocą publikacji książkowych oraz dokumentacji video w języku polskim i angielskim. Wszystkie materiały będą również gromadzone i przechowywane w formie elektronicznej na stronie internetowej MAT. W ten sposób powstanie ogólnodostępna baza wiedzy , z której będą mogli korzystać artyści, pedagodzy i studenci z całego świata.

Kolejne wydarzenia w ramach Akademii:

Warsztaty MasterClass z Geoffreyem Colmanem

29.02-01.03.20
Wiek uczestników: 18-25 lat
Maksymalna liczba uczestników: 25
Koszt warsztatów: 400 zł/osoba + 23% Vat

Na warsztaty prosimy o przygotowanie fragmentu monologu bądź dialogu z „Trzech sióstr” Antona Czechowa, w języku angielskim. Warsztat oraz wykład będzie prowadzony w języku angielskim.

Program warsztatów:
29 lutego (sobota) – Warsztaty aktorskie nr 1 (6 godzin)
10.00 – 13.00 / przerwa / 14.00 – 17.00

„Stać się postacią”/ „Becoming Character”
W tym praktycznym warsztacie zostanie zbadane, co to znaczy „stać się” postacią podczas prób i spektakli.

Profesor Geoffrey Colman zbada sposoby, w jakich aktor może być zarówno „sobą” jak i fikcyjną „postacią”. Wykorzystując wiele różnych metod aktorskich, w tym Stanisławskiego, Adlera, Bogarta, Mameta – i odwołując się do teorii tak dalekich, jak postdramatyzm i teoria dyskursu, warsztat ten będzie przygotowaniem zarówno technicznym jak i praktycznym dla drugiej części warsztatów „Becoming Czechow”.

1 marca (niedziela) – warsztaty aktorskie nr 2 (6 godzin)
10.00 – 13.00 / przerwa / 14.00 – 17.00

„Becoming Czechow”
Te praktyczne warsztaty będą opierać się o wiedzę zdobytą w pierwszej części i rozwijać ją. Będziemy pracować na tekście „Trzy siostry” Antona Czechowa. Uczestnicy będą musieli przeczytać sztukę przed warsztatami – i przygotować fragment, który może służyć do pracy podczas warsztatów. Fragmenty mogą mieć postać monologu lub dialogu.

Wykład i dyskusja (90 minut). Wstęp wolny
2 marca (poniedziałek) – Nowa publiczność teatralna
Wykład i dyskusja (90 minut). Wstęp wolny
„Zostań profesjonalistą”.
Kształcenie aktorów i wrażliwość w erze cyfrowej.

Prowadzi: Profesor Geoffrey Colman
Kierownik Działu Aktorskiego
Royal Central School of Speech and Drama, Londyn

Profesor Geoffrey Colman jest autorytetem w dziedzinie aktorstwa i szkolenia aktorów, z ponad 25-letnim doświadczeniem w zawodzie. Jako dyrektor działający w znanej na całym świecie Royal Central School of Speech and Drama w Londynie, Geoffrey Colman uczył wielu wybitnych aktorów. Jako ceniony nauczyciel aktorstwa współpracował z wieloma artystami w teatrze, filmie, operze, balecie, teatrze muzycznym, magii, modelingu, muzyce i tańcu współczesnym.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
movedomnie
MOVE do mnie w Arterionie
mayay2
Mayday 2 w Wytwórni
jeziorolabedzie
Jezioro Łabędzie. Klasyka i Lód w Teatrze Muzycznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*