5a1ff28a9edb416 grudnia w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych odbędzie się prapremiera nowej sztuki, jaką będzie można oglądać w AOIA już od stycznia. W “Bierkach” Marcina Szczygielskiego występują: Olga Borys, Loretta Cichowicz, Cezary Szczygielski oraz studenci łódzkiej Szkoły Filmowej. 15 grudnia – próba otwarta z publicznością!

Spektakl “Bierki” powstał w wyniku ewolucji pomysłu współpracy aktorki Olgi Borys z autorem przedstawienia Marcinem Szczygielskim. Początkowo miał powstać monodram oparty na adaptacji powieści. Jednak po wielu rozmowach twórcy uznali, że  musi w nim zagrać kilku aktorów. Olga Borys oprócz tego, że jest znaną aktorką jest także studentką studiów doktoranckich w łódzkiej filmówce. Stąd w obsadzie spektaklu poza uznanymi aktorami wystąpią studenci wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Pomoc reżyserską zapewnia studentka czwartego roku wydziału reżyserii Zofia Kowalewska, a ponieważ spektakl ma elementy multimedialne, zadbała o nie doktorantka wydziału operatorskiego Monika Kryszczyńska. Za scenografię odpowiada Anna Brodnicka, a reżyserem jest  Maciej Kowalewski.

Teatr, słowo, film, fotografia, przestrzeń i czas. Multimedialny spektakl Bierki to próba znalezienia formy wyrazu dla myśli i emocji, będąca efektem współpracy artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Każdy z nich wprowadza do projektu własną wizję przedstawianej historii, korzystając z właściwego sobie warsztatu. Opowieść przekazywana przez aktorów, zostaje wzbogacona o to, czego w tradycyjnym teatrze widz nie może dostrzec – prezentowane filmy i obrazy fotograficzne stają się dla niego szansą na podróż do podświadomości bohaterów i na swobodne przemierzanie czasu. To, co kryje się za słowem i gestem, zostaje odsłonięte, a to, co było i co będzie, staje się wiadome w tej samej chwili. Bohaterowie zostają prze- świetleni na wskroś, a teatralna wiwisekcja zyskuje piąty wymiar.

Multimedialny spektakl Bierki, będący podstawą doktoratów uczestniczek studiów doktoranckich Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Olgi Borys i Moniki Kryszczyńskiej (w dziedzinie fotografii), jest przedsięwzięciem będącym efektem współpracy studentów wydziałów aktorskiego, operatorskiego i reżyserii z twórcami profesjonalnymi. Spektakl zostanie wyprodukowany z funduszy prywatnych oraz pozyskanych od darczyńców i sponsorów.

Samotność z wyboru, z konieczności. Samotność jako ucieczka i jako tarcza, która broni nas przed światem. Choć każdy jest pojedynczy, nasze życia są nierozerwalnie ze sobą splecione – nawet, gdy wydaje nam się, że skutecznie trzymamy się z boku. Wypchnięcie kogoś z dobrze znanych, bezpiecznych kolein codzienności może wywołać lawinę, która odmieni los wielu. Anna, nauczycielka historii w liceum, zbudowała wokół siebie mur. Nie lubi swojej pracy, uczniów i schorowanego ojca; starannie unika nawiązywania jakichkolwiek bliższych relacji. Nastoletni Paweł też żyje w ukryciu, udając kogoś, kim nie jest. Okłamuje rodziców, przyjaciółkę i znajomych, żyjąc w bezustannym strachu, że ktoś odkryje jego prawdziwe pragnienia. Oboje nie są szczęśliwi, ale oboje mają złudne poczucie bezpieczeństwa. Gdy jedno i drugie wpada w pułapkę zastawioną przez tego samego mężczyznę, prawda o tym, co jest, i co było wychodzi na jaw. Pękają szklane bańki, które wokół siebie stworzyli i okazuje się, że choć dzieli ich niemal wszystko, tylko oni dwoje mogą się nawzajem uratować.

Próba otwarta z udziałem publiczności odbędzie się 15 grudnia o godzinie 18:00. Wstęp jest wolny, jednak ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy nie mogą zapewnić ich wszystkim widzom. Obowiązuje kolejność przyjścia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wszystko
Wszystko o mężczyznach w Teatrze Rozrywki Lutnia
reset
Reset Everyman w Teatrze Rozrywki Lutnia
TeatrScena_16.03_proby-32.jpg.340x220_q85_crop
Upadek w Teatrze DOM

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*