ckm

Od 15 do 17 kwietnia Centrum Kultury Młodych organizuje “Więcej niż teatr” – 34 Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych- Centrum 2016.

Centrum 2016 jesy wydarzeniem artystycznym prezentującym osiągnięcia  teatralne młodzieży  oraz twórczą pracę nauczycieli i instruktorów teatralnych. W Konfrontacjach mogą wziąć udział teatry młodzieżowe z całej Polski.  Festiwalowi towarzyszyć będą  spotkania  warsztatowe z jurorami, koncert muzyczny Mai Kleszcz, pokaz i warsztaty  Teatru „FORUM” , spotkanie metodyczne z instruktorami grup teatralnych, happeningi teatralne oraz konkurs fotograficzny pt „Człowiek w roli”. Widzowie otrzymają trzy wydania  gazety festiwalowej „KURTYNA”, redagowanej podczas trwania imprezy. 17 kwietnia poznamy laureatów i wręczymy nagrody 34 Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych CENTRUM 2016, a laureaci będą mogli zaprezentować swoje umiejętności na scenie „Teatru Studyjnego” Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera  podczas „Wieczoru teatralnego”.

Zmagania młodych zespołów teatralnych oceniać będzie Jury w składzie:
– Jadwiga Sącińska (przewodnicząca) – teatrolog, instruktorka teatralna, animatorka kultury, specjalistka kultury żywego słowa.
– Katarzyna Cynke – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, .
– Dariusz Leśnikowski  – kulturoznawca – teatrolog, krytyk sztuki, Od 1978 roku aktor, a od 1980 Kierownik Artystyczny Teatru „Pstrag-Grupa’80” UŁ.
–  Marcin Bosak – aktor teatralny, filmowy.

Zaproszone teatry:

1. „Teatr Scena Kotłownia” z ośrodka „Scena Kotłownia” z Ostrowi Mazowieckej
Spektakl: NASZETWARZE.PL
tekst: Przemysław Kazusek
muzyka: Agata Kurzyk
scenografia: Rafał Swaczyna
obsada:
Tomasz Herman, Michał Świderski , Joanna Bauer , Wiktoria Pachowska ,Justyna Deoniziak

O spektaklu:
W Polsce mamy już ponad milion osób cierpiących na uzależnienie behawioralne. Jeszcze więcej nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia. Jeżeli codziennie zaglądamy do internetu, sprawdzamy skrzynkę mailową, zaglądamy na portale społecznościowe typu Facebook, często kilka razy dziennie i „musimy być na bieżąco”, to jest to uzależnienie.
Gdzie jest granica pomiędzy światem realnym, a wirtualnym, co się wydarzy po jej przekroczeniu? Co się dzieje z człowiekiem zmanipulowanym przez otaczającą nas wszechwirtualność? Wstawiamy zdjęcia, selfie, posty, statuty, gdzie jesteśmy i co robimy. Podajemy ogromną ilość informacji o sobie, udostępniamy informacje o innych dla innych, a czasem nawet tworzymy osoby, istniejące tylko w świecie wirtualnej rzeczywistości.
Igor, nie może się odnaleźć w życiu realnym i ucieka do wirtualności. Tworzy swoją dziewczynę Irenę. Rozmawia z nią, wrzuca zdjęcia, zmienia statuty. Jednak świat wirtualny nie jest bez wad. Cały czas jest kontrolowany przez sieć, nie może nic zrobić samodzielnie. Igor nie zgadza się na stawiane ograniczenia, ale jest tylko jeden sposób na uporanie się z manipulacją, wylogowanie się.

2. Teatr „W niewoli ust” , Pałac Młodzieży w Bydgoszczy
Spektakl: „ A PO DNIU NASTAJE NOC ”
Tekst: Tim Etchells (adaptacja tekstu Jacek Małachowski)
Reżyseria Jacek Małachowski
Muzyka Jacek Małachowski
Scenografia Jacek Małachowski
Obsada: Agata Krzewska, Estera Gierszewska, Alicja Wuttke, Kamil Mroczkowski , Patryk Kulpa

O spektaklu :
Spektakl jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: jak widzi swój świat młodzież i kto ten ich świat definiuje ? Okazuje się, że jest on zdefiniowany przez dorosłych, którzy wyznaczają młodym ludziom reguły życia, sami jednocześnie formułując i zestawiając ze sobą sprzeczne komunikaty i wypowiedzi. Młodzież wyraźnie dostrzega tę obłudę i dwulicowość, wyrzuca swoim rodzicom, opiekunom i wszystkim tzw.„wychowawcom”, że nie pozwalają na posiadanie własnego zdania, na wyrażanie opinii i dyskusję o sprawach dla nich ważnych. Temat podjęty przez echellsa jest istotny i zawsze aktualny, zmusza do refleksji i przemyślenia relacji dorośli – młodzież, w której jedna ze stron ma przewagę i przynajmniej w opinii tych drugich – swojej uprzywilejowanej pozycji nadużywa. Jak pogodzić te dwa światy ? Za odpowiedź niech posłuży jedno z końcowych zdań : mówicie: poczekaj! Poczekaj!, wszystko będzie dobrze…

3. Teatr Teatr Puk – Puk , Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku
spektakl WNĘTRZE
tekst Katarzyna Marjasiewicz,
teksty piosenek Katarzyna Marjasiewicz, Monika Kowalczyk
muzyka Bartłomiej Abramowicz, Monika Kowalczyk,
scenografia Katarzyna Marjasiewicz
obsada:Anna Żurek, Sylwia Kośka ,Łucja Mucha, Paulina Dziachan, Monika Kowalczyk,Arkadiusz Klej, Maciej Piasecki

O Spektaklu :
Spektakl „Wnętrze” to kilka różnych historii o miłości, prezentacja rożnych sposobów jej postrzegania. To opowieść o jej wszechobecności, prostocie, pięknie, ale także o jej braku i bólu jaki potrafi ze sobą nieść.

4. „Grupa teatralna 25 . godziny”, Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej” z Łodzi
Spektakl Modern Box -May..I see this show?
tekst Zespół – tekst improwizowany, Teatrzyk Zielona Gęś K.I.Gałczyńskiego..(wybrane sceny
Muzyka. Leszek Możdżer, Yael Naim.
Scenografia. Zespół
Obsada: Wiktor Swaczyna, Maciej Cendrowski ,Mateusz Adamus ,Oskar Wójcik ,Nela Dmochowska

O spektaklu:
Spektakl …..Modern Box -May..I see this show?….to collage teatralny w całości stworzony przez Grupę.
Zawiera formy: sceny improwizowane, impro ataki, “impro- bajki”, impro ataki z miejscami, formy kabaretowe, sceny z Teatrzyku “Zielona Gęś”, sceny ruchowe, sceny z Teatru Cieni, monologi improwizowane.
O czym?- O człowieku, miłości, różnych dylematach, relacjach, codzienności, kłamstwie, esencji, wartościach, a wszystko przyprawione humorem, absurdem i groteską

5. Teatr „Z jednej gliny”, Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu
Spektakl …KITTY…
Scenariusz : Aneta Ćwieluch w oparciu o : Dziennik Anny Frank., Dziennik- Dawid Sierakowiak, Żydowskie bajki z Czerniowców – E. Sztejbarg, Lalki z getta- E. Weaver
Scenografia: Roman Grzegorzewski,
Projekt kostiumów : Karolina Zdunek (Teatr „Z jednej gliny)
Obsada: Mateusz Nawrocki ,Jagoda Łętowska, Klaudia Kowalik, Magdalena Golsztajn, Karolina Kołodziej, Alicja Świca, Karolina Domańska, Zofia Daszkiewicz, Anna Wróblewska, Natalia Wieczorek, Karolina Zdunek, Oliwia Rogala, Filip Witkowski

O spektaklu:
To nie jest spektakl o wojnie choć dotyka tamtych czasów, ale wojna jest tylko pretekstem do pokazania dziecka w nietypowej, zaskakującej dla niego sytuacji. To dziecko to rówieśnica młodych ludzi na scenie, może ma takie same marzenia i niepokoje? Tak jak każde dziecko w sytuacjach trudnych potrafi zorganizować sobie czas, wymyślać zabawy, nudzić się, złościć i bać. Potrafi z rzeczy małych się cieszyć i cierpliwie czekać. Można zadać sobie pytanie jak ponadczasowe mogą być sceny w spektaklu?

6. Teatr „A” , Młodzieżowy Dom Kultury Opole z Opola
spektakl „Podróż do…..”
Tekst na motywach „Małego Księcia „ Antoine’a de Saint-Exupery’ego„
muzyka opracowanie Maria ”Aneta” Skiba
scenografia – Maria „Aneta” Skiba
obsada: Maria Szuster , Sabina Maj ,Stanisław Sikorski, Piotr Paluch, Maja Magierowska,
Martyna Hermasz ,Wiktoria Szczerbik, Zofia Klich, Adrianna Mojzyk, Wirginia Hor, Marta Sawicka,Michał Matysiuk, Zofia Strzyż, Weronika Kula, Anna Kamińska

O spektaklu: Premiera spektaklu odbyła się w maju 2015 po kilku miesiącach twórczych zmagań z tematem i przesłaniem spektaklu. Ostateczną formę sztuka nabrała dzięki wspólnym zmaganiom grupy pod reżyserskim okiem Marii Aneta Skiby-opiekuna Teatru „A” . Cennych, artystycznych uwag udzielił nam Krzysztof Żyliński –reżyser, twórca Teatru Jednego Wiersza z Opola. Sztuka prezentowana jak na razie dla mieszkańców Opola spotkała się z pięknym odbiorem widzów

7. „Miejski Teatr Trzcina”, Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim
Spektakl „Kopciuszek”
Tekst: Karina Góra
Muzyka: wybór utworów – Karina Góra
Scenografia: Karina Góra
Obsada: Maja Pieczewska, Klaudia Koścista, Kinga Majewska, Martyna Romańska, Bartłomiej Dębiec, Kamil Olczyk, Marcin Grabolus

O spektaklu:
„KOPCIUSZEK” to bajkowa wersja opowieści dla dzieci, przypomnienie ciepła dzieciństwa i marzenia każdej dziewczynki. Inspirowany muzyką Mozarta obraz silnie konweniuje z ruchem i dźwiękiem.

8. „Teatr KOD”, Dębowski Ośrodek Kultury , Dębno
Spektakl „ Instrukcja obsługi”
Tekst: Anatol Wierzchowski
Muzyka: Beirut – Bratislavia, Tom Waints- Russsian Dance
Scenografia: Anatol Wierzchowski
Obsada: Aleksandra Jelińska, Dominika Podbereska, Nikola Klimek, wiktoria Jelińska, Klaudia Kulka

O spektaklu:
Samotność dziecka stała się tematem nie tylko w dyskusji nad etiudami zajęć warsztatowych, ale również pretekstem do zrobienia spektaklu. Jest wynikiem propozycji dziewcząt biorących udział w tym projekcie. Z ich punktu widzenie dziecko rodzinie funkcjonuje czasami przedmiotowo, bo rodzice bardziej emocjonalnie rozmawiają o potrzebie posiadania nowego telewizora, komputera czy samochodu niż o nowym dziecku. Czując się wykluczonymi z rodziny , wolą czasami stać się potrzebnym sprzętem, o którego dba się, niż niezauważanym, bądź zdobywanym potomkiem, dla którego rodzice nie mają tyle czasu co dla komputera, samochodu czy roweru. Chcą być kochani bez instrukcji obsługi.

9. „Teatr na chwilę” z VI Liceum Ogólnokształcącego w
Łodzi
Spektakl OFF/ ON
Muzyka – wybór utworów- Anita Błażejewska
Obsada; Basia Skrzypczyk, Karina Strzelińska, Konrad Szymczak, Karina Wiśniewska, Marta Orlik, Melania Przemkowska, Anita Błażejewska, Olga Zielinka, Gabriela Furmankiewicz,

O spektaklu:
jakie jest twoje idealne ja ?
pracowita, szczęśliwa, zawsze uśmiechnięta, pełna różnych pasji, chodzi na świetne imprezy, ma mnóstwo znajomych i ciągle podróżuje. to twoja znajoma z facebooka?
każdy ma taką i każdy z nas chce być tak odbierany. jaką cenę płacimy za realizację takich marzeń ?

10. „Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy, Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie
Spektakl „Bal w operze”
Autor tekstu: Julian Tuwim
Muzyka: Monika Adamiec
Scenografia: Monika Adamiec
Obsada: Katarzyna Borkowska, Joanna Nawojska, Dobromiła Życzyńska, Sylwia Dorgoń, Dominika Probachta, Romina Werelusz, Karolina Kowalska

O spektaklu:
poemat Juliana Tuwima jest pretekstem do podglądnięcia świata celebrytów, wielkiej finansjery, „czerwonych dywanów, szykownych kostiumów i błysków fleszy”
gdy wszyscy gotują się na wielki bal, nikt nie chce wiedziec jak naprawdę wygląda ten „wielki świat”, co kryje się pod cienką warstwą makijażu, tafty i „lśniących na glanc” klamek.
złudzenia są piękniejsze i słodsze niż rzeczywistość, a wir zaczarowanej nocy jak czarna dziura, może wessać każdego.
kto i jaką cenę zapłaci za beztroskę, lekkomyślność i łatwowierność ?

11. „Tacy tam”, Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim
Spektakl „Lęk wysokości”
Autor tekstu: Akos Nemeth – „Babett klamie”
Muzyka: „Maduro”
Scenografii: Małgorzata Kowalczyk
Obsada: Marta Pabin, Tosia Kuźnicka, Sylwia Jarczak, Weronika Pabich, Emilia Staszów, Marcel Stachańczyk, Franciszek Snopek

O spektaklu:
treścią przedstawienia jest walka o dominację w solidarnej za wszelką cenę grupie. bohaterowie, dla których bycie wśród rówieśników jest bardzo ważne, pozostają samotni.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_7898
Tu-wim w Teatrze Powszechnym (foto+wideo)
intryga
Intryga w Teatrze Muzycznym
mole
Premiery teatralne – styczeń 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*