6 grudnia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka zobaczymy prapremierę polską spektaklu Mariusa von Mayenburga Bum w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.

Ralf Bum to prawdziwy urodzony człowiek władzy. Już w łonie matki udusił siostrę bliźniaczkę, czyniąc swoje narodziny wydarzeniem medialnym, a następnie od pierwszych chwil życia manipuluje rzeczywistością, kłamiąc, narzucając swoje zdanie, zaprzeczając faktom i nie tolerując sprzeciwu. Jako dziecko, tryskając testosteronem i mizoginizmem, ma poczucie przewagi nad całym światem dorosłych i rozpoczyna swoją nieubłaganą wędrówkę na sam szczyt. Jego zawrotna kariera to wspinanie się po trupach – niszczy wszystko i wszystkich, którzy nie dają mu bezwarunkowej miłości, odmawiają mu posłuszeństwa lub nie chcą oddać mu władzy absolutnej – począwszy od rodziców, przesz szkołę i inne instytucje, po… mglisty szczyt.

Bum to sztuka o parciu na władzę. O pragnieniu zaistnienia w sferze polityki, byciu sensacją z pierwszych stron gazet. Mayenburg pokazał tu w zjadliwie satyrycznym ujęciu tęsknotę świata współczesnego za silnymi, przebojowymi mężczyznami typu macho, za przywódcą, który potrafi znaleźć proste rozwiązania na złożone problemy.

BUM
przekład: Karolina Bikont
reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz
scenografia: Wojciech Stefaniak
kostiumy: Anna Skupień, Katarzyna Szczurowska
choreografia: Jacek Owczarek
muzyka: Piotr Łabonarski
reżyseria światła: Piotr Pawlik
asystent reżysera: Konrad Michalak
inspicjent: Hanna Molenda
występują: Jolanta Jackowska, Katarzyna Żuk, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Konrad Michalak, Kamil Suszczyk (gościnnie)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Teatr Baniek Mydlanych w Teatrze DOM
dotknijteatru
Dotknij Teatru 2015 – informacje
kapliczka
Premiery teatralne – październik 2013

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*