diabelW sobotę, 22 października o godz. 19:07 na deskach Teatru Studyjnego zobaczymy pierwszą w tym sezonie premierę. “Diabeł, który…” to dyplom studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi w reżyserii Mariusza Grzegorzka, reżysera i Rektora Szkoły Filmowej w Łodzi. Spektakl powstaje na motywach dramatu Johna Osborne’a “The devil inside him”, który wcześniej nie był wystawiany w Polsce – przed nami więc polska prapremiera.

“Prosiłem o miłość, a zmusiliście mnie do nienawiści” mówi Huw, (opętany przez diabła?) bohater sztuki Johna Osborne’a, którym w spektaklu w reżyserii Mariusza Grzegorzka będzie Maciej Musiałowski. – Może to nadwrażliwy poeta? Może chory psychicznie morderca? – mówi reżyser – to najciekawsze w tym tekście – wszystko jest tu ambiwalentne. Wielka Brytania, lata 50-te XX wieku, purytańskie środowisko na prowincji – On, rodzice, dziewczyna, Pastor (diabły?). I zbrodnia. W obsadzie: Aleksandra Chapko, Aleksandra Przesław, Marianna Zydek, Cezary Kołacz, Wojciech Lato, Maciej Musiałowski i Tomasz Marczyński.

Wydawałoby się, że brytyjski tekst z ubiegłego wieku nijak ma się do naszej rzeczywistości – Polski w 2016 roku – a jednak: – Ciasno pojmowana religijność, która zamiast uwalniać gniecie; oparty o wiarę system wartości, który ma stać się obowiązującym dla wszystkich prawem, a powinien być prywatnym wyborem, ta atmosfera duszności – to wszystko staje się niestety aktualne dzisiaj. Wielu z nas czuje się zapędzonych w jakiś kąt, tłamszonych. Dożyliśmy czasów, w których wolność, ekspresja, prawo do wyboru własnej ścieżki jest w mechaniczny sposób blokowane – to zmierza ku katastrofie, nie wprowadzi społecznego ładu ani moralnego porządku – mówi reżyser.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
standupodbuda
Stand-up Pod Budą w Niebostanie
20150120_0237
szwalnia.DOK – weekend trzeci
Teatr Baniek Mydlanych w Teatrze DOM

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*